#onetontour holandia
  • Powered by
#onetontour holandia
Artykuł
Giethoorn - „holenderska Wenecja”

2018-06-22

Giethoorn to malownicza wioska położona w prowincji Overijssel we wschodniej Holandii. Miejsce nazywane "holenderską Wenecją", choć zdecydowanie od niej spokojniejsze, urzeka labiryntem 90 km kanałów wodnych, którymi mieszkańcy na łódkach docierają do domów.
Giethoorn - „holenderska Wenecja”

Mieszkańcy cenią sobie ciszę i spokój, dlatego łodzie wyposażone są w silniki elektryczne, które podczas pracy wydają tylko cichy szum i dlatego nazywane są „szepczącymi”. Niektóre domy stoją samotnie na wysepkach, do których dostać się można tylko drogą wodną. Inne łączą się ze sobą poprzez drewniane mosty.

 

 

Na odwiedzających czekają nie tylko wypożyczalnie rowerów wodnych i łódek. Spacerowicze i rowerzyści mogą korzystać ze ścieżek biegnących wzdłuż kanałów, a kto zechce odpocząć, może usiąść w jednej z kawiarni lub restauracji. Giethoorn oferuje też zwiedzającym trzy muzea oraz stocznię Schreur, gdzie budowane są łodzie płaskodenne.

 

 

Miejscowość wzięła swą nazwę od holenderskiego słowa „gietehornes”, które oznacza „kozi róg”. Ponoć pierwsi osadnicy Giethoorn odkryli ich setki na tutejszych bagnach...

 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać