#onetontour estonia
  • Powered by
#onetontour estonia
Artykuł
Estonia - światowy lider technologii?

2019-09-18

O tym, że Estonia to kraj innowatorów ekipa Onet On Tour przekonuje się na każdym roku. Czy ten kraj jest światowym liderem technologii?

Fakty mówią same za siebie - w 2000 roku rząd ogłosił, że dostęp do Internetu jest prawem człowieka i darmowe Wi-Fi stało się powszechne, w 2007 roku Estonia była pierwszym krajem, który zezwalał na głosowanie online w wyborach powszechnych, 1,3 mln obywateli płaci za miejsca parkingowe telefonami komórkowymi, a przedsiębiorcy, którzy chcą założyć firmę, logują się przy użyciu krajowego elektronicznego dowodu tożsamości. W niecałe 30 lat Estonia dokonała transformacji z walczącego państwa poradzieckiego do jednego z najbardziej zdigitalizowanych narodów na świecie.

 

Wtorek ekipa Onet On Tour spędziła w Tallinie, gdzie udało się im odwiedzić wiele interesujących miejsc oraz przede wszystkim odbyć liczne inspirujące i ciekawe rozmowy.

Wizyta w estońskiej szkole

Estonia może pochwalić się jednym z najbardziej innowacyjnych modeli edukacji na świecie. Nauczycielom zazwyczaj powierza się samodzielne zarządzanie programem nauczania, a taka wolność przekłada się na większe poczucie odpowiedzialności wobec uczniów. Efekty widać. Według statystyk OECD dotyczących PISA (Program Międzynarodowej Oceny Studentów) estońscy studenci zajmują pierwsze miejsce w Europie i trzecie na świecie, po Singapurze i Japonii w badaniach przyrodniczych oraz pierwsze w Europie (wraz ze Szwajcarią) i dziewiąte na świecie w naukach matematycznych.

 

Warto wspomnieć także o projekcie ProgeTiiger, który rozpoczęto w 2012 roku. W oparciu o niego estońskie szkoły docierają do całej populacji, ucząc podstaw programowania komputerowego poprzez "ćwiczenia praktyczne i języki programowania odpowiednie dla wieku".

 

 

 

W Ehte Gymnasium of Humanitarian w Tallinie Jarosław Kuźniar spotkał się z managerką programu ProgeTiiger - Kristi Salum. Podkreśliła ona, że w projekt zaagnażowani są niemal wszyscy uczniowie - zarówno dziewczynki, jak i chłopcy programują tak samo. Robią to od najmłodszych lat, są tak samo zainteresowani robotami itp., ale gdy dziewczyni stają się starsze, coś się zmienia i wówczas więcej zainteresowania jest w chłopcach. Dodała również, że kiedy dzieci są małe, nie myślą o programowaniu jak o czymś trudnym, po prostu się tym bawią.

 

Co więcej, Kristi Salum potwierdziła, że dzieci są lepsze od nauczycieli w dziedzinie nowych technologii, bo mają z nimi do czynienia bardzo wcześnie, ale nauczyciele potrzebni są po to, by stworzyć dzieciom odpowiednią przestrzeń do dalszego rozwoju. Uczniowie są bowiem świetnymi użytkownikami, ale nie są zbyt dobrzy w tworzeniu. Dlatego uczniowie i nauczyciele powinni być na tym polu partnerami, którzy się uzupełniają.

 

 

Kolejnym rozmówcą Jarosława Kużniara był Dmitri Mištšenko - technolog edukacyjny i nauczyciel informatyki, który powiedział, ze technologia jest bardzo ważna w szkole, ale nie najważniejsza. Nauczyciele - ci którzy chcą i lubią - używają nowoczesnych rozwiązań, czyli komputerów, projektorów czy robotów edukacyjnych przy okazji nauki różnych przedmiotów. Jak podkreślił, jego rolą jest nie tylko pokazanie nauczycielom, że wykorzystywanie technologii sprawi, że nauka będzie bardziej interesująca, ale także uświadomienie uczniom, że technologię można wykorzystać nie tylko do zabawy.

 

 

Na koniec Jarosław Kuźniar porozmawiał z uczniem czwartej klasy - Edwinem Zoorani. Chłopiec opowiedział o tym, że chciałby w przyszłości nie tylko odkrywać nowe technologie, ale także spróbować nagrywać i edytować wideo, mieć kanał na YouTube. Co więcej, doradził Jarkowi, co powinien zrobić, by 7-letnia córka dobrze korzystała z tabletu: edukacja powinna być na pierwszym miejscu, ale jeśli pozwoli jej trochę pograć, nic złego się nie stanie!

 

Kultuurikatel - niesamowite wnętrza dawnej elektrowni

Po wizycie w szkole, ekipa Onet On Tour odwiedziła Kultuurikatel, czyli przestrzeń kreatywną od 2011 roku mieszcząca się w budynkach dawnej elektrowni. Tam Jarosław Kuźniar i Mark Erlich, czyli doradca ds. identyfikacji elektronicznej w Estońskim Systemie Informacyjnym rozmawiali o tym, jak działa system, jaki ma wpływ na obywateli i czy pozwala oszczędzać państwu.

 

 

 

Czy technologia zmienia rzeczywistość?

Wtorek pełen był inspirujących spotkań. Po opuszczeniu Kultuurikatel ekipa Onet On Tour udała się do e-Estonia Briefing Center, gdzie Jarosław Kuźniar spotkał się z Tobiasem Kochem. O czym rozmawiali? Prelegent e-Estonia Briefing Center opowiedział o rozwoju technologicznym kraju i o tym, jak technologia zmieniła rzeczywistość chorych, przedsiębiorców, emerytów czy nauczycieli.

 

 

 

Na koniec dnia ekipa odwiedziła muzeum fotografii Fotografiska, które było idealną scenerią dla kolejnej inspirującej rozmowy. O "niewidzialnym rządzie" oraz sztucznej inteligencji w życiu społecznym opowiedział Jarosławowi Kuźniarowi Marten Kaevats, który jest krajowym doradcą cyfrowym Estonii i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Na czym polega sukces cyfrowy Estonii? Jak społeczeństwo reagowało na zmiany i nowoczesne rozwiązania? Opowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszym reportażu - premiera już 6 października!

 

 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać