cofnij
Katschberg - rodzinne narty w sercu austriackich Alp

2017-12-12

Katschberg - rodzinne narty w sercu austriackich Alp
Katschberg to urokliwy ośrodek narciarski z 70 km tras położony na granicy Karyntii i Kraju Salzburskiego. Jest idealnym kurortem na rodzinny wyjazd na narty do Austrii.

Nie wiem czy był to wpływ austriackiego schnapsa, czy chwilowy przypływ szczęścia, ale miejscowy szlagier coraz bardziej mi się podobał. I byłem chyba jednym z ostatnich w karczmie, który jeszcze nie kiwał się miarowo do piosenki Ericha Übleina. Narciarski wyjazd do Austrii bez grzanego wina, piwa, olbrzymiego Wiener Schnitzla, gorąca buchającego z kominka i odrobiny folkloru nie byłby jednak w pełni udany.

 

Katschberg położony jest niemal w połowie drogi z Klagenfurtu (100 km i godzinę drogi) do Salzburga, a przez środek miejscowości przechodzi granica Karyntii i Kraju Salzburskiego. Miejscowi śmieją się, że lepiej mieszkać w Karyntii, bo południowe stoki Wysokich Taurów, na których rozłożył się Katschberg są zawsze nasłonecznione.

 

 

Katschberskie serce jest naprawdę małe, ot, niewielki plac z informacją turystyczną, kilkoma sklepami turystycznymi, wypożyczalniami narciarskimi, restauracjami i hotelami. Większość obiektów znajduje się wzdłuż ulicy Katschberghöhe, od której odgałęziają się kolejne macki, coraz węższe i bardziej pokręcone, i pną ku górze, tworząc górską ośmiorniczkę.

 

Najbardziej charakterystycznym budynkiem Katschbergu są apartamenty Falkensteiner Edel:weiss. Dwie wieże zaprojektowane przez włoskiego architekta Matteo Thuna, przypominające otwarte szyszki, wspaniale wkomponowują się w alpejski krajobraz, a wewnątrz oferują mieszankę luksusu i ekologii. Zaraz obok nich jest świetny stok dla początkujących, bo Katschberg jest mały, urokliwy, niespieszny i wprost stworzony na rodzinny wyjazd.

 

Katschberg oferuje narciarzom 70 km tras obsługiwanych przez 16 wyciągów o łącznej przepustowości 27,5 tys. osób/h. Wszystkie trasy (10 km dla początkujących, 50 km czerwonych i 10 km trudnych, czarnych tras) są naśnieżane, a Königswiese jest dopuszczona do jazdy wieczornej (19.00-21.30). Dwie główne części miejscowości Tschaneck i Aineck łączy most dla narciarzy, z większości hoteli można dostać się bezpośrednio na stok, a dojazd do samego Katschbergu zapewniają skibusy.

 

 

Wzrok z Adlerhorstu nie sięga niestety ku morzu, ale widok spod szczytu Aineck (2220 m n.p.m.) jest faktycznie piękny. Widać nie tylko górujący nad drugą stroną Katschbergu Tschaneck, ale też dziesiątki innych dwu- i trzytysięczników z Angekogelgruppe, a nawet Grossglockner.

 

Adlerhorst to – obok Pritzhütte i Gamskogelhütte -  najsłynniejsza z 11 karczm na stokach wokół Katschbergu. Gamskogel poza świetnym jedzeniem i miłą atmosferą oferuje również szalone, nocne zjazdy na sankach na 1,5 km trasie. Trudno wymarzyć sobie lepsze zakończenie narciarskiego dnia.

 

Katschberg – ceny skipassów

  • dzienny (8.30-16.00): 43 euro dorośli, 22 euro dzieci (do lat 6 za darmo)
  • 6 dni Winter 2015/2016 SkiLungau (na osrodki Katschberg-Aineck, Fanningberg i Speiereck, 144 km tras): 209 euro, 103 euro
  • 6 dni TOP skipass GOLD (31 ośrodków w Karyntii i Tyrolu, 877 km tras): 228 euro, 114 euro

Katschberg - gdzie spać

W Katschbergu znajduje się ponad 70 obiektów noclegowych - są to zarówno domki do wynajęcia, pensjonaty, kwatery prywatne, jak i hotele. Rozważając wyjazd rodziną na narty, warto wziąć pod uwagę np. Falkensteiner Club Funimation Katschberg, który posiada plac zabaw dla dzieci czy rodzinne spa.

Katschberg - jak dojechać

Katschberg jest oddalony od Warszawy o prawie 1000 km i 760 km od Krakowa, a więc dystans do pokonania samochodem (odpowiednio) w ok. 11 i 9 godzin. Zamiast długiej podróży samochodem można polecieć do Salzburga lub Klagenfurtu.

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać