#onetontour finlandia
  • Powered by
#onetontour finlandia
Artykuł
Jak wygląda nauka jazdy po fińsku?

2019-03-23

Kolejnego dnia pobytu w Finlandii ekipa Onet On Tour sprawdziła, czym jest bezpieczna jazda i dlaczego jest ona tak w tym kraju ważna. Razem z Jarosławem Kuźniarem odwiedzili także wioskę Fiskars i sprawdzili, jakie atrakcje oferuje turystom.
Jak wygląda nauka jazdy po fińsku?

Finowie są podobno jednymi z lepszych, jeśli mowa o bezpieczeństwie kierowców. Jarosław Kuźniar postanowił to sprawdzić i odwiedził szkołę bezpiecznej jazdy w Helsinkach. Ekipa dotarła także do wioski Fiskars, zamieszkiwanej obecnie przez kowali, projektantów i wytwórców. Kolejny dzień podróży obfitował w wiele emocji oraz ciekawych rozmów.

 

Finlandia jest najbardziej wysuniętym na północ krajem Unii Europejskiej. Turystów przyciąga m.in. swoją niezwykłą, ale i surową naturą, ciekawą ofertą kurortów narciarskich, możliwością zobaczenia zorzy polarnej. Przyroda to jednak największa wartość Finlandii. Lasy pokrywają aż 73,1 proc. powierzchni tego kraju, co czyni ją niekwestionowanym liderem w skali UE. 

 

Nieskazitelna flora tworzy odpowiednie warunki dla życia fauny. W Finlandii żyje wiele gatunków ryb i ptaków. Jednak najbardziej charakterystycznym dla tej części świata jest łoś, który spośród 67 gatunków jest największym ssakiem. W Finlandii łosie żyją dziko w lasach, ale też na rozległych bagnach. Mogą osiągnąć nawet 3 m długości, 2 m wysokości i 400 kg wagi. Ich poroże mogą mieć do 2 m rozpiętości i 20 kg wagi. Potrafią poruszać się po grząskim gruncie, dzięki szerokim racicom, które mogą się  rozsuwać.

 

Uwaga na łosia!

 

 

Zasady ruchu drogowego w Finlandii są zbliżone do polskich. Obowiązuje tam reguła prawej ręki, którą należy bezwzględnie stosować na nieoznakowanych skrzyżowaniach dróg. W Finlandii jest bowiem znacznie więcej skrzyżowań równorzędnych niż w Polsce. Bezwzględnie należy ustępować pierwszeństwa pieszym oraz rowerzystom.

 

Na tablicach drogowych oraz w nazwach ulic stosowane są napisy w języku fińskim i języku szwedzkim. Bez problemu można porozumiewać się w ważniejszych urzędach, hotelach, campingach, punktach informacji turystycznej w języku angielskim.

 

 

Na czym polega trudność w jeździe samochodem w Finlandii? Otóż duże zagrożenie na drogach stanowią żyjące w fińskich lasach łosie, a na północy także renifery. Przy drogach rozmieszczone są znaki informujące o tym zagrożeniu.

 

 

Jarosław Kuźniar na planie programu Onet On Tour spotkał się z instruktorem jazdy, który pokazywał, jak reagować w trudnych sytuacjach na drodze, np. podczas spotkania z łosiem. Zanim jednak wsiedli do samochodu, była teoria w tzw. symulatorze uderzenia, gdzie Jarosław Kuźniar zjeżdżał 7 km/h w fotelu. Okazało się, że nawet przy niewielkiej prędkości spotkanie z łosiem do przyjemnych nie należy.

 

 

Potem była już tylko praktyka.

 

 

Odwiedziny wsi Fiskars

 

Firma Fiskars kojarzy się wszystkim z szeroką ofertą narzędzi takich jak noże, siekiery, nożyczki czy patelnie. Jednak niewiele osób wie, że historię początków Fiskarsa znaleźć można w fińskiej wiosce znajdującej się niedaleko Helsinek noszącej tę samą nazwę.

 

Na odwiedzających czeka tam nie tylko ciekawa historia, ale także wyjątkowa atmosfera. Wieś Fiskars zamieszkuje obecnie eklektyczna społeczność kowali, projektantów przemysłowych, wytwórców ceramiki, projektantów wyrobów szklanych i innych twórców.

 

Jarosław Kuźniar spotkał się z przewodniczką, która opowiedziała mu o tym miejscu.

 

 

 

Wieś Fiskars została założona w 1649 roku. Peter Torvost, założyciel firmy, otrzymał pozwolenie na rozpoczęcie produkcji żelaza i wyrobów kutych od szwedzkiej królowej Christiny. Pod koniec XVII wieku w tych miejscach powstała mała huta żelaza, wokół której zaczęły się pojawiać osady. Budowa była szczególnie aktywna tutaj w XIX wieku.

 

W latach 80. ubiegłego wieku wioska stała się zbyt mała dla produkcji na dużą skalę. Fiskars przeniósł wówczas produkcję poza małą osadę. Wioska przetrwała, dzięki miejscowym koneserom tradycji - budynki fabryczne przebudowano oraz zaproszono nowych mieszkańców. Projekt był zaskakująco udany, a obecnie w Fiskars żyje i pracuje ponad 600 artystów, rzemieślników i projektantów.

 

W wiosce na odwiedzających czeka wiele atrakcji. W warsztacie szklarskim turyści tworzą własne szkło. W kuźni, przy pomocy profesjonalnego kowala, można wykuć swój własny paznokieć.

 

 

 

Miłośnicy sztuki również nie będą zawiedzeni. W Fiskars znajduje się kilka stałych wystaw: Fiskars 1649, która opowiada o historii osadnictwa i działalności koncernu; Życiu w odlewni żelaza Fiskars; Wdowie i kawalerze - poświęconym życiu pracowników firmy.

 

 

Na miejscu istnieje szansa zakupu wyrobów sztuki użytkowej.

 

 

 

W mediach społecznościowych znajdziecie relacje z podróży ekipy Onet On Tour w Finlandii!

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać