#onetontour irlandia
  • Powered by
#onetontour irlandia
Artykuł
Co Irlandczycy robią w dzień św. Patryka?

2019-11-27

Autor: PAP Life

Dzień św. Patryka to narodowe święto Irlandii. Mieszkańcy Zielonej Wyspy organizują z tej okazji parady i spotkania towarzyskie, na których nie może zabraknąć piwa. Co ciekawe, wiele miast na całym świecie tego dnia podświetli na zielono znane obiekty.
Co Irlandczycy robią w dzień św. Patryka?

Mimo że 17 marca uważany jest za datę śmierci misjonarza, który ochrzcił Celtów, wyświęcał księży i zakładał na wyspie klasztory i kościoły, jest to święto radosne. Podczas dnia św. Patryka, który jest dniem wolnym od pracy, odbywają się liczne festyny i pochody - ich motywem przewodnim jest kolor zielony, symbolizujący koniczynę. Koniczyna - obok harfy - stanowi tradycyjny symbol Irlandii. Według legendy to właśnie za jej pomocą św. Patryk wyjaśnił irlandzkim poganom istotę Trójcy Świętej.


Duchowny żył na przełomie IV i V wieku (ok. 389-461). Pochodził z Brytanii - ze Szkocji lub Walii. W wieku 16 lat został porwany przez piratów i przewieziony na Zieloną Wyspę, jako niewolnik. Według legendy Patryk zbiegł z niewoli i powrócił do Brytanii. Przebywając już w rodzinnym domu, miał proroczy sen, w którym Bóg nakazał mu powrócić do Irlandii i rozpocząć chrystianizację tego pogańskiego kraju. Misja świętego nie zakończyła się tylko na chrystianizacji - według legendy przywracał on wzrok ślepcom, ożywiał umierających, a kraj uwolnił od plagi węży. Uwieńczeniem jego misji był chrzest kraju, jakiego dokonał pod koniec życia.

 

fot. Shutterstock

17 marca to nie tylko parady, ale również biesiady. Tradycja nakazuje, by wszechobecną tego dnia koniczynkę podlewać w pubach, najlepiej Guinnessem.

 

Poza Irlandią serwuje się zielone piwo. Można zachodzić w głowę, jakim cudem złocisty kolor trunku zamienia się na szmaragdowy odcień? No cóż, wystarczy do zwykłego piwa dodać niebieski barwnik, np. likier curacao i tradycyjne zielone piwo gotowe.

Dzień św. Patryka w innych krajach


Coraz chętniej święto obchodzone jest też w Polsce. Organizowane są występy irlandzkich zespołów i pokazy tradycyjnego irlandzkiego, a puby z koniczynką pękają w szwach.

 

W ostatnich latach Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Empire State Building w Nowym Jorku czy Koloseum w Rzymie były podświetlane na zielono. Najhuczniej 17 marca celebrowany jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest duży odsetek imigrantów z Irlandii.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać