#onetontour finlandia
  • Powered by
#onetontour finlandia
Artykuł
Twierdza Suomenlinna

2019-03-15

Twierdza Suomenlinna to ogromny kompleks fortyfikacyjny rozciągnięty na sześciu wyspach na południu Finlandii, który utracił już swoje znaczenie militarne i stał się atrakcyjnym miejscem wypoczynku i turystyki o malowniczym krajobrazie. W 1991 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Twierdza Suomenlinna

Finlandia, począwszy od XII w. przez następne sześć wieków, była częścią Królestwa Szwecji oraz polem rywalizacji o wpływy między Rosją a Szwecją. Szwedzka mocarstwowość osiąga swój szczyt w 1648 roku, natomiast kilkadziesiąt lat później do władzy w Rosji dochodzi car Piotr I i buduje mocarstwo silniejsze od któregokolwiek ze swych sąsiadów. Szwedzi spodziewali się, iż Piotr I zainteresuje się w końcu dostępem do Bałtyku, gdzie niepodzielnie królowali. Najbliższym celem dla Rosji była rzecz jasna najdalej na wschód wysunięta prowincja szwedzka – czyli Finlandia. Rosjanie zajęli jej terytorium, aby je w końcu na drodze traktatu pokojowego z 1743 roku zwrócić w ręce Szwedów. To zmobilizowało Szwecję do budowy rozległych fortyfikacji w pobliżu Helsinek.

 

 

 

Budowę rozpoczęto w 1748 roku pod okiem oficera artylerii Augustyna Ehrensvärda. Ciągnęła się ona długie lata. Plany twierdzy na przestrzeni lat zmieniały się wielokrotnie, ostatecznie zawarła w sobie dok i przystanie dla łodzi przystosowane do operacji w rejonie archipelagu, a także miasto garnizonowe, gdzie część budowli fortecznych spełniała funkcje mieszkalne. Niestety tak kosztowne przedsięwzięcie mogło być tylko dramatyczną próbą odparcia groźby podziału państwa.

 

W 1772 roku król Gustaw III zaczął rozbudowywać flotę wojenną, a w 1788 roku rozpoczął wojnę z Rosją, mając w planach zajęcie Petersburga. Jednak plany odzyskania pozycjimocarstwowej Szwecji nie powiodły się. Finowie zaczęli się buntować przeciwko wyniszczającej polityce szwedzkiego króla, wystosowano nawet list do carycy Katarzyny II, w którym proszono o przywrócenie pokoju. Słaba militarnie Szwecja wycofała się z Finlandii w 1808 r., co natychmiast wykorzystali Rosjanie, bez trudu opanowując terytorium fińskie. Finlandia w ten sposób stała się częścią imperium Wszechrosji.

 

 

W roku 1812, jako że Helsinki i twierdza okazały się strategicznie istotnym punktem, car Aleksander I zlecił przeniesienie stolicy księstwa z Turku do Helsinek. Rosjanie nie mieli początkowo żadnych planów umacniania twierdzy czy wprowadzania jakichkolwiek poprawek, stało się tak dopiero po wojnie krymskiej, gdy twierdza poważnie ucierpiała z rąk Anglików i Francuzów.

 

Finowie uzyskali niepodległość w 1917 roku w wyniku upadku władzy carskiej Rosji. Twierdza służyła armii fińskiej do 1972 r.

 

Twierdza Suomenlinna – ciekawostki

 

 

Nazwa Suomenlinna oznacza „Fiński zamek” i wywodzi się z języka fińskiego. Nazwa ta została wprowadzona dopiero po ogłoszeniu niepodległości kraju. Wcześniej twierdza nazywała się Sveaborg (szwedzki zamek, szwedzka twierdza), a nadali ją Szwedzi. W czasie wojen krymskich przybrała nazwę Viapori, nadaną im przez Rosjan.

 

Finlandia to nazwa używana przez obcokrajowców, sami Finowie nazywają swój kraj Suomi.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać