#onetontour finlandia
  • Powered by
#onetontour finlandia
Artykuł
Archipelag Kvarken – piękna przyroda i wspaniałe widoki u wybrzeży Finlandii

2019-03-15

Archipelag Kvarken to cieśnina o szerokości 75 km na Morzu Bałtyckim, znajdujący się w środkowej części Zatoki Botnickiej, przedłużenia Morza Bałtyckiego, u wybrzeży Finlandii. W języku szwedzkim nazwa tego archipelagu brzmi Norra Kvarken, po fińsku jest to Merenkurkku.
Archipelag Kvarken – piękna przyroda i wspaniałe widoki u wybrzeży Finlandii

Archipelag Kvarken to malownicze, spokojne miejsce, gdzie ludzie żyją w zgodzie z naturą. Niezapomniane widoki tworzą formacje morenowe wyłaniające się z morza.

 

Archipelag Kvarken znajduje się w granicach Finlandii, ale dopisany został do listy światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO jako rozszerzenie wpisu Pobrzeża Zachodniobałtyckiego (Zachodniobotnickiego) w Szwecji z 2000 roku.

 

Najważniejsze informacje o Archipelagu Kvarken

 

Archipelag Kvarken składa się z 5600 wysp o nietypowych pofałdowanych grzbietach morenowych. Taki malowniczy krajobraz został ukształtowany przez topniejący lodowiec około 9,6 tysięcy lat temu. Wyspy należące do Archipelagu Kvarken nadal podnoszą się nad poziom morza w wyniku izostatycznych wypiętrzeń polodowcowych, co sprawia, że linia brzegowa podlega nieustannym zmianom. Niektóre wyspy się łączą, wyłaniają się półwyspy. Zatoki zmieniają się w jeziora, a jeziora w bagna i trzęsawiska. Praktycznie każdego roku Archipelag Kvarken zmienia się i można odkryć na nim całkiem nowe miejsca.

 

 

Do Archipelagu Kvarken dostać się można samochodem, łodzią lub autobusem. Spokojne, naturalne środowisko i obfitość różnych gatunków ptaków stwarza niepowtarzalną okazję ich obserwacji dla ornitologów – zarówno profesjonalnie zajmujących się tą dziedziną, jak i amatorów. Oprócz tego można tu jeszcze łowić ryby, spacerować i rozkoszować się bliskim kontaktem z naturą oraz urokliwymi widokami.

 

Archipelag Kvarken zajmuje powierzchnię 142,5 tys. ha i w większości składa się z komponentu morskiego (80 tys. ha). Na wyspach znajdują się spłaszczone wzgórza o wysokości około 350 m n.p.m.

 

Na Archipelag Kvarken znajdują się wioski rybackie, część z nich oferuje miejsca noclegowe w umiarkowanej cenie.

 

Archipelag Kvarken - ciekawostki

 

Archipelag Kvarken w 2006 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości organizacji UNESCO jako rozszerzenie wpisu Pobrzeża Zachodniobotnickiego Szwecji z 2000 roku.

 

 

Krajobraz Archipelagu Kvarken nieustannie się zmienia i przekształca w związku z ruchami tektonicznymi. Wyspy łączą się, powstają nowe półwyspy. Sprawia to, że Archipelag Kvarken stanowi ciekawy przedmiot badań i obserwacji dla naukowców zajmujących się zmianami tektonicznymi. Pobrzeże zachodniobotnickie i Archipelag Kvarken to cenny obszar do badania procesów, które doprowadziły do powstania lodowców oraz wypiętrzeń na powierzchni Ziemi.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać