#onetontour Czarnogóra
  • Powered by
#onetontour Czarnogóra
Artykuł
Czarnogóra. Dzikie piękno

2019-07-11

Autor: Agnieszka Szymaszek

Od szmaragdu i lazuru morskiego wybrzeża po dzikie góry interioru z kanionami błękitnych do bólu rzek. Czarnogóra wabi i zachwyca. Jeśli popijemy to wszystko czarnogórskim winem, przepadniemy. Już zawsze będziemy chcieli wracać.
 Czarnogóra. Dzikie piękno

Lotnisko w Podgoricy wita nas ciepłymi podmuchami i szeroką równiną. Spalona płowa trawa wygrzewa się w popołudniowym słońcu. Warszawę pożegnaliśmy słoneczną, ale chłodną - to jednak początek października. Tymczasem tutaj wita nas na powrót lato, i to w swojej najprzyjemniejszej, niemal egzotycznej wersji. Równina, na której wybudowano stolicę Czarnogóry, to jeden z niewielu płaskich fragmentów kraju.

 

Dziennikarze z Polski mają zwiedzić Czarnogórę. To nasze zadanie. Nasza dziesięcioosobowa grupka składa się z samych kobiet. I pana Zygmunta. Na lotnisku poznajemy naszych czarnogórskich opiekunów, którzy będą nam towarzyszyć w czasie kilkudniowego pobytu. Filip Burzan, młody człowiek o wybitnej czarnogórskiej urodzie, jest przedstawicielem Narodowej Organizacji Turystycznej Czarnogóry. Jovan Boškovič to przewodnik mówiący po polsku. Przewodnik najlepszy z najlepszych, o czym przekonamy się już wkrótce. Oprócz niezwykłej dawki wiedzy o tym kraju będzie nam pomagał w wielu różnych sytuacjach, chociażby kiedy bankomat "zje" mi kartę. No i Bogdan, nasz kierowca, któremu niestraszne będą żadne czarnogórskie, słynne na całą Europę "agrafki". Ci trzej panowie, z czego ani oni, ani my nie zdawaliśmy sobie chyba sprawy, zbudowali w mojej głowie i sercu wizerunek ludzi stąd. Niezależni, wyluzowani, ale skoncentrowani (tak, to możliwe!), zawsze pomocni, choć nie afiszujący się z chęcią pomagania.

 

fot. Shutterstock

 

Na początek naszym małym busem, którym będziemy objeżdżać Czarnogórę przez kilka najbliższych dni, przecinamy lotnisko. Mamy specjalne pozwolenie. Naszym celem jest winnica w Šibčaniku. Jestem zdziwiona, kiedy słyszę, że jej właścicielem jest państwo. No cóż, przecież u nas też państwo posiada wiele spółek, chociażby kopalnie. Biznesu winnego nie trzeba jednak wspierać finansowo... Czarnogórska piwnica kryje setki beczek. Próbujemy win Krstač i Vranac. Oraz lokalnych pysznych i prostych dań - jest tutejszy wyśmienity lekko mokry, bo z dodatkiem sera chleb, oliwki, smażona papryka i świeże pomidory.

 

Z Podgoricy bierzemy kurs na czarnogórską riwierę. Mijamy olbrzymie Szkoderskie Jezioro, którego południowo-wschodnia część znajduje się już na terytorium Albanii. Nasz przewodnik Jovan wyjaśnia nam, że Skadar to ostoja ptaków i raj dla ornitologów. To także największy zbiornik słodkiej wody w Czarnogórze. Znajduje się tutaj park narodowy. Oczywiście jezioro otoczone jest górami.

 

fot. Shutterstock

 

Czarnogórska riwiera to jedyne takie miejsce. Kocham tę przejrzystą do samego dna wodę, mieniącą się lazurem i szmaragdem. Znad morza wyrastają od razu góry. Na skalistych cyplach, półwyspach i w zatokach przycupnęły starożytne miasteczka, dziś tętniące gwarem turystów z całej Europy: Budva, Bar, Ulcinj.

 

Ulcinj, fot. Shutterstock

 

Przez 2 dni zwiedzamy stare kamienne miasta, a październikowy łagodny upał wydaje się sprzyjać naszym spacerom w głąb kamiennych murów i w przeszłość czarnogórskiego wybrzeża. Pogoda jest idealna zarówno na spacer, jak i kąpiel w morzu. A po tłumach turystów nie ma już śladu. Grupka już podąża w stronę bramy starego miasta Baru. Ja szybko kupuję na wąskiej kamiennej uliczce sok z pomarańczy, które przy mnie ze świeżych owoców wyciska miła sprzedawczyni, i pędzę za grupką.

 

Stary Bar jest opuszczony. W przeciwieństwie do zatłoczonej starówki Budvy, czy Ulcinj, pełnego restauracji i maleńkich balkoników ze stolikami nakrytymi do kawy i schodów, na których poukładano kolorowe doniczki, stary Bar jest pusty i cichy. To jedyne takie muzeum, po którym można spacerować. Towarzyszą nam jedynie koty, które zawładnęły tym miejscem. Być może dzięki ciszy niezmąconej kawiarnianym i restauracyjnym gwarem historię czuję tu jakby wyraźniej. Greckie i rzymskie czasy, osmańskie i weneckie panowania przetoczyły się przez Bar, a każda z tych kultur zostawiła swoje liczne ślady.

 

Bar, fot. Shutterstock

 

Wracając z Ulcinje na północ, przez Bar do Budvy, dowiadujemy się jeszcze od naszego przewodnika, że czarnogórska riwiera "zagrała" w filmie o Jamesie Bondzie, i to w moim ulubionym, "Casino Royal". Jovan opowiada też, którzy słynni aktorzy lub celebryci bywają na malowniczej, ale niestety prywatnej i przez to bardzo drogiej wysepce Svety Stefan. Na przykład Victoria i Dawid Beckham wybrali to miejsce na wakacyjny wypoczynek. Zażyczyli sobie pokoju z dodatkowym natlenianiem oraz 50 ochroniarzy.

 

Bar, fot. Shutterstock

 

Trzeciego dnia zwiedzamy miejscowość położoną w głębi lądu. To Cetinje - historyczna stolica kraju. W pięknie położonym wśród gór kameralnym miasteczku znajdują się stare cerkwie. Miejscowość pełna jest historycznych pamiątek. Oglądamy także plastyczną mapę Czarnogóry. Słuchając opowieści Jovana o dynastii Petrović - Niegosz zastanawiam się nad tożsamością Czarnogórców. Co ją kształtowało i nadal kształtuje? Mimo że maleńki kraj nie oparł się najazdom i oblężeniom, nie czuć w nim ani w mentalności Czarnogórców martyrologii, która w tak dużym stopniu buduje naszą, polską tożsamość. Czarnogórcy nie czują się ofiarami, wręcz przeciwnie. W ich osobowości czuć zadzior. Hardość, poczucie godności. Taką góralską ślebodę. Z jednoczesną nutą śródziemnomorskiej fantazji i rozleniwienia, które pozwala im pić o 8 rano w barze kawę lub rakiję, bez żadnego tam poczucia winy czy pośpiechu. Ta mentalność bardzo przypada mi do gustu.

 

Na wybrzeżu chciałoby się zostać jak najdłużej. Nie tylko żeby poleżeć na plaży i popływać w tym żywym szmaragdzie. Tyle jest jeszcze do zwiedzenia. Na przykład spektakularna Zatoka Kotorska. Mamy szczęście podziwiać ją z góry, zjeżdżając jakieś 1000 metrów w dół, do Kotoru z Cetinje. Droga tworzy tu słynne "agrafki". Na szczęście możemy spokojnie oddawać się kontemplowaniu zatoki, tego wielkiego adriatyckiego "fiordu", nie martwiąc się, jak miniemy się na wąskiej przepaścistej drodze np. z autobusem. Oddajemy te zmartwienia naszemu kierowcy Bogdanowi, który bezpiecznie zwozi nas nad morze.

 

Stare miasto usadowiło się nad zatoką, ale już w zboczu góry. Prowadzi do niego aleja wysadzana palmami, przy brzegu zacumowany potężny pasażerski statek. Klucząc po uliczkach starego miasta i przechodząc przez kolejne kamienne ryneczki, trafiamy do kotorskiej katedry. Tu czeka na dłuższy przystanek. Jovan tłumaczy, że nie możemy ominąć świątyni, kryje ona bowiem polski akcent: krzyż, którym legat papieski Marek z Aviano błogosławił wojska Jana III Sobieskiego podczas szturmu pod Wiedniem. Nie tylko dlatego warto zwiedzić świątynię pod wezwaniem Św. Tryfona, patrona miasta. Kryje ona także liczne relikwie, w tym głowę Tryfona.

 

Kotor, fot. Shutterstock

 

Artefakty oglądać można w muzeum mieszczącym się na piętrze. Ale przede wszystkim kościół jest po prostu piękny. Wnętrze jest lekko różowe, taki kolor ma kamień, z którego zbudowana jest katedra. Jej budowę ukończono w 1166 r., na miejscu jeszcze starszej, pochodzącej z 9. wieku. Styl romański dominuje, ale nie jest jedyny, w późniejszych wiekach świątynię przebudowywano, stąd elementy stylu renesansowego, czy barokowego. Podobają mi się fragmenty bizantyjskich fresków widoczne w sklepieniach łuków. Wychodzimy ponownie na uliczki i placyki starówki, wśród których czuć zapach kawy, pysznej rybnej "ciorby" i innych bałkańskich przysmaków. I znów to uczucie: chciałoby się zostać tu dłużej, pijąc bez pośpiechu kawę w jednej z miliona kawiarni, obserwując bez pośpiechu ludzi i chłonąc Stary Kotor.

 

Czarnogóra to niewielkie państwo. - Możemy je porównać powierzchnią województwa lubuskiego - mówi Jovan. Sprawdzam to porównanie w Wikipedii. Faktycznie - wielkość jest niemal identyczna. Czarnogóra jest nawet nieco mniejsza. Liczy 13 812 km kwadratowych, podczas gdy powierzchnia województwa lubuskiego - 13 988. Ta niewielka powierzchni jest niespotykanie wyjątkowa i różnorodna. I niemal w całości górzysta. Znajduje się tu pięć parków narodowych. Przed nami jeden z nich: Durmitor.

Naszym busikiem zaczynamy zdobywać czarnogórski interior. To góry poprzecinane głębokimi kanionami rzek Piva, Tara i Moracza. Przy dobrej pogodzie ten spektakularny relief można obejrzeć z okna samolotu, gdy pod nami powoli przesuwają się szczyty, ostre granie, widać przepaście. Teraz możemy zobaczyć wapienne wnętrze Czarnogóry z bliska. Zaczynamy od sztucznego, intensywnie błękitnego jeziora na rzece Piva, stanowiącego największy zbiornik wody pitnej.

 

Piva, fot. Shutterstock

 

Mamy nawet okazję podziwiać jezioro z niebanalnej perspektywy, bo z dłuuuuugiej "tyrolki", przewieszonej wysoko ponad zbiornikiem. Pęd i adrenalina wyciskają łzy z oczu. Później, gdy już emocje opadły, "wspinamy się" naszym busikiem po "agrafkach", by dostać się do Durmitoru. Z wapiennych płaskowyżów, przestrzennych, pustych pastwisk, po których hula wiatr, wyrastają dwutysięczne szczyty. Możemy podziwiać piękno tej krainy, jadąc drogą zwaną Pierścieniem Durmitoru.

 

Naszym celem jest Czarne Jezioro, czy też - bardziej po naszemu, tatrzańsku - Czarny Staw. Który zresztą nieco przypomina mi Morskie Oko. Jest równie piękny, choć woda ma intensywniejszy, błękitny kolor. Jest też o wiele mniej ludzi niż nad polskim, niemal zawsze zatłoczonym jeziorem. Okrążamy Czarny Staw, choć jeziora są tu właściwie dwa, połączone wąskim pasem terenu. Przyjemny, odświeżający spacer wśród złotych o tej porze roku buków trwa ponad godzinę.

 

Nocujemy w Żabljaku. Sycące dania lokalnej kuchni w tutejszym zajeździe podaje nam starszy szczupły pan kelner. Pachnąca, gorąca zupa grzybowa, lokalne sery, mięsa, pomidory. Zasłużony sen. Wcześnie rano na kominku w karczmie płonie już ogień, a cichy i uprzejmy pan kelner parzy mi mocną kawę w tygielku. Na stole znów pyszności. Sięgam po ulubione od pierwszego kęsa delikatne pączki, choć nie tak tłuste, duże i słodkie jak nasze. Pysznie smakują na słodko, z miodem lub powidłem, ale też z dodatkiem słonego lokalnego sera o wyrazistym smaku.

 

Choć na wybrzeżu o godzinie 7.30 rano w październiku temperatura wynosi ok. 20 stopni lub więcej, tutaj w górach termometr w naszym busiku pokazuje zalewie jeden stopień powyżej zera. Mijając oszronione, zacienione szerokie pastwiska i grzejące się już w słońcu szczyty, docieramy do przełomu rzeki Tara. Potężny kamienny most pozwala nam zajrzeć jak ptakom w głąb kanionu. W dole pod nami turkusowa Tara.

 

Tara, fot. Shutterstock

 

Wczoraj wieczorem sprawdziłam, że jest ona dopływem Driny, ta zaś - Sawy, która wpada do Dunaju. Zatem piękna Tara, która bierze początek w górach Czarnogóry, należy do zlewiska Morza Czarnego. Nie żegnamy się jednak z Tarą - droga, którą pokonujemy, wiedzie jej przełomem. Najgłębszym w Europie, jednym z największych na świecie. To chyba najpiękniejsza droga, jaką kiedykolwiek jechałam. Potem, przez kolejnych kilka dni, gdy będę zasypiać, pod powiekami będę wciąż jechać, czy też frunąć przez góry. Wapienne ściany, sosnowe i bukowe lasy, przepaście i wąwozy będą przesuwać się tak jak teraz, za szybą naszego busa. Droga trwa kilka godzin, Tarę zastępuje równie piękna Morača, która jednak, w przeciwieństwie do Tary, uchodzi do Jeziora Skadar, swój bieg kończy więc w Adriatyku.

 

Jovan mówi, że droga budowana była wspólnymi siłami Czarnogórców, którzy musieli odpracować w ten sposób wiele społecznych godzin. Tata Jovana spędził na budowie 2 miesiące. Jeszcze wyżej, wśród skał, nasz przewodnik pokazuje nam wiadukt kolejowy. Jazda pociągiem na zawieszonych wysoko torach dopiero musi się potem śnić. Nagle przed nami wyrastają z gór potężne podpory. - To będzie autostrada, pierwsza w Czarnogórze - wyjaśnia Jovan. Myślę, że jej budowa musi być wyzwaniem dla najlepszych konstruktorów i inżynierów świata. Mimo że tutejsze drogi wiodą w niebywale trudnym terenie, są bardzo dobrej jakości - nie widziałam ani jednej dziury czy też łaty. Choć i tak cieszę się, że nie muszę być tutaj kierowcą.

 

Ostrog, fot. Shutterstock

 

Zataczamy pętlę, na powrót zbliżamy się do Zatoki Kotorskiej. Odwiedzamy jeszcze Danilovgrad, po drodze w dali bieleje słynny monastyr Ostrog, przyklejony do skały. Coraz bliżej Dubrownik, z którego odlatujemy do Polski. A ja zastanawiam się, co wolę w Czarnogórze - wybrzeże czy góry? A przecież nie wszystko zobaczyłam. Na to pytanie postanawiam sobie odpowiedzieć następnym razem. Bo że muszę tu wrócić, to pewne.


Informacje praktyczne:

  • Warto uważać na koszt połączeń telefonicznych i internetu - jesteśmy poza Unią i opłaty są znacznie wyższe
  • Walutą jest euro
  • Czarnogóra nie należy do Unii
 Europejskiej
  • Obowiązkowy jest paszport, choć do 30 dni wystarczy dowód osobisty
  • Dogodne połączenia lotnicze to Podgorica i Dubrownik

 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać