#onetontour finlandia
  • Powered by
#onetontour finlandia
Artykuł
Dolina Muminków w Naantali

2019-03-18

Naantali nazywane jest jednym z ładniejszych miast portowych Finlandii. Zlokalizowane jest w bliskim sąsiedztwie dawnej stolicy Turku. W tym niepozornym miasteczku znajduje się największa atrakcja regionu - park rozrywki Muumimaailma, czyli Dolina Muminków.
Dolina Muminków w Naantali

Naantali leży w południowo-zachodniej Finlandii. Niewielkie miasteczko liczy ok. 12,5 tysiąca mieszkańców. Mimo wielkości miejscowość jest bardzo ciekawe turystycznie. Oprócz słynnej Doliny Muminków, na turystów czekają stare miasto z wąskimi brukowanymi uliczkami i niskimi kolorowymi domkami, w których znajdują się sklepy z pamiątkami, rękodziełem, galerie i kawiarni oraz kościół klasztorny sióstr św. Brygidy z 1462 roku.

 

 

Co znajdziemy w Naantali?

 

fot. Shutterstock

 

Jedną z atrakcji turystycznych tego miejsca jest Kulturanta — letnia rezydencja prezydenta Finlandii i klimatyczne stare miasto, z niskimi, kolorowymi domkami.

 

Zdecydowanie największą atrakcją jest jednak Muumimaailma -  park rozrywki stworzony na wzór powieści o Muminkach, fińskiej pisarki Tove Jansson.

 

fot. Shutterstock

 

Park rozrywki został zbudowany w 1970 roku. Miejsce przypomina dokładnie książkowe ilustracje: błękitny Dom Muminków pokryty jest czerwoną dachówką, obok Namiot Włóczykija i Teatr Emmy. Pięknie urządzona sypialnia Panny Migotki czy kuchnia Mamy Muminka, z pewnością zachwycą niejednego fanów serii o Muminkach.

 

Wizyta w tym parku to nie tylko z oglądanie bajkowych obiektów. W trakcie trwania sezonu - od połowy czerwca do 25 sierpnia, można spotkać tam ulubione postaci z bajki.

 

Oprócz tego urządzane jest tu wiele atrakcji, od spektakli teatralnych dla dzieci, po różnorodne warsztaty. W okresie zimowym, w ramach Winter Magic, przewidziane są zjazdy saneczkowe oraz zabawy na lodowisku w towarzystwie muminkowej rodzinki.

 

W 2005 roku Dolina Muminków została uznana przez magazyn "The Independent on Sunday" za czwarty park rozrywki na świecie.

 

 

Kim była autorka Muminków?

 

Tove Marika Jansson (1914-2001) - fińska pisarka szwedzkojęzyczna, malarka i ilustratorka. Największą sławę przyniósł jej cykl książek o Muminkach. Pierwsza książka z tego cyklu "Małe trolle i duża powódź" (1945) została przetłumaczona na ponad 30 języków. Jansson dorastała w rodzinie artystycznej. Jej matką była ilustratorka - Signe Hammarsten, ojcem rzeźbiarz - Viktor Jansson. Artystka jest także m.in. ilustratorką książek takich, jak: "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Tolkiena i "Alicja w Krainie Czarów" Carrolla. W 1966 odznaczona została międzynarodową nagrodą dla pisarzy dziecięcych - Medalem Hansa Christiana Andersena.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać