#onetontour czechy
  • Powered by
#onetontour czechy
Artykuł
Willa Tugendhatów w Brnie

2019-05-16

Jednym z najciekawszych budynków, jeśli chodzi o architekturę modernistyczną, jest willa Tugendhatów w Brnie, zaprojektowana przez Miesa van der Rohe. Budynek ten wszedł już do kanonu światowego modernizmu i dlatego od 2001 figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Willa Tugendhatów w Brnie

Budynek został zbudowany w latach 1929-1930 na zlecenie Fritza i Grety Tugendhatów, pary bogatych przedsiębiorców z branży tekstylnej. Chcieli oni niebanalnego, zgodnego z najnowszymi trendami domu, dlatego wynajęli światowej klasy architekta, Ludwiga Miesa van Roche. Był on wówczas czołową postać nowoczesnej architektury, zajmował też stanowisko dyrektora słynnego Bauhausu.

 

Odważny jak na ówczesne warunki projekt opierał się na wykorzystaniu ukształtowania terenu na liczącej 2000 mkw działce w północnej części Brna. Najwyższe piętro trzykondygnacyjnego budynku posiada wejście od strony ulicy, a najniższe wychodzi na ogród.

 

fot. Shutterstock

 

Wnętrze zostało zaprojektowane przez Miesa van Roche we współpracy z niemiecką projektantką wnętrz Lilly Reich. Charakteryzuje się typowym dla modernizmu, ascetycznym stylem i przestrzennością – główny salon ma aż 235 mkw powierzchni! Wykończenia wnętrza zostały wykonane z onyksu i mahoniu.

 

Budynek poza innowacyjną architekturą zasłynął zawrotnym kosztem budowy. Na kwotę wydaną przez rodzinę Tugendhatów wpłynęło nie tylko zastosowanie luksusowych materiałów wykończeniowych, ale także nietypowe rozwiązania konstrukcyjne – na przykład zastosowano stalowy szkielet usztywniający ściany budynku, co było dotychczas praktyką znaną wyłącznie w budownictwie przemysłowym.

 

Tugendhatowie opuścili budynek 1938, ponieważ jako osoby pochodzenia żydowskiego obawiali się prześladowań ze strony hitlerowców. Po wojnie osiedlili się w Szwajcarii i nigdy nie powrócili do willi w Brnie. W tym czasie budynek stał się własnością rządu i pełnił różnorakie funkcje, między innymi sali gimnastycznej i ośrodka wypoczynkowego dla rządowych oficjeli. Aktualnie jest własnością skarbu państwa. Po zakończonym w 2012 kompleksowym remoncie jest udostępniony do zwiedzania.

 

fot. Shutterstock

 

Willa Tugendhatów – najważniejsze informacje

 

Cena biletu wstępu waha się od 300 do 350 koron w zależności od rodzaju trasy zwiedzania. Bilety najlepiej rezerwować z nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ponieważ budynek cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.

 

Willa Tugendatów – ciekawostki

 

  • Jeżeli po wizycie w willi Tugendhatów zdarzy nam się odwiedzić Barcelonę, warto tam obejrzeć rekonstrukcję niemieckiego pawilonu z wystawy światowej w 1929 roku. Budynek też również jest projektu Miesa van der Rohe i pod wieloma względami przypomina willę Tugendhatów.
  • Poza wartością architektoniczną budynek ma także wartość historyczną – w roku 1992 był miejscem rozmów przedstawicieli Czech i Słowacji na temat podziału Czechosłowacji po upadku bloku wschodniego.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać