#onetontour portugalia
  • Powered by
#onetontour portugalia
Artykuł
Portugalska Sintra - to tu przeprowadziła się Madonna

2017-10-25

Sintra to miasto, które leży około 25 km na północny zachód od Lizbony i liczy około 33 tys. mieszkańców. Uważane jest za jedno z najpiękniejszych w całej Portugalii. Nic dziwnego, że Madonna wraz z dziećmi przeprowadziła się właśnie tutaj. Jakie są największe atrakcje Sintry?
Portugalska Sintra - to tu przeprowadziła się Madonna

Urocze miasteczko ma wiele do zaoferowania - już sama jego architektura jest naprawdę zachwycająca, nie bez przyczyny słynie ono przede wszystkim z pałaców i zamków.

Palacio Nacional da Pena

 Jedną z największych atrakcji jest kolorowy Palacio Nacional da Pena, czyli Pałac Pena. Pochodzi z okresu romantyzmu - budowę rozpoczęto w 1840 roku. Budynek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznany za jeden z siedmiu cudów Portugalii. Co ciekawe, bywa okazjonalnie użytkowany przez Prezydenta Republiki Portugalskiej oraz innych urzędników państwowych. Do zwiedzania udostępnione są wnętrza oraz otaczające pałac egzotyczne ogrody. Warto podkreślić, że ze wzgórza rozciąga się wspaniały widok na Lizbonę.

Quinta da Regaleira

Quinta da Regaleira / fot. Shutterstock

 

Kolejne piękne i interesujące miejsce to Quinta da Regaleira. Ten zespół pałacowo-parkowy jest uważany za jedną z głównych atrakcji turystycznych Sintry. Składa się on z pałacu i kaplicy oraz rozległego parku, w którym znajdziemy wiele ciekawych elementów - m.in. sztuczne groty z tajemniczymi przejściami, studnie, ławki czy fontanny. Miejsce nazywane również bywa „pałacem Milionera Monteiro”. Jest to nawiązaniem do osoby jego pierwszego właściciela, czyli Monteiro Milionera, który był wolnomularzem. Obiekt wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w ramach „Krajobrazu Kulturowego Sintry”.

Zamek Maurów

Zamek Maurów / fot. Shutterstock

 

Swoje kroki warto skierować także do Zamku Maurów, którego budowa została rozpoczęła przez Maurów (to do nich należał wtedy Półwysep Iberyjski) już w VIII wieku. Co ciekawe, było to także strategiczne miejsce w czasie trwania rekonkwisty. Od 1995 roku zamek jest częścią Krajobrazu Kulturowego Sintry, wpisanego na listę UNESCO. Ze wzgórza zamkowego rozciąga się wspaniały widok na miasto i okolice.

Stare Miasto i Pałac Narodowy

Pałac Narodowy / fot. Shutterstock

 

Oczywiście koniecznie trzeba odwiedzić również niewielkie Stare Miasto i górujący nad nim Pałac Narodowy, który jest najlepiej zachowanym średniowiecznym pałacem królewskim w Portugalii. W jego bogato zdobionych wnętrzach znajdziemy wiele arabskich elementów wystroju. Ciekawostka - dwa ogromne białe stożki znajdujące się na szczycie to kuchenne kominy.

Do Sintry z Lizbony można wygodnie dojechać pociągiem (podróż trwa około pół godziny) albo samochodem (autostradą; w weekendy może być problem z zaparkowaniem).

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać