#onetontour irlandia
  • Powered by
#onetontour irlandia
Artykuł
Irlandia - wyspa piękna i intrygująca

2019-11-27

Irlandia to magiczne, przyjazne miejsce. Pozostaje oazą uroku i niezmąconego piękna w pędzącym coraz szybciej świecie. Położona w odosobnieniu na odległych krańcach Europy wyspa jest krajem niesłychanie malowniczym.

Poprzecinana rowami wypełnionymi kwitnącymi kwiatami i otoczona morskimi klifami niczym obronnymi wieżami. A do tego charakter irlandzkich miast i wiosek - puby należące do lokalnych właścicieli, kawiarnie i sklepiki - powodują, że Irlandia niewielu pozostawia obojętnym.

 

Co zobaczyć w Irlandii?

 

fot. Shutterstock

 

Moherowe Klify to jedna z największych atrakcji Zielonej Wyspy. Klif, zbudowany z wapieni i piaskowców, ma około 8 km długości, a w najwyższym miejscu osiąga wysokość 214 m.

 

fot. Shutterstock

 

Charakterystyczna wyspa na jeziorze Derryclare w Parku Narodowym Connemara

 

fot. Shutterstock

 

Connemara National Park.

 

fot. Shutterstock

 

Mimo że półwysep Dingle jest jednym z odleglejszych zakątków zachodniej Irlandii, jego malownicze góry, długie piaszczyste plaże i formacje skalne tworzące wybrzeże na Slea Head przyciągają turystów.

 

fot. Shutterstock

 

Slea Head.

 

fot. Shutterstock

 

Giant’s Causeway (Grobla Gigantów) jest jedyną na świecie tak osobliwą formacją. Tworzy ją 37 tys. czarnych bazaltowych kolumn: najczęściej sześcio-, rzadziej pięcio- i dziesięciościennych. Bazaltowe skały o tak niezwykłym układzie powstały w wyniku ogromnego podziemnego wybuchu wulkanicznego około 60 mln lat temu.

 

fot. Shutterstock

 

Zamek Trim znany jest z tego, że w 1995 r. kręcono tu sceny do filmu "Braveheart". W ostatnich latach XII w. rozpoczęto budowę fortecy. Po kilku rozbudowach powstał najpiękniejszy i największy z zachowanych zamków anglonormandzkich.

 

fot. Shutterstock

 

W pobliżu Ballintoy, przy nadbrzeżnej drodze z Ballycastle, 24 m nad powierzchnią morza wisi most linowy, prowadzący na wyspę Carrick-a-rede. Nazwa Carrick-a-rede (Skała na Drodze) odnosi się właśnie do łososi, ponieważ wyspa leży na szlaku ich migracji. 18-metrowy most przy każdym kroku kołysze się na wszystkie strony, więc nawet ludzie o silnych nerwach pokrzykują z emocji.

 

fot. Shutterstock

 

Rock of Cashel nazwana często po prostu Skałą. Na dziwacznej wapiennej skale w idealnym stanie zachowały się budowle, które mogłyby być samodzielnymi atrakcjami: najpiękniejszy w Irlandii romański kościół, ogromna średniowieczna katedra, mieszkalna wieża zamkowa, XI-wieczna okrągła wieża, unikatowy wczesnoceltycki krzyż oraz Hall of the Vicars (Sala Kantorów) z XV w.

 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać