#onetontour finlandia
  • Powered by
#onetontour finlandia
Artykuł
Prawdziwie męska wyprawa

2019-03-25

Jarosław Kuźniar z męską częścią ekipy #OnetOnTour opuścił Helsinki i wyruszył w drogę na północ Finlandii. Dali się porwać lokalnemu przewodnikowi w Rovaniemi i pojechali psim zaprzęgiem na ryby. Zobaczcie efekty!
Prawdziwie męska wyprawa

Ekipa Onet On Tour zostawiła za sobą stolicę Finlandii i ruszyła tysiąc kilometrów na północ. Po długiej podróży dotarli do Rovaniemi, gdzie Hubert - przewodnik z Wild Nordic zabrał ich na prawdziwie męską wyprawę. Śnieżne skutery, łowienie łososi pod lodem i rozpalanie ogniska to tylko niektóre z atrakcji, które ich czekały.


Rovaniemi jest stolicą Laponii i jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Finlandii. Zlokalizowane są u ujścia rzeki Ounasjoki do Kemi, zaledwie kilka kilometrów na południe od północnego koła podbiegunowego. W tym mieście turyści zaczynają zazwyczaj swoją przygodę, żeby później wyruszyć na lapońskie pustkowia.

 
Symbol dzikiej natury Finlandii

 


Cały region Laponii rozciąga się na ogromnym obszarze i graniczy aż z trzema państwami: Szwecją, Norwegią i Rosją. Laponia to jedyny, tak wielki obszar w Europie, na którym można przebywać wśród dziewiczej przyrody. W lecie słońce nie zachodzi tam przez aż 70 dni, a długim zimom towarzyszą mroźne noce polarne, rozświetlane zorzami polarnymi.

Tutaj nie przyjeżdża się, żeby zwiedzać zabytki, choć w Rovaniemi znajduje się kilka muzeów. Laponia przyciąga dziką przyrodą i bogatą ofertą aktywnego wypoczynku. Setki kilometrów szlaków turystycznych zimą kuszą wyprawą na nartach biegowych, latem można je przemierzać na piechotę.

 

Razem z Hubertem, przewodnikiem z Wild Nordic ekipa Onet On Tour wyruszyła w teren z dala od cywilizacji.

Męska wyprawa
 

 

Nim ruszyli na wycieczkę przez arktyczne przestrzenie, trzeba było przygotować psie zaprzęgi do biegu. Liczba psów zależy od ich wielkości i siły oraz od ciężaru ciągnionego pojazdu, długości trasy i pofałdowania terenu.

 
Ekipa nie kryła radości z jazdy.
Obecnie przejażdżka psim zaprzęgiem to jedna z największych atrakcji turystycznych, dawniej był to najlepszy sposób przewozu ludzi i wyposażenia na mroźnych trasach ze względu na znaczną odporność psów na surowe warunki klimatyczne oraz stosunkowo niezbyt wielkie ich wymagania.

 

Obok husky syberyjskich, wywodzących się z Jakucji i Czukotki, rasami psów wykorzystywanych w psich zaprzęgach są alaskańskie malamuty i husky, japońskie psy rasy akita, psy grenlandzkie, samojedy i kilka innych, a także popularne ostatnio i najszybsze w sporcie psich zaprzęgów mieszanki eurodogi i greystery, czyli mieszanki psów myśliwskich i chartów.

 

Czas na ryby!

 

 


Czyste wody Finlandii obfitują w różne gatunki ryb, co stwarza wędkarzom wiele możliwości oraz wyzwania.

Nawet wybredni miłośnicy wędkowania docenią obfitujące w łososie rzeki Laponii. Szczególnie ci, którzy łapią na muchę.

 Nie było jednak łatwo. Wędkarstwo podlodowe ze względu na specyficzne warunki połowu jest niebezpieczne. Na szczęście Jarosław Kuźniar miał przy sobie przewodnika.

Metoda wędkowania spod lodu jest w Finlandii niezwykle popularna. Często organizowane zawody wędkarskie przyciągają na zamarznięte akweny tłumy zawodników. Atmosfera wśród wędkarzy jest niezwykle spokojna, a czas płynie na czujnym przyglądaniu się przerębli. Wystarczy zaledwie drgnięcie wędki, żeby obudzić wszystkie zmysły.

 

Skazani tylko na siebie

Z dala od cywilizacji ekipa Onet On Tour zdana była na siebie, swoje umiejętności, siłę oraz narzędzia, które na szczęście ze sobą mieli.
 
Przejażdżka zaprzęgiem, kilka godzin wędkowania sprawiły, że zrobiło się zimno. Jarosław Kuźniar wziął sprawy w swoje ręce.
Zabrał siekierę i ruszył do pracy. 

Wydawać by się mogło, że rąbanie drewna na opał nie jest trudne. Wymaga ono jednak dużej siły i ostrej, solidnej siekiery. Fiskars zdał egzamin.

 

 

Śledźcie przygody ekipy Onet On Tour na Instagramie, Twitterze i Facebooku. Jesteśmy wszędzie!

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Najnowsza podróż po dokument dla @onetontour to #Finlandia

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać