#onetontour Austria Latem
  • Powered by
#onetontour austria-latem
Artykuł
Świat twierdz i pałaców

2018-04-26

Burgenland oznacza dosłownie „krainę zamków”. Nazwa regionu nie jest przypadkowa. Można tu podziwiać wiele zabytkowych, pięknie usytuowanych budowli
Świat twierdz i pałaców

Świadectwem burzliwej historii Burgenlandu są zamki i twierdze, zwykle malowniczo położone na łagodnych wzniesieniach. Większość miała za zadanie bronić kraju przed najazdami Turków. Schlösserstrasse, czyli Szlak Zamków zaczyna się w środkowej części regionu i ciągnie się na południe Styrii.

Najsłynniejszy jest bez wątpienia zamek Esterházy z XV w., od kilkuset lat należący do węgierskiego rodu. Joseph Haydn zapisał się w jego historii jako nadworny kompozytor i kapelmistrz, a sala gdzie występował, słynie ze swojej znakomitej akustyki. Rodzina Esterházy posiadała także XIVwieczny zamek Forchtenstein położony na wzgórzu Rosalien. Bronił on węgierskiej granicy i pozostał niezdobyty. Dziś jest popularnym miejscem ślubów – jego bogato zdobiona freskami kaplica jest jedną z najpiękniejszych w całej Austrii. W zamku Bernstein z XIII w., który należał do rodów Batthyány i Almásy, urządzono przytulny hotel i restaurację.

Hotel mieści się również w średniowiecznej twierdzy Lockenhaus, gdzie niegdyś mieszkała „krwawa hrabina” Elżbieta Báthory. Z kolei w zamku Schlaining znajduje się Muzeum Pokoju oraz siedziba Austriackiego Centrum Badań nad Pokojem i Konfliktami. Noszące tę samą nazwę miasteczko zachwyca średniowieczną architekturą. Najstarszą warownią jest Güssing – została wzniesiona w 1157 r. na szczycie wygasłego wulkanu. Obecnie działa w niej muzeum, restauracja i sklep z winami. Z kolei jedną z największych budowli obronnych w tej części Europy była twierdza Landsee z 1158 r. Dziś można niestety oglądać tylko jej ruiny, z powodu pożaru, który miał miejsce w XVIII w. Wielbiciele epoki renesansu powinni odwiedzić pałacyki Lackenbach i Kobersdorf.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać