#onetontour islandia
  • Powered by
#onetontour islandia
Artykuł
Maskonur - piękny symbol Islandii

2018-04-23

Maskonury to piękne ptaki, które chce zobaczyć każdy turysta przybywający na Islandię. Warto podkreślić, że są bardzo ufne i pozwalają fotografować się z bliskich odległości.
Maskonur - piękny symbol Islandii

Sympatyczny i zabawny wygląd zewnętrzny oraz sylwetka z dużą zaokrągloną głową i krótkimi czerwonymi nogami sprawiły, że łacińska nazwa maskonura określa go jako braciszka arktycznego”. Ptak ten to znakomity lotnik, nurek i pływak. Co ciekawe, maskonury są zwierzętami monogamicznymi. Oznacza to, że co roku samica i samiec odnajdują się w miejscu, gdzie gniazdowały w poprzednim sezonie. Jeśli samica nie pojawi się, to samiec szuka nowej. Jednak, w przypadku, gdy dotrze ona później, to porzuca on nową samicę dla starej.

 

Świetnym miejscem do obserwacji maskonurów jest Latrabjarg, czyli najbardziej wysunięte na zachód miejsce w Europie i jednocześnie najwyższy klif Islandii, który ma 441 metrów wysokości. Ptaki można zobaczyć tutaj najczęściej już na przełomie kwietnia i maja, kiedy rozpoczynają one okres lęgowy. Ciekawostką jest, że maskonury uważane są przez ludy północne za pośmiertną postać marynarzy i rybaków, którzy zginęli na morzu.

 

 

 

 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać