2018-07-18
Gdynia jest piękna nie tylko latem, kiedy kusi piaszczystymi plażami. Przez cały rok jest miastem wartym odwiedzenia. Turyści znajdą tutaj ciekawe muzea, piękne zabytki i cuda natury. Co więcej, w Gdyni odbywa się dużo interesujących wydarzeń - zarówno muzycznych, jak i sportowych. Jakich miejsc i wydarzeń w nie można pominąć?
Symbol Gdyni - Molo Południowe
Trudno wyobrazić sobie pobyt w Gdyni bez spaceru przez skwer Kościuszki aż do końca Molo Południowego. Ma ono ponad 600 metrów długości; powstało już w latach 20. XX wieku. Jest to przede wszystkim obszar rekreacyjny i miejsce spacerów mieszkańców Gdyni oraz turystów. W sezonie letnim funkcjonują tu liczne kawiarnie serwujące głównie lody i gofry.
źródło: Fotokon / Shutterstock.com
Molo Południowe to wiele ciekawych atrakcji. Po jego lewej stronie cumują statki pasażerskie, tramwaje wodne, które kursują do Helu i Jastarni, żaglowce – w tym słynny „Dar Młodzieży” i żaglowiec – muzeum „Dar Pomorza” oraz okręt – muzeum ORP „Błyskawica”. Z drugiej strony molo położona jest gdyńska marina, budynki należące do Akademii Morskiej oraz Akwarium Gdyńskie.
źródło: Fotokon / Shutterstock.com
Spacerując po terenie molo, można zobaczyć kilka ciekawych i ważnych pomników. Są to m.in. pomnik Gra Masztów oraz kamienny wizerunek związanego z morzem pisarza - Josepha Conrada. Warto zwrócić uwagę także na interesującą rzeźbę usytuowaną około 40 metrów od brzegu – na położonej w głębi morza dalbie. Nosi ona nazwę „Marzyciel – Dyrygent Fal” i przestawia siedzącego chłopca, który w jednej z dłoni trzyma batutę.
Miejsce z dobrym widokiem – Kamienna Góra
Kamienna Góra to wzniesienie o wysokości 52 metrów i jednocześnie centralny punkt dzielnicy o tej samej nazwie. Na jego szczycie znajduje się charakterystyczny krzyż widoczny z wielu miejsc w Gdyni, a także punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na port jachtowy, Skwer Kościuszki i Zatokę Gdańską. Na wzgórzu i dookoła niego rozciąga się park.
Najpiękniejsze molo w Polsce - Gdynia Orłowo
Orłowo to nadmorska dzielnica Gdyni. Jedna z legend mówi, że nazwa Orłowo została nadana tym terenom po spektakularnej bitwie orłów, którą rybacy widzieli 6 stycznia 1666 roku. W latach 1906-1907 w Orłowie wybudowano pierwszy Dom Kuracyjny, gdzie mieścił się hotel oraz restauracja. Do wybuchu II wojny światowej, każdego roku przyjeżdżało tutaj nawet 10 tys. kuracjuszy.
Co ciekawe, Orłowo odwiedzał także Stefan Żeromski – przyjechał tu wraz z rodziną wiosną i latem 1920 roku. Dom, w którym wypoczywał i tworzył pisarz, można nadal podziwiać. Obecnie mieści się w nim siedziba Towarzystwa Przyjaciół Orłowa i Rady Dzielnicy, galeria muzealna poświęcona Żeromskiemu oraz kawiarnia.
Obiektem, który przyciąga do Orłowa, jest piękne molo. Pierwszy pomost pojawił się tutaj jeszcze w czasie I wojny światowej – było to nie tylko miejsce cumowania statków, ale także trakt spacerowy dla kuracjuszy wypoczywających w Orłowie. W 1934 roku molo rozbudowano, aby konkurowało z sąsiednim, znajdującym się w Sopocie – miało 430 metrów długości. Jednak zimą 1949 roku zniszczył je ogromny sztorm. Konstrukcję odbudowano, ale nie przywrócono pierwotnej wielkości – molo ma obecnie 180 metrów długości.
Orłowo to nie tylko molo, ale także robiący wrażenie klif, z którego rozciąga się wspaniały widok – przy dobrej pogodzie widać nawet Półwysep Helski. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w całym Trójmieście. Warto podkreślić, że klif i otaczający go teren, to obszar rezerwatu przyrody Kępa Redłowska.
Podróż zaczynała się tutaj - Muzeum Emigracji
Muzeum Emigracji mieści się w historycznym budynku Dworca Morskiego, który został wybudowany w 1933 roku. Trudno wyobrazić sobie lepszą lokalizację – przecież to właśnie stąd przez wiele lat setki tysięcy ludzi wyruszały w podróż – najczęściej w poszukiwaniu lepszego życia. To właśnie tu cumowały legendarne polskie transatlantyki na czele z m/s Batory.
źródło: Bogna Kociumbas/Muzeum Emigracji
Wystawa stała prezentuje historię polskiej emigracji od XIX wieku aż do dziś. Odwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy, czy jak przebiegała procedura imigracyjna na słynnej wyspie Ellis, gdzie trafiali ci, którzy chcieli dostać się do Stanów Zjednoczonych. Co więcej, w muzeum zaprezentowano historie rozwoju polskich społeczności w przeróżnych zakątkach świata – m.in. w Australii i Brazylii.
źródło: Bogna Kociumbas/Muzeum Emigracji
Zwiedzając Muzeum Emigracji, poznajemy historie wielu osób, które opuściły Polskę z różnych powodów. Znajdziemy tu opowieści o wyjazdach zarobkowych za czasów II Rzeczypospolitej i o dramatycznych losach Polaków podczas i po II wojnie światowej oraz bardziej pozytywne histonie dotyczące emigracji po wejściu Polski do Unii Europejskiej, czyli po 2004 roku.
Wielkie żeglarskie święto - Volvo Gdynia Sailing Days
Zawody Volvo Gdynia Sailing Days to największe zawody żeglarskie w Polsce. Organizowane są w Gdyni od 2010 roku. Goście mogą obserwować zmagania w różnych klasach, w tym także wiele rozgrywek międzynarodowych rangi mistrzowskiej. Co warto podkreślić, podczas Volvo Gdynia Sailing Days żeglarze są niemal na wyciągnięcie ręki. Ich rywalizację można podziwiać zarówno z plaży, jak i falochronu Mariny Gdynia oraz z Bulwaru Nadmorskiego i z Kamiennej Góry.
źródło: Volvo Gdynia Sailing Days
Oczywiście Volvo Gdynia Sailing Days to nie tylko zmagania wielu żeglarzy z Polski i zagranicy. To także szereg wydarzeń towarzyszących. Podczas trwania zawodów, w gdyńskiej marinie rozstawiane jest „miasteczko” z wieloma atrakcyjnymi stoiskami. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat atrakcjami były m.in. siatkarski trening z Marcinem Możdżonkiem, możliwość zagrania meczu siatkarskiego z członkami Kabaretu Paranienormalni czy warsztaty kulinarne, w których pierwsze skrzypce grała znana z popularnego, kulinarnego show Masterchef, Karina Zuchora.
Wypoczynek w centrum miasta - Plaża Śródmieście
Plaża Śródmieście to najpopularniejsza plaża w Gdyni, a może i w całym Trójmieście. Jest nie tylko ładna, ale także świetnie położona – właściwie w centrum miasta – przy gdyńskiej marinie, Teatrze Muzycznym i skwerze Unii Europejskiej.
źródło: Abrada/Shutterstock.com
Plaża ma około 600 metrów długości. Latem funkcjonuje tu strzeżone kąpielisko. W okolicy znajduje się wiele barów i restauracji, a dzieci mają do dyspozycji plac zabaw. Na plaże można dojść pieszo z dworca Gdynia Główna w 10-15 minut.
Coś dla miłośników muzyki – Open’er Festival
Open’er Festival to festiwal muzyczny organizowany w Gdyni od 2003 roku. Początkowo odbywał się na skwerze Kościuszki, ale ze względu na rosnące zainteresowanie i coraz większą ilość gości, został przeniesiony na tereny lotniska Gdynia-Kosakowo, gdzie odbywa się do dzisiaj.
źródło: Artur Rawicz/Onet
Festiwal odbywa się co roku w lipcu i trwa przez cztery dni – od środy do soboty. Wydarzenia przyciąga widzów nie tylko z Polski, ale z całej Europy. Gwiazdy, które można było podziwiać na scenach Open’era to m.in. Depeche Mode, Radiohead, Red Hot Chili Peppers, Arctic Monkeys i Snoop Dogg.