#onetontour czechy
  • Powered by
#onetontour czechy
Galeria
Faliste pola Moraw Południowych w Czechach

2019-05-24

Autor: Paweł Brzozowski, fotograf, fotoedytor Strony Głównej Onet

Na południowo-zachodnim skraju Karpat znajduje się jeden z najbardziej estetycznych regionów Europy. Faliste pola południowych Moraw porównuje się nie bez kozery do wzgórz Crete Senesi w Toskanii, czy amerykańskiej krainy Palouse. Jest to raj dla miłośników krajobrazu, raj ten dodajmy, łatwo osiągalny z Polski.
Faliste pola Moraw Południowych w Czechach

Najciekawszy obszar pól rozciąga się w zaliczanym do Karpat obszarze Pogórza Kyjowskiego, w trójkącie: Kyjov-Čejc-Nasedlovice oraz w okolicach położonych za karpackim pasmem Chřiby wsi Kunkovice i Chvalkovice, gdzie wśród zielonych pół znajdziemy malownicze wiatraki. 

 

Urzekającym elementem krajobrazu Moraw są również winnice. Morawy są regionem winiarskim z tradycją sięgającą 937 roku. Uprawę winorośli w Czechach wprowadzili Rzymianie, a jej rozwój zawdzięczamy głównie średniowiecznym klasztorom. Znakomita większość winogron w morawskich winnicach to odmiany białe. Pozycją obowiązkową w czasie degustacji jest spróbowanie wina ze wyhodowanego tutaj szczepu Palava. 

 

Morawy, zwłaszcza wiosną i jesienią są celem wycieczek oraz plenerów fotograficznych i filmowych.

 

Jedną z najbardziej znanych produkcji filmowych, która tu powstała jest "Młode wino". Bohaterem filmu jest Honza, sympatyczny i inteligentny oszust, który wraz ze swoim przyjacielem, prowadzą nie całkiem legalne interesy. Dowiedziawszy się o chorobie dziadka, Honza postanawia zrealizować marzenie jego życia, wysyłając go w podróż do Argentyny. Nawet nie podejrzewa, że tak zaczną się jego zupełnie nieoczekiwane, najcudowniejsze wakacje na Morawach, w winnicy dziadka.

 

Film zobaczysz za darmo w serwisie vod.pl

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać