2018-12-08
Kompleks przemysłowy kopalni i koksowni Zollverein znajduje się w Essen. Obejmuje on kopalnię węgla kamiennego oraz koksownię. Sama nazwa - Zollvereien pochodzi od Niemieckiego Związku Celnego - Deutscher Zollverein, XIX-wiecznej organizacji gospodarczej, której działalność przyczyniła się do zjednoczenia Niemiec.
Szyb XII kopalni Zollverein w Essen w czasach swojej świetności był największą i najnowocześniejszą kopalnią węgla kamiennego w Europie. To tam znajdowała się stolica przemysłu ciężkiego tej części świata. W Zollverein przez 135 lat wydobywano i przetwarzano węgiel. Kopalnię zamknięto w 1986 roku, a w 1998 roku utworzono Fundację Zollverein, która miała na celu inne wykorzystanie tego pomnika przemysłu.
W 2001 kompleks Zollverein został wpisany na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Przestrzeń przemysłowa Zollverein
Obecnie kopalnia stanowi kulturalne centrum w Zagłębiu Ruhry i równocześnie żywe muzeum historii górnictwa oraz rozwoju architektury przemysłowej.
Podążając zachowaną w oryginalnym stanie ścieżką historyczną, można zapoznać się z moderną lat 20. i 30. ubiegłego wieku, rozwojem przemysłu ciężkiego i sposobami pozyskiwania węgla w dawnej sortowni, w zasobniach węglowych i płuczce węglowej, przy gigantycznych maszynach i taśmach przenośnikowych, niekończących się rzędach pieców koksowniczych i sześciu robiących ogromne wrażenie kominach.
Muzeum Zagłębia Ruhry
Ruhr Museum powstało w budynku płuczki węglowej, na terenie wcześniej wspomnianej kopalni Zollverein w Essen. W miejscu, gdzie przeróbka węgla pozostawiła po sobie ogromną przestrzeń, postanowiono zostawić potężne maszyny oraz taśmy, na których transportowano węgiel, a między nimi stworzyć tematyczne wystawy. W ten sposób prezentuje się wielką sztukę, historię regionu i jego industrializacji, aż do zakończenia działalności, restrukturyzacji oraz ogromnej przemiany zachodzącej w Zagłębiu Ruhry.
Muzeum posiada obszerne zbiory dotyczące geologii, archeologii, historii i fotografii tej części Niemiec, składające się głównie ze zbiorów dawnego Zagłębia Ruhry. Oprócz wystawy stałej "Przyroda, kultura i historia Zagłębia Ruhry", muzeum organizuje tymczasowe, niekoniecznie związane z regionem.
Tetrahedron Bottrop na hałdzie
Instalacja Tetrahedron powstała w Bottrop. Jest to 50 metrowy ostrosłup zawierającym pomniejsze czworościany. Konstrukcja znajduje się na jednej z największych hałd w Zagłębiu Ruhry od 1995 r. Wolfgang Christ jest autorem jej projektu.
Tetrahendron zbudowany jest z metalowych rur i opiera się na 4 ośmiometrowych filarach, dzięki czemu ma się wrażenie zawieszenia w powietrzu.
Trzy okręgi umieszczone w środku, są niczym innym jak platformami widokowymi, z których można podziwiać panoramę Zagłębia Ruhry. W związku z tym, że cała klatka schodowa i platformy są zbudowane z metalowych krat, podziwiać można również to, co znajduje się pod stopami. Pierwsza platforma mieści się na wysokości 18 m, druga natomiast na 38 m.
Gazometr Duisburg Nord
Gazometr nurkowy w Parku Krajobrazowym Duisburg Nord to największy kryty basen do nurkowania w Europie. Ma średnicę 45 metrów i głębokość 13 metrów.
Gazometr Duisburg Nord to w rzeczywistości cały park z różnymi atrakcjami, który z obszaru przemysłowego unowocześniono i wzbogacano o różnorodne atrakcje, jak na przykład nurkowanie w dawnym zbiorniku gazu. Nurkowie znajdą sztuczną rafę i wrak jachtu motorowego, a także wiele innych w 21 milionach litrów wody deszczowej.
Turyści i zwiedzający mogą tutaj skorzystać ze ścianki wspinaczkowej, dostępny jest również park linowy.
Pierwszego dnia podróży ekipa Onet On Tour odwiedziła Maximilianpark Hamm oraz zabytkową podnośnię statków w Waltrop.