#onetontour irlandia
  • Powered by
#onetontour irlandia
Artykuł
Śladem Polaków, którzy podbijają irlandzki rynek

2019-12-01

Kolejnego dnia podróży po Irlandii ekipa Onet On Tour spotkała się z cenionymi Polkami i Polakami w tym kraju. Joanna Zalech i Aleksandra Kiełdanowicz opowiedziały o tym, jak podbiły irlandzki rynek skarpetkami, a Tomasz Ciężki o tym, jak zawojował rynek filmowy. Dzień zakończyli zdjęciami w pięknych okolicznościach przyrody, czyli z widokiem na Klify Moheru.
Śladem Polaków, którzy podbijają irlandzki rynek

W najnowszym reportażu Onet On Tour oddajemy głos Polakom, którzy podbili Irlandię swoim pomysłem na życie. Pierwszego dnia spotkaliśmy się z Polkami pracującymi w LinkedIn: Alicją Szaraniec, Katarzyną Domagałą oraz Aleksandrą Pucicką, Piotrem Wajnerem pracującym w Google oraz Markiem Łaską, który prowadzi akademię piłkarską dla dzieci Polaków. Następnego dnia Jarosław Kuźniar spotkał się z kolejnymi Polakami, którzy mogą pochwalić się sukcesem w tym kraju.

Joanna Zalech i Aleksanda Kiełdanowicz podbiły irlandzki rynek… skarpetkami. Jak piszą lokalne media, “Irish Socksciety” wprowadził do Irlandii “styl, jakość projektowania i charyzmę”, a sami Irlandczycy zakochali się w kolorowych i humorystycznych skarpetkach.

 



Podczas rozmowy z Jarosławem Kuźniarem nie brakowało uśmiechu.


 
Nie można zaprzeczyć, że Polacy cenieni są w Irlandii za kreatywność. O tym, że pomysł jest w cenie bez względu na miejsce życia i branże świadczy kariera Tomasza Ciężkiego. Polak, który zawojował rynek filmowy w Galway w Irlandii, współpracuje dziś m.in. z festiwalami Galway International Arts Festival, Galway Races, Food on the Edge. 
 


Ekipie Onet On Tour opowiedział, jak zaczęła się jego historia i jak pracuje mu się na irlandzkim planie zdjęciowym.  

 


Klify Moheru 

 


Dzień ekipa zakończyła w oddalonych o 1,5 h drogi od Galway niezwykłych okolicznościach przyrody.  

Moherowe klify to jedna z największych atrakcji Irlandii. Mają około średnio 120 metrów wysokości i 8 kilometrów długości. Co ciekawe, na ich szczycie znajduje się XIX-wieczna kamienna wieża – O'Brien's Tower, która jest świetnym punktem obserwacyjnym. Warto wspomnieć, że klify były tłem do jednej ze scen w filmie "Harry Potter i Książę Półkrwi".



Klify Moheru stanowią główny punkt programu wszystkich wycieczek po Zielonej Wyspie.

Po irlandzku nazywane są "Aillte an Mhothair", po angielsku "Cliffs of Moher".

Klify są zachodnią częścią płaskowyżu Burren, formacji zbudowanej ze skał wapiennych poprzecinanych równoległymi szczelinami, które powstały dzięki wymywaniu skały przez wody deszczowe.


Klify Moheru to także charakterystyczne kominy skalne, które sterczą wprost z wody, odspojone od stałego lądu. A także miejsce, w którym godzinami można obserwować ptaki: atlantyckie maskonury, alki, kruki czy mewy pospolite. Te ptasie enklawy już na początku lat 90. zostały objęte ochroną prawa unijnego.
 
Maskonury o pięknych czerwonych dziobach gnieżdżą się bezpośrednio na skałach, lęgi są w maju i kwietniu. Nie spotkamy ich nigdzie w Europie poza atlantyckimi wyspami. Na Klifach Moheru żyje ok. 1300 osobników tego gatunku.

 


 

Klify to także miejsce, w którym żyje blisko 7 tys. przedstawicieli alki. Ptaki te spotkamy też na Półwyspie Loop Head. Kolejnym ważnym przedstawicielem fauny klifów są dostojne kruki, które gniazdują tu... w wysokiej trawie bezpośrednio na wybrzeżu.
 
Klify Moheru to także najchętniej na świecie odwiedzane miejsce przez surferów. Rocznie odwiedzają je setki tysięcy osób z całego świata, spragnionych pływania na desce.

 

Co słychać u ekipy Onet On Tour? Bądź na bieżąco i śledź nasze media społecznościowe!

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać