#onetontour Węgry
  • Powered by
#onetontour Węgry
Artykuł
Tokaj - jedna ze stolic węgierskiego winiarstwa

2019-10-14

Autor: PAP Life

Nie każdy wie, że Tokaj to nie tylko nazwa słynnego białego, deserowego wina z Węgier. To również nazwa miasteczka w malowniczym dorzeczu Bodrogu i Cisy.
Tokaj - jedna ze stolic węgierskiego winiarstwa

Tokaj leży w północno-wschodniej części Węgier, u podnóża powulkanicznej góry o tej samej nazwie, określanej też jako Łysa Góra. W przeciwieństwie do Egeru, nie jest to ośrodek pełen ważnych zabytków, a zaledwie pięciotysięczne, senne miasteczko. Ma za to atrybuty winiarskiej stolicy.

 

Turyści tłumnie ciągną do liczących blisko sześć stuleci piwnic Rakoczych. Są to najstarsze piwnice w Tokaju. W pokrytych pleśnią korytarzach znajdziemy najlepsze roczniki tokajskich win. Odwiedzenie tego przybytku jest płatne i, naturalnie, połączone z degustacją wina. Wejście do piwnic znajduje się na głównym placu miasta, za plecami wesołego Bachusa. Pomnik dedykowany pogańskiemu patronowi miasta wbudowany jest w fontannę.

 

Fot. Shutterstock

 

Tokaj może też pochwalić się Muzeum Wina. Zapoznaje ono nie tylko z historią lokalnych trunków, ale też pokazuje jego znaczenie w kulturze i historii Węgier.

 

 

Oczywiście atrakcją dla turystów będzie też widok równych rzędów winorośli na okolicznych wzgórzach. Warto wjechać na górę Tokaj, skąd roztacza się piękna panorama na miasteczko, winnice i Nizinę Węgierską. Szczyt wieńczy wieża telewizyjna.

 

Fot. Shutterstock

 

Na wyjątkowy smak win tokajskich wpływ mają łagodny i ciepły klimat, żyzne wulkaniczne gleby, a także unikatowy skład pleśni w piwnicach winnych i na samych owocach, zanim do końca dojrzeją.

 

"Wino królów i król win"

 

Dla Węgrów tokaj jest symbolem narodowym z wielką tradycją i historią. Ludwik XIV po spróbowaniu wina tokajskiego wykrzyknął, że jest to "vinum regum et rex vinorum" ("wino królów i król win"). Ponoć Król Słońce wypowiedział te słowa do Ferenca II Rakoczego, jako podziękowanie za ofiarowane mu wino tokajskie Aszu. Na temat smaku i zalet Tokaju wypowiadało się wiele znanych osobistości, jak: Balzak, Wolter, Tołstoj, Goethe, Beethoven, Schubert, Katarzyna II, Piotr Wielki i wielu innych.

 

Fot. Shutterstock

 

Wino tokajskie pojawiło się w Polsce w drugiej połowie XVI wieku po elekcji na króla polskiego księcia Siedmiogrodu Stefana Batorego. Ponoć międzynarodowy handel tym winem zapoczątkowali polscy kupcy.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać