#onetontour islandia
  • Powered by
#onetontour islandia
Artykuł
10 ciekawostek z Islandii, o których nie miałeś pojęcia

2018-04-20

Z czego słynie Islandia? Przede wszystkim z surowego klimatu, dużych odległości między miastami oraz z gwałtownych zmian warunków atmosferycznych. Pewnie słyszałeś także, że na Islandii jest dwa razy więcej owiec niż mieszkańców, w lecie przez całą dobę jet jasno, a polskie batony Prince Polo są najpopularniejszymi wafelkami w kraju od 60 lat. Co jeszcze może zaskoczyć na wyspie zamieszkiwanej przez 330 tysięcy ludzi?
10 ciekawostek z Islandii, o których nie miałeś pojęcia

1. Kuchnia islandzka jest pełna zaskakujących potraw

W raju będą wszyscy ci, którzy kochają mięso i wyroby mleczarskie. Do lokalnych specjałów należą: hakarl - czyli sfermentowane mięso rekina, które wcześniej zakopuje się w ziemi; selshreifar, czyli kwaszone płetwy foki czy też harðfiskur, czyli ryby suszone na świeżym powietrzu. Dania rybne cieszą się tu największą renomą - do ich przyprawiania dodaje się sproszkowane algi morskie, znacznie rzadziej wykorzystywane w innych częściach Europy. Dla koneserów tutejszej kuchni polecamy lifrarpylsa, czyli pudding z wątroby owczej z mąką żytnią oraz płatkami owsianymi, a także svið - czyli głowy owcy lub barana uchodzące za rarytas.

2. Reykjavik jast najdalej wysuniętą na północ północ stolicą

Najbardziej na północ położona stolica świata ma statystycznie cieplejsze zimy niż choćby Nowy Jork. Wysoką temperaturę zapewnia ciepły prąd Golfstrom, który opływa wyspę od południa. Często jednak słyszymy, że jest tu wtedy przeraźliwie zimno. Wieją tu bowiem silne wiatry, bardzo często pada także deszcz. Właśnie dlatego temperatura odczuwalna nie ma zbyt wiele wspólnego z tą, jaką widzimy na termometrze.

3. Język islandzki jest najstarszym używanym w Europie

Jeśli kiedykolwiek widziałeś tekst w języku polskim sprzed kilkuset lat, to na pewno zauważyłeś, że nasz sposób wyrażania się znacznie różni się do mowy naszych przodków. Z kolei islandzki język ewoluował w bardzo niewielkim stopniu i prawie się nie zmienił. Islandczycy bez problemu przeczytają starodruki sprzed tysiąca lat.

4. Islandczycy mają wolne w pierwszy dzień lata

Popularnym islandzkim świętem jest „Sumardagurinn Fyrsti”, czyli pierwszy dzień lata. Celebruje się go osiemnastego kwietnia. Czemu tak wcześnie? Otóż kiedyś na Islandii rozróżniano tylko dwie pory roku – lato i zimę. Co więcej, pierwszy dzień lata to dzień wolny od pracy.

5. Na Islandii nie ma pociągów

Islandia nigdy nie posiada i nigdy nie posiadała publicznego transportu kolejowego. Jest największym europejskim państwem niepoasiadającym kolei, ale w planach jest budowa lini kolejowej, która połączyć Reykjavik z lotniskiem w Keflaviku.

6. Islandczycy mają nietypowe nazwiska

Obywatele Islandii mają nazwiska patronimiczne, czyli nadane na podstawie imienia ojca. Dawniej funkcjonowały one w całej Skandynawii, ale obecnie są używane wyłącznie na Islandii. Zatem, jeśli ojciec nazywa się Jan, to jego syn otrzyma nazwisko Janson, a córka Jandottir. Z tego powodu w jednej rodzinie są różne nawiska i trudno na ich podstawie określić powiązania pomiędzy poszczególnymi osobami. Co ciekawe, w książkach telefonicznych najpierw podaje się imię (a nie nazwisko) i często, dla ułatwienia, dodawany jest wykonywany zawód. 

7. Islandczycy nie zmieniają czasu zimowego na letni

W Islandii nie ma zmiany czasu zimowego na letni, co według naukowców powoduje problemy zdrowotne mieszkańców wyspy. Od 1968 roku islandzkie zegary są ustawione zgodnie ze strefą czasowa Greenwich. Co cieakwe, brak zmiany czasu powoduje, że słońce znajduje się w zenicie o godzinie 13:30, a nie tak jak to powinno być, czyli o godzinie 12:00.

8. Pierwsza kobieta prezydent rządziła na Islandii

W 1980 roku, Islandczycy wybrali Finnbogadóttir Vigdis na głowę państwa, co było pierwszą tego typu sytuacja na świecie, że stanowisko to objęła kobieta.

9. Islandczycy kochają czytać

Na Islandii wydaje się najwięcej książek i gazet w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Zwykło się nawet mówić, że każdy Islandczyk, który nie czyta regularnie książek, po prostu sam je pisze. Niestety, nie ma to jednak przełożenia na literackie wyróżnienia międzynarodowe. Jedyną nagrodę Nobla w dziedzinie literatury zdobył Haldor Laxness za książkę "Niezależni". Jest ona przetłumaczona także na język polski.

10. Islandia to kraina dziwnych rekordów

Przeglądając Księgę Rekordów Guinnessa, natrafimy na wiele wzmianek o Islandii. To kraj rekordów, często także dość dziwnych - np. na wyspie pije się najwięcej Coca-Coli w przeliczeniu na jednego mieszkańca na całym świecie. Zaskakujące? Być może, zważywszy choćby na to, że obywatele Islandii mają w swoich kranach najczystszą wodę świata.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać