2018-09-28
Cminda Sameba
Źródło: Istock/fotokon
Na początek ikona Gruzji, czyli położony u stóp Kazbeku w północnej Gruzji Klasztor Świętej Trójcy - Cminda Sameba. Klasztor pochodzi z XIV wieku i został wzniesiony na wysokości 2170 m n.p.m. na brzegu rzeki Terek. Świątynia jest popularnym miejscem wycieczek wśród podróżujących po Kaukazie wielbicieli turystyki górskiej. Cminda Sameba znajduje się na trasie Gruzińskiej Drogi Wojennej – biegnącej w poprzek Wielkiego Kaukazu malowniczej trasy, która ciągnie się z Tbilisi do Władykaukazu.
Górna Swanetia
Źródło: Istock
Przez długi czas izolowana od świata, Górna Swanetia to wyjątkowy przykład zachowanej średniowiecznej architektury w górskiej scenerii. Zobaczyć tu można miasteczka nieistniejące w żadnym innym regionie świata. Charakterystyczne dla Swanetii są górujące nad wioskami domy-wieże. W samej wsi Chazhashi do dziś zachowało się 200 takich budowli. Dzięki swojej specyficznej architekturze, te mini-twierdze służyły tak jako domy mieszkalne, jak i budynki obronne. Ze względu na swą niepowtarzalność Górna Swanetia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Kazbek
Źródło: Shutterstock
Miłośnicy turystyki wysokogórskiej zdecydowanie nie mogą opuścić Gruzji bez zdobycia Kazbeku. Ten wysoki na 5034 metry wygasły wulkan jest jednym z najwyższych szczytów Kaukazu i najwyższym szczytem we wschodniej Gruzji. Kazbek związany jest z gruzińską wersją mitu o Prometeuszu, który po tym jak ukradł bogom ogień i podarował go ludziom, za karę został przykuty do skał wulkanu. Miejsce uwięzienia zostało przejęte przez tradycję prawosławną. Według legendy w położonej na wysokości ok. 4000 m n.p.m. jaskini mieszczą się namiot Abrahama i żłób Jezusa.
Stare Tbilisi
Źródło: Istock
W Gruzji wszystko rozgrywa się wokół wsi. Turyści przyjeżdżają tu by obcować z naturą, zakosztować wiejskiej gościny i odpocząć od zgiełku pędzącego Zachodu. Jednak wielu z nich pierwsze kroki na gruzińskiej ziemi stawia właśnie w Tbilisi. I słusznie. Warto tu spędzić kilka dni, by pochodzić po niedawno zrekonstruowanej starej części miasta. Starówka uwodzi ciasnymi uliczkami i malowniczymi dachówkami. Znajdują się tu takie zabytki jak forteca Narikala czy widoczne na zdjęciu łaźnie.
Katedra Bagrati
Źródło: Istock
Wpisana wraz z Monastyrem Gelati na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, katedra Bagrati mieści się w Kutaisi, w zachodniej Gruzji. Została zbudowana w XI wieku za panowania króla Bagrata III.W XVII wieku była plądrowana przez Turków osmańskich, przez co została zniszczona kopuła i strop. Będąca arcydziełem architektury sakralnej katedra przyciąga pielgrzymów i turystów z całego świata. Wybudowana na planie krzyża, posiada bogato zdobione kapitały, filary i sklepienia. Niestety, katedra została wpisana na Listę Dziedzictwa Zagrożonego UNESCO. Z powodu złych prac konserwatorskich świątynia w niedługim czasie może zmienić się nie do poznania, przez co straci na swojej wyjątkowości.
Monastyr Gelati
Źródło: Istock/Sohadiszno
Zaledwie 10 kilometrów od Kutaisi mieści się kolejne miejsce z listy UNESCO. Monastyr Gelati przez stulecia był jednym z głównych kulturowych i intelektualnych ośrodków Gruzji. Mieszcząca się w nim akademia skupiała największych gruzińskich filozofów i teologów. Ostatecznie przylgnęła do monastyru nazwa „nowa Grecja”. W monastyrze zachowała się pokaźna liczba pięknych fresków i cennych rękopisów. Najstarsze z nich liczą sobie nawet 800 lat.
Kachetia
Źródło: Istock
Kraina winem płynąca. Każdy kto zamierza odwiedzić Gruzję, nie powinien jej opuszczać bez odwiedzenia gościnnej Kachetii. Ale uwaga. Istnieje niebezpieczeństwo, że nigdy nie będziesz chciał stąd wyjechać. Kachetia znana jest z doskonałego wina, przesympatycznych mieszkańców, a także z wspaniałego dziedzictwa historycznego. Znajdziesz tu kompleks monastyrów Dawid Garedża, wiele pięknych kościołów, zamków i znane z malowniczych krajobrazów, urocze miasteczko Sighnaghi. No i wino. Hektolitry wina.
Gori
Źródło: Istock
Miasto Gori zasługuje na uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze, mieści się tutaj okazała twierdza z VII wieku, od której pochodzi nazwa miejscowości. Po drugie, Gori to miejsce urodzenia Stalina, co do dziś stanowi dla jednych mieszkańców powód do dumy, dla innych - wstydu. W mieście znajduje się muzeum z eksponatami poświęconymi osobie wodza, a mieszczący się przed miejskim ratuszem pomnik został usunięty dopiero w 2010 roku, wywołując tym samym liczne protesty mieszkańców.
Upliscyche
Źródło: Istock/fotokon
Z Gori już tylko kilka kilometrów dzieli nas od Upliscyche. Początki tego niezwykłego skalnego miasta datuje się V wiek p.n.e. Znajdujące się w centrum starożytnego królestwa Kartlii, stanowiło ważny ośrodek polityczny i religijny kraju. Wraz z nastaniem chrześcijaństwa Upliscyche straciło na wartości, a jego rolę przejęły takie miasta jak Mccheta i Tbilisi. Dziś udostępniony turystom kompleks skalnego miasta został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Mccheta
Żródło: Istock
Jeśli chcecie poczuć mistyczną atmosferę, zdecydowanie powinniście się udać do Mcchety. Położona na północ od Tbilisi, dawna stolica gruzińskiego państwa jest jednym z najstarszych miast Gruzji. Od wieków pełni funkcję religijnego centrum kraju. To tutaj mieszczą się najstarsze i najważniejsze prawosławne świątynie. Na szczególną uwagę zasługują Sweti Cchoweli, monastyr Dżwari i klasztor Samtawro. Z kolei twierdza Armasciche i ruiny pałacu królów iberyjskich świadczą o dawnej świeckiej potędze. Miasto-muzeum Mccheta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.