#onetontour Czarnogóra
  • Powered by
#onetontour Czarnogóra
Artykuł
Różne oblicza Czarnogóry

2019-08-01

Kolejnego dnia podróży po Czarnogórze ekipa Onet On Tour dosłownie dotknęła luksusu! Razem z Jarosławem Kuźniarem dotarli do Porto Montenegro, nazywanego "nowym Monako Europy Wschodniej". Przez pryzmat miejsca, które przyciąga największe jachty, miliarderów oraz celebrytów spojrzeli na ten kraj zupełnie inaczej. Następnie wybrali się w rejs po Jeziorze Szkoderskim, gdzie podziwiać mogli prawdziwe skarby natury.

Na turystów w Czarnogórze czekają cudowne wybrzeże Adriatyku, błyszczące w słońcu skalne szczyty oraz morski turkus. Gama atrakcji turystycznych bałkańskiego regionu jest naprawdę bogata, o czym ekipa Onet On Tour miała okazję się przekonać. W trakcie wyprawy udało im się zobaczyć m.in. opuszczoną miejscowość Gornja Lastva, deszczową stolicę Podgoricę, najgłębszy kanion Europy - Kanion Tary oraz Zatokę Kotorską. Kolejny dzień zdjęciowy obfitował w miejsca zarówno ekskluzywne, jak i bardzo dzikie. 

 

Z wizytą w luksusowym Porto Montenegro

 

Porto Montenegro to obecnie jedna z najbardziej prestiżowych przystani nad Adriatykiem. Luksusowy port z przylegającym nabrzeżem zlokalizowany jest w miejscowości Tivat, w centralnej części zatoki Kotorskiej, na południe od góry Vrmac.

 


 

Skąd nazwa miasta? Otóż nadana podobno została na cześć iliryjskiej królowej Teuty, która posiadała na tym trenie swoją letnią posiadłość wraz z ogrodami. Początki historii miejscowości sięgają III wieku p. n. e.

 

 

W XIV i XV wieku Tivat był celem kultu religijnego, później był pod panowaniem Republiki Weneckiej, a następnie Austrii. Otoczony bujną śródziemnomorską roślinnością, gajami oliwnymi oraz winnicami port dawniej stanowił również miejsce stoczni własności marynarki austro-węgierskiej.

 

 

 

W mieście Tivat w ciągu roku słońce świeci przez ponad dwa tysiące godzin. Turyści wybierają to miejsce również ze względu na niedaleko położone lotnisko.

 


Porto Montenegro pełne jest luksusowych apartamentów, hoteli, butików i sklepów. Nie brakuje też obiektów sportowych i rozrywkowych, które jak magnes przyciągają miliarderów i celebrytów. 

 

W okolicy znajduje się również niewielkie muzeum morskie, gdzie można zwiedzić m.in. łodzie podwodne.

 

 

O historii portu i turystyce luksusowej opowiedział Danilo Kalezic - przedstawiciel Porto Montenegro.

 

 

Kai Dieckmann tłumaczył natomiast, jak port zmieniał się z biegiem lat i jakie wyzwania jeszcze przed nim czekają. Główny menager portu wyjaśniał, że dzisiaj luksus nie jest już utożsamiany z pieniędzmi, a czasem dla siebie oraz indywidualnym podejściem do klienta.

 

Niezwykły natura, czyli rejs po Jeziorze Szkoderskim

 

Cisza, spokój i natura to dla wielu przepis na udany urlop. Na mapie Czarnogóry odnaleźć można takie miejsce w pobliżu Jeziora Szkoderskiego.

 

 

Jezioro Szkoderskie jest największym akwenem na Bałkanach i jednym z ostatnich mokradeł z tak czystą wodą.

 

Położone jest w rozległej dolinie oddalonej siedem km od brzegu Morza Adriatyckiego. Jego teren został objęty ochroną, w związku z czym w 1983 r. założono tu Park Narodowy Jezioro Szkoderskie.

 

 

 

Zajmujący siedem procent powierzchni Czarnogóry park jest największym, ale i najmłodszym ze wszystkich parków narodowych tego kraju. Ponadto samo jezioro jest największym europejskim rezerwatem ptactwa – żyje tu 280 gatunków ptaków, z których wiele jest na wymarciu oraz 40 gatunków ryb. Wartym zainteresowania są słodkowodne ślimaki - aż 19 gatunków tych stworzeń to endemity, które występują tylko w wodach tego jeziora.

 

 

Wody tego jeziora to prawdziwy raj dla miłośników przyrody i nie tylko! W pobliżu znajduje się wiele ciekawych zabytków architektury, jak zamek Žabljak Crnojevića, ruiny zamku Besac w Virpazarze, Twierdza Lesendro, czy inne liczne cerkwie i monastery.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać