#onetontour irlandia
  • Powered by
#onetontour irlandia
Artykuł
Maidin mhaith, czyli dzień dobry po irlandzku

2019-11-27

Język z wyspy? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad nauką czegoś zupełnie nowego? Czegoś innego, co się wyróżnia? Jeśli tak, to język irlandzki jest właśnie dla ciebie! Trochę o tym, dlaczego warto zobaczyć Irlandię, o wczasach w tym kraju oraz o samym języku irlandzkim. Podstawowe zwroty oraz podstawowe słówka po irlandzku.
Maidin mhaith, czyli dzień dobry po irlandzku

Jak wiemy z historii, język irlandzki jest używany przez niewielką liczbę osób, ale tego typu niszowość dodaje mu prestiżu, dodatkowo jest jednym z języków Unii Europejskiej. Wywodzi się z języka celtyckiego, a posługują się nim przede wszystkim mieszkańcy Hebrydów Zewnętrznych na południowym zachodzie Szkocji. Język ten z upływem lat zdobył nowe elementy. Na początku był staroirlandzki, który zaczął upadać tuż pod koniec pierwszego tysiąclecia naszej ery, a kolejnymi elementami były średnioirlandzki, klasyczny irlandzki, aż do nowoirlandzkiego. Odzwierciedla to rozwój i zmiany w kulturze kraju. Wiele szkół językowych w swoich ofertach posiada również język irlandzki.

 

Dlaczego język irlandzki to dobra inwestycja czasu?Nauka języków obcych wymaga dużego zaangażowania i motywacji. Językiem powszechnym w Irlandii jest angielski, ale jeśli chcemy zagłębić się w kulturę kraju oraz dowiedzieć się czegoś interesującego, to nauka języka irlandzkiego będzie doskonałym wyzwaniem.

 

Znajomość tego właśnie języka pozwoli nam zrozumieć przekazy z literatury, kulturę irlandzką oraz poznać tradycje tego pięknego kraju. Dla osób lubiących klasyczną naukę polecić możemy książki oraz słowniki w formacie kieszonkowym. Dzięki rozwojowi technologii uzyskaliśmy możliwość uczenia się w każdym miejscu i o każdej porze, wystarczy tak naprawdę posiadać telefon. Postęp technologiczny częstokroć wymusza na nas naukę nowości, a dodatkowy język, który znamy, jest zawsze ułatwieniem, na przykład w pracy.


Język irlandzki – podstawowe zwroty oraz podstawowe słówka

 

"Dzień dobry" po irlandzku to "maidin mhaith". Pytanie "jak się masz?" zadamy następująco: "conasatá tu?".Podstawowymi zwrotami będą jeszcze: "Le de thoil", czyli: "Proszę".

"Slánleat", czyli "Do widzenia" (mówimy do osoby odchodzącej), "Slán agat ", czyli "Do widzenia" (mówimy do osoby zostającej) o oraz "Oíchemhaithduit", czyli "Dobranoc".

 

Język irlandzki - kilka dodatkowych zwrotów

 

Codladhsámhduit – Miłych snów

Ta g(h)rá agam duit – Kocham cię

Nollaigshonaduit – Wesołych świąt

Go raibhmaith agat. – Dziękuję.

Táfáilteromhat. – Proszę bardzo.

Cadisainmduit? – Jak się nazywasz?

Jan isainm dom. – Nazywam się Jan.

Slán – Do widzenia.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać