#onetontour estonia
  • Powered by
#onetontour estonia
Artykuł
Stolica Estonii. Co warto zobaczyć w Tallinie?

2019-09-05

Stare Miasto w Tallinnie jest średniowiecznym zabytkowym centrum estońskiej stolicy. Dawniej jako miasto Rewel (od 1219 do 1918 roku) było jednym z ośrodków Ligi Hanzeatyckiej. Tallińskie Stare Miasto dzieli się na dwie części: Górne Miasto położone na wapiennym wzgórzu Toompea i Dolne Miasto rozpościerającego się u jego podnóża.

W X-XI wieku na płaskowyżu Toompea stała twierdza warowna, u której stóp zlokalizowany był port wraz z ośrodkiem handlowym. Miejsce stanowiło istotną część szlaku wikingów, który dochodził aż do Konstantynopola. Dzięki prężnemu rozwojowi handlu bałtyckiego możliwe było założenie lokalnej osady. Nosiła wówczas nazwę Lyndanise. Niemcy nazywali ją Rewelem, a Rosjanie Koływaniem.

 

Król duński Waldemar II Zwycięski zajął ją w 1219 roku. Zbudował tam pierwszy kościół, a także umocnił miejscowe obwarowanie. Nazwa Tallinn oznacza zresztą „duńskie miasto”. Następnie miasto zostało podzielone na Fortecę i Dolne Miasto tuż po przejściu pod jurysdykcję papieską.

 

Sobór św. Aleksandra Newskiego w Tallinnie, fot. Shutterstock

 

Wkrótce w Tallinnie osiedliło się 200 kupców niemieckich. W I połowie XIII wieku istniały tam już rosyjskie, estońskie, a także skandynawskie osady handlowe. Prawo lubeckie zostało przyznane Tallinnowi w 1248 r., a 37 lat później miasto przystąpiło do Hanzy. Kolejne stulecia przyniosły znaczący rozwój i rozbudowę miasta. Powstało tam m.in. dużo domów kupieckich i ratusz. W wieku XVI miasto przeszło pod panowanie Szwecji, a na początku wieku XVIII w trakcie III wojny północnej znalazło się pod władaniem Rosji, w której rękach było do roku 1918.


Według dawnych wierzeń estońskich Toompea jest kurhanem Kaleva, praojca wszystkich Finów. Na wzgórzu Toompea znajduje się obecnie siedziba estońskiego parlamentu Riigikogu, a także siedziba rządu Estonii.

 

Fot. Shutterstock



W kwietniu 1997 roku Zabytkowe Centrum Tallinna uznano za estoński zabytek narodowy, a także umieszczono je na Państwowej Liście Pomników Kultury. Natomiast kilka miesięcy później, czyli 7 grudnia 1997 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Zabytkowe centrum Tallinna – ciekawostki

 

W kościele św. Mikołaja znajduje się obraz „Danse Macabre” przedstawiający średniowieczną alegorię śmierci autorstwa późnogotyckiego lubeckiego mistrza Bernta Notkego. Jest to jedynie 7-metrowa część dawnego malowidła, które pierwotnie miało 30 m.

 

Kościół św. Mikołaja. Fot. Shutterstock

 

Zabytkowe centrum Tallinna – największe atrakcje

 

Tallińskie Stare Miasto jest niezwykle malowniczym miejscem, w którym zachował się duch średniowiecza. Stanowi część dobrze zachowanego miasta targowego. Całość tworzy unikalny krajobraz uliczny. Warto zwiedzić m.in. wzgórze Toompea, na którym stoi barokowy zamek, basztę „Długi Herman” dobudowaną przez zakon krzyżacki i katedrę Najświętszej Maryi Panny. Ponadto w zabytkowym centrum Tallinna należy zobaczyć także Plac Ratuszowy, starą siedzibę Wielkiej Gildii i kamienice „trzy siostry” będące jednymi z najstarszych budynków w Tallinnie.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać