#onetontour estonia
  • Powered by
#onetontour estonia
Artykuł
Ekipa Onet On Tour odkrywa Estonię

2019-09-17

Ekipa Onet On Tour kolejny raz odkrywa interesujące miejsca - tym razem jest to Estonia. Pierwszego dnia podróży Jarosław Kuźniar odwiedził nie tylko Tallin, czyli stolicę kraju, ale także Park Narodowy Lahemaa oraz Viskla Külakeskus - miejsce, gdzie można spróbować narodowego sportu Estończyków, który nazywa się kiiking. Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze chwile w Estonii.
Ekipa Onet On Tour odkrywa Estonię

Estonia to państwo położone nad Morzem Bałtyckim, które graniczy z Łotwą, Rosją i Finlandią (przez Zatokę Fińską). Pod względem kulturowym, językowym czy wyznaniowym Estonia jest bardzo podobna do Finlandii, ale odczuwalne są tutaj także wpływy niemieckie, szwedzkie i duńskie - sama nazwa stolicy, czyli Tallin w tłumaczeniu oznacza "Duńskie miasto". Co ciekawe, w skład kraju wchodzi ponad 1,5 tys. wysp i wysepek, które łącznie mają niemal 4,2 tys. km², co stanowi 9,2 proc. powiechrzchni Estonii.

 

Estonia jest najmniejszym nadbałtyckim państwem, którego populacja jest mniejsza niż liczba ludności Warszawy. Jednak bez wątpienia to ciekawy kraj, który od lat przyciąga turystów - w 2017 roku było to ponad 6 mln osób. Najczęściej odwiedzają oni Tallin z przepięknym Starym Miastem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale Estonia ma do zaoferowania o wiele więcej - szczególnie miłośnikom natury. Zobaczcie, gdzie wybrała się ekipa Onet On Tour.

Pirita - najbardziej ekskluzywna dzielnica Tallina?

Pirita to dzielnica Tallina, która położona jest we wschodniej części miasta - sąsiaduje z Lasnamäe i Śródmieściem. Na jej obszarze znajdziemy głównie zabudowę jednorodzinną i tereny zielone - z tego powodu uważana jest za najbardziej ekskluzywną dzielnicę stolicy Estonii. Pirita to także najwyższy obiekt w całym mieście, czyli wieża telewizyjna o wysokości 314 metrów, liczne parki, ścieżki rowerowe, plaża oraz przystań jachtowa, którą odwiedziła ekipa Onet On Tour.

 

 

Kiiking, czyli narodowy sport Estończyków

Czym jest kiiking? To wymyślony w Estonii sport, który polega na huśtaniu się na bardzo wysokiej huśtawce - im jest wyższa, tym trudnej się rozbujać i obrócić dookoła. Można przyjąć, że poziom trudności jest taki sam dla wszystkich - jednak jeśli nie mamy masy ani wzrostu, jest dużo trudniej, ale wielkość huśtawki można dostosować do wzrostu i wagi. Najtrudniej pokonać strach pojawiający się przy wychyleniu do 90 stopni, tutaj kluczowa jest praktyka i doświadczenie.

 

W rozmowie z Jarosławem Kuźniarem dyrektor Estonian Kiiking Association, czyli Ants Tamme powiedział, że Michael Jordan jest idealnym człowiekiem do bujania, ponieważ jest wysoki i ciężki, ale kiiking to jego zdaniem sport dla każdego.

 

 

 

Park Narodowy Lahemaa

Park Narodowy Lahemaa położony jest nad Zatoką Fińską w prowincjach Harjumaa i Virumaa Zachodnia. To najstarszy (założony w 1971 roku) i największy park narodowy w Estonii, gdzie znajdziemy 21 szlaków turystycznych o łącznej długości 120 km. Park obejmuje ochroną powierzchnię 747,84 km² - z czego 73 proc. porastają lasy, 5,3 proc. to łąki, a 4,6 proc. zajmują bagna. Co ciekawe, Park Narodowy Lahemaa jest obszarem o największej liczbie głazów narzutowych w północnoeuropejskim obszarze zlodowacenia. Warto dodać, że na terenie parku występują 44 gatunki roślin chronionych, 222 gatunki ptaków i 50 gatunków ssaków.

 

W Parku Narodowym Lahemaa Jarosław Kuźniar spotkał się z przewodnikiem Kauri Kivipõldem. Nie tylko wspólnie odbyli spacer i porozmawiali o estońskiej przyrodzie, ale także spróbowali leśnych jagód.

 

 

 

 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać