#onetontour czechy
  • Powered by
#onetontour czechy
Artykuł
Ekipa Onet On Tour znów na szlaku

2019-05-20

Ekipa Onet On Tour ruszyła w kolejną trasę. Chociaż naszym pierwszym przystankiem jest Ostrawa, przemierzać głównie będziemy południowe Czechy, czyli Morawy. Oto jak minął nam pierwszy dzień.
Ekipa Onet On Tour znów na szlaku

Czechy to jeden z najbardziej lubianych przez Polaków kierunków podróży. Mimo że celem weekendowych wycieczek naszych rodaków zazwyczaj jest Praga lub wypad na narty, w ojczyźnie Krecika znajdziemy znacznie więcej atrakcji! Ekipa Onet On Tour zmierza na Morawy, leżący na południu region Czech wypełniony aksamitnymi wzgórzami, bajkowymi pejzażami, niezwykłymi rowerowymi trasami i szlakami, których pozazdrościć Czechom może niejeden europejski kraj.

 

Wiele osób Morawy nazywa czeską Toskanią i nie ma w tym żadnej przesady. Pejzaże przypominają włoskie krajobrazy, region pachnie winem, a ludzie są przyjaźni dla gości. Ponadto zielona kraina słynie z zabytków UNESCO, zamków i pałaców, tradycji folklorystycznych i zabytków techniki.

 

Ekipa Onet On Tour w najbliższych dniach przekona się na własnej skórze, dlaczego warto zerwać ze schematami i zobaczyć południową część Czech.

 

 

Pierwszy przystanek: Ostrawa

 

Po kilkugodzinnej podróży naszym Volvo do Czech przygodę rozpoczynamy w Ostrawie. Położone zaledwie 10 kilometrów od granicy z Polską miasto u ujścia do Odry rzek Opawy i Ostrawicy posiada bogatą historię, której początki sięgają XIII wieku.

 

 

Ostrawa przywitała nas słoneczną pogodą i pustymi romantycznymi uliczkami. Trudno było w to uwierzyć, wiedząc, jak wygląda artystyczno-kawiarniane życie szczególnie w okolicach ulicy Stodolni. Można pokusić się o stwierdzenie, że w niedzielne popołudnie mieszkańcy odsypiali szaleństwa poprzedniej nocy. Lubiana przez turystów z Polski imprezowa ulica Stodolni położona jest nieopodal ścisłego centrum Ostrawy. Zabudowę ulicy stanowią tam głównie XIX-wieczne kamienice.

 

Pierwszego dnia udało się także zobaczyć Katedrę Boskiego Zbawiciela z 1889 roku, który obecnie jest siedzibą diecezji ostrawsko-opawskiej.

 

 

Jest drugą co do wielkości świątynią na Morawach i Śląsku, po bazylice na Velehradzie. Nie można zaprzeczyć, iż Katedra jest  jednym z najpiękniejszych zabytków sakralnych Ostrawy. Autorem projektu trzynawowej neorenesansowej bazyliki zakończonej półokrągłej apsydy z dwiema 67 metrów wysokimi wieżami był Gustav Meretta.

 

Przemysłowa strona Ostrawy

 

Kilka godzin to niewiele by poznać miasto, dlatego kolejnego dnia od rana Jarosław Kuźniar z ekipą odkrywać będzie Ostrawę, jej przemysłowe korzenie i historię Obszaru Górniczego Vitkovice. Podejmie się kwestii trudnych okresów transformacji i korzyściach płynących z postawienia w tym regionie na turystykę.

 

 

Kolejnym przystankiem na mapie Moraw będzie górskie miasteczko Stramberk, nazywane, ze względu na swe malownicze położenie "Morawskim Betlejem" oraz położone w południowo-wschodniej części kraju u zbiegu rzek Svratki i Svitavy Brno.

 

Bądźcie z nami wszędzie!

 

 

Na fanpage Onet Podróże na Facebooku, na Instagramie i Twitterze możecie śledzić naszą podróż. Zapraszamy!

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać