#onetontour Austria Latem
  • Powered by
#onetontour austria-latem
Artykuł
Jezioro Nezyderskie

2018-05-29

Jezioro Nezyderskie to jezioro stepowe, które w najgłębszym miejscu ma jedynie 1,8 m głębokości. Ze względu na pewny wiatr panują na nim świetne warunki dla żeglarzy i miłośników windsurfingu.
Jezioro Nezyderskie

Jezioro Nezyderskie jest typowym jeziorem stepowym, unikalnym dla tej części Europy. Okresowo jezioro wysycha całkowicie (ostatni raz zdarzyło się to zimą z 1867 na 1868 rok) oraz ze względu na niewielką głębokość często zamarza aż po samo dno. Zbiornik jest pozostałością lodowca dunajskiego. Zasilają go wody opadowe, podpowierzchniowe źródła i niewielka rzeczka Wulka. Co więcej, jezioro Nezyderskiej jest największym w Europie środkowej obszarem bezodpływowym.

Od 1920 roku jezioro Nezyderskie jest podzielone granicą państwową. Około trzech czwartych powierzchni należy do Austrii, tworząc jej największy zbiornik wodny. Około jednej czwartej jeziora należy do Węgier. Południowa część akwenu oraz przyległe do niej obszary Seewinkel i Hanság są chronione przez parki narodowe, tj. austriacki Nationalpark Neusiedler See - Seewinkel i węgierski Fertő-Hanság Nemzeti Park. W 2001 roku krajobraz kulturowy jeziora został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Jezioro - nazwane „wiedeńskim morzem” - jest popularną atrakcją turystyczną Burgenlandu i całej Austrii. To płytki i ciepły zbiornik, dlatego idealnie nadaje się na rodzinne pluskanie. Można uprawiać na nim m.in. żeglarstwo i windsurfing.

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać