#onetontour Czarnogóra
  • Powered by
#onetontour Czarnogóra
Artykuł
W Parku Narodowym Durmitor

2019-07-04

Malowniczy Park Narodowy Durmitor rozciąga się na górskim terenie w północno-zachodniej części Czarnogóry. Jego nazwa pochodzi od jednego z pasm Gór Dynarskich – Durmitoru otoczonego dwoma kanionami rzek Tary (od północnego wschodu) i Pivy (od południowego zachodu). Długość kanionu Tary wynosi 80 km, a jego głębokość dochodzi aż do 1300 m, co czyni go drugim co do wielkości kanionem na świecie, tuż po słynnym Wielkim Kanionie Kolorado w Arizonie. Większa część parku leży w gminie Žabljak.
W Parku Narodowym Durmitor

Pochodzenie nazwy Durmitor nie jest do końca znane. Jedna z teorii zakłada, że pochodzi ona z języków celtyckich i oznacza „rzekę wypływającą z gór”, a druga (równie popularna) mówi o tym, że wywodzi się z języków wschodnioromańskich (dialektów wołoskich) i wskazuje na „miejsce do spania” (od łacińskiego dormitorium).

 

Park Narodowy Durmitor został założony w 1952 roku. Jego obszar obejmuje masyw Durmitor, kaniony rzek Tara, Sušica i Draga, a także wyższe partie płaskowyżu Komarnica. Łączna powierzchnia parku zajmuje 390 km2. W 1980 tereny Parku Narodowego Durmitoru zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Fot. Shutterstock 

Ciekawostki o parku


Na terenie Parku Narodowego Durmitoru znajdują się aż 23 szczyty, których wysokość przekracza 2300 m n.p.m. Najwyższe z nich to Bobotov Kuk (2 522 m), Bezimeni Vrh (2 487 m), Šljeme (2 455 m), Đevojka (2440 m), Milošev Tok (2426 m), Bandijerna (2409 m) oraz Rbatina (2401 m). Położone są tam także zachwycające jeziora polodowcowe (najpiękniejsze z nich to Jezioro Czarne), które rozprzestrzenione są na masywie górskim i 1500-metrowym płaskowyżu Jezerska Povrs.


Flora i fauna parku obfitują w różnorodność gatunków, a w tym również endemity. Formacje leśne składają się głównie z gęstych buczyn, a także borów świerkowych i sosnowych. Spotkać w nich można przykładowo rysie i niedźwiedzie. Na obszarze żyje także 163 gatunków ptaków.

 

Fot. Shutterstock 


Podczas II wojny światowej w okolicy miasteczka Žabljak, które obecnie jest centrum turystycznym parku, odbyła się duża bitwa. W jego okolicy znajduje się 8 historycznych zabytków poświęconych temu wydarzeniu. Ponadto na terenie parku nadal trwają prace archeologiczne nad znaleziskami datowanymi na okres mezolitu.


Skarb natury, jakim bez wątpienia jest Park Narodowy Durmitor to nie tylko idealne miejsce dla turystów spragnionych pięknych widoków i pieszych wędrówek, ale także dla pasjonatów wspinaczki górskiej, narciarstwa, raftingu i zapalonych wędkarzy.

 

Jak dotrzeć do Parku?


Park Narodowy Durmitor leży około 125 km od stolicy Czarnogóry, czyli Podgoricy. Można się do niego dostać tylko drogą lądową: samochodem lub autobusem. Jedną z nich jest trasa P14, która przebiega przez park. Na jego terenie istnieją kempingi, pola namiotowe, hotele i inne miejsca noclegowe. W bazie wypadowej Žabljak znajdziemy kilka restauracji, barów, pocztę, aptekę oraz sklep z odzieżą i wyposażeniem outdoor.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać