#onetontour gruzja
  • Powered by
#onetontour gruzja
Artykuł
Mccheta - to tutaj znajduje się "serce" chrześcijańskiej Gruzji

2018-09-27

Są miejsca, które zwiedziliśmy i… fajnie. Lecimy dalej. Są też miejsca, do których chce się jeszcze wrócić, mając poczucie wielkiego niedosytu. Taka jest Gruzja. Pięć dni to stanowczo za mało, żeby zobaczyć wszystko, co warte zobaczenia, ale wystarczająco dużo, żeby się zachwycić.
 Mccheta - to tutaj znajduje się

Co sobie wyobrażacie, słysząc słowo "Gruzja"? Pewnie krainę zieloną i górzystą, naród wesoły i rozśpiewany, suto zastawione stoły i wyborne wino. Ale Gruzja to również bogata kultura i cenne zabytki. Będąc w Gruzji, nie sposób nie zwiedzić dawnej stolicy Mcchety – jednego z najstarszych (i bez wątpienia najpiękniejszych) miast w kraju. To tam można na chwilę się zatrzymać i poczuć "ducha dawnych czasów".

 

Kolebka gruzińskiej religii

 

Gruzja jest krajem górzystym, większą część terytorium pokrywają pasma górskie Kaukazu, a w południowej części Małego Kaukazu. Ze względu na skomplikowaną budowę geologiczną i bogatą rzeźbę, wyróżnia się w obrębie Kaukazu szereg odrębnych krain.

 

Stolicą administracyjnego regionu Mccheta-Mtianeti jest miasto Mccheta - jedno z najstarszych w Gruzji. Położone jest we wschodniej części kraju, ok. 20 km od stolicy – Tbilisi, przy ujściu rzeki Aragwa (Aragvi) do Kury (Mtkvari). Przecinają je najważniejsze szlaki komunikacyjne, łączące brzeg Morza Czarnego z miastami wybrzeża kaspijskiego. W Mcchecie mieszka ponad 19 tys. osób.

 

Miasto ma wielkie religijne i historyczne znaczenie dla narodu gruzińskiego. Pierwsi osadnicy pojawili się na tym terenie 2-3 tys. lat p.n.e. Od III wieku p.n.e. aż do V wieku n.e. było stolicą królestwa Iberii. Rezydujący w Mcchecie iberyjski król Mirian III przyjął chrześcijaństwo, które w 334 roku stało się oficjalną religią państwową. Mccheta od początku była siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.

 

Ze względu na swoje historyczne znaczenie i liczne zabytki w 1994 roku miasto-muzeum Mccheta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Katedra Sweti Cchoweli (Svetitskhoveli)

 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać