2019-07-11
Po uzyskaniu niepodległości w 2006 roku i nagłym napływie inwestycji Czarnogóra zaczęła wyraźnie zaznaczać się na turystycznej mapie Europy. Podróżni przybywają tu głównie, by odpocząć na przepięknym wybrzeżu, którego ozdobą jest słynna zatoka Boka Kotorska.
Czarnogóra to nie tylko morze... W północnej części tego niewielkiego kraju wznosi się kilka górskich pasm. Nie szokują ani wysokością, ani rozległością, ale mają opinię jednych z najpiękniejszych gór Europy.
Co zobaczyć w Czarnogórze?
Sveti Stefan
Fot. Shutterstock
Sveti Stefan to najbardziej fotogeniczne miejsce na czarnogórskim wybrzeżu - granatowe morze omywa skalistą wysepkę, na której stoją stłoczone kamienne domki z czerwonymi dachami. Urządzono tu ekskluzywny hotel, a domki przerobiono na apartamenty, w których wypoczywali m.in. Sophia Loren, Kirk Douglas i Sylvester Stallone.
Boka Kotorska
fot. Shutterstock
Boka Kotorska to największa adriatycka zatoka. Wcina się w ląd w północno-zachodniej części czarnogórskiego wybrzeża. Ze względu na górzysty teren składa się z kilku zalewów, połączonych cieśninami. Najlepszy widok na zatokę roztacza się ze starej górskiej szosy biegnącej z Cetinje do Kotoru.
Kanion rzeki Tary
fot. Shutterstock
Kanion rzeki Tary, ciągnący się na wschód i na północ od głównego masywu gór Durmitor, to jedna z największych atrakcji całego kraju. Jest to najgłębszy kanion Europy - nieopodal osady Tepca, na północ od gór Durmitor, różnica wysokości między krawędziami, a nurtem rzeki wynosi prawie 1300 m.
Most na Tarze
Fot. Shutterstock
Najpopularniejszym i najłatwiej dostępnym miejscem, z którego można podziwiać kanion rzeki Tary, jest most przerzucony nad rzeką przy osadzie Durdevića Tara. Wzniesiony został w latach 1937-1941 na podstawie projektu inżyniera Mijata S. Trojanovicia jako największy tego typu obiekt w Europie.
Durmitor
Fot. Shutterstock
Większą część terytorium Czarnogóry zajmują wyniosłe pasma górskie, spośród których najwyższym i najbardziej znanym jest masyw Durmitoru. Wznosi się w północnej części kraju - w 1980 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Wysepki Boki Kotorskiej
fot. Shutterstock
Na środku Boki Kotorskiej, w okolicach Perastu, leżą dwie, charakterystyczne wysepki. Na jednej z nich, porośniętej cyprysami, stoi benedyktyński klasztor z kościołem św. Jerzego, na drugiej wyspie wznosi się cenniejsza świątynia Gospa od Škrpjela (kościół Matki Boskiej Skalnej).
Perast
fot. Shutterstock
W samym Peraście i okolicy jest 16 kościołów. Główny to kościół św. Mikołaja, z niby wenecką dzwonnicą. Życie toczy się właściwie tylko przy nabrzeżu - wyżej kamienne uliczki biegną między osypującymi się murami, które porastają pnącza. Nawet w sezonie mało kto tu zagląda.
Kotor
fot. Shutterstock
Kotor, od którego nazwę wzięła cala zatoka, ma chyba najładniejszą (po Dubrowniku) starówkę na całym północnym wybrzeżu Adriatyku. Zabytkowa część miasta od 1979 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Charakterystyczna jest plątanina uliczek z wyślizganego kamienia i placów z licznymi świątyniami, nad którymi wznoszą się widowiskowe mury obronne.
Budva
fot. Shutterstock
Miasto Budva jest bardzo atrakcyjne, podobnie jak okolica - wybrzeże zamyka klif, a bliżej wyłania się z morza wysepka o równie niezwykłych kształtach. W bezpośrednim sąsiedztwie starówki nie ma żadnych wzniesień; najlepszy widok roztacza się z murów cytadeli.
Nad rzeką Crnojevićą
fot. Shutterstock
3 km ponad wsią Rijeka Crnojevića znajduje się jedno z najbardziej znanych miejsc widokowych w Czarnogórze. Rzeka Crnojevića omija tutaj wysoki zielony kopiec, skręcając pod kątem 180°. Punkt widokowy usytuowany jest wysoko na przeciwległym wzgórzu, oferując panoramiczne ujęcie tego pięknego miejsca. Niedaleko stąd rzeka wpada do Jeziora Szkoderskiego.
Klasztor Ostrog
fot. Shutterstock
Ostrog to jeden z najbardziej niezwykłych prawosławnych klasztorów na Bałkanach. Wbudowano go we wnękę skalną na zboczu doliny Zety, na wysokości 900 m n.p.m. Z tarasów przy monastyrze i placu przed nim roztacza się wspaniała panorama doliny z meandrującą w dole Zetą.
Jezioro Czarne w Durmitorze
fot. Shutterstock
Wycieczka nad Jezioro Czarne w górach Durmitor to właściwie spacer. Roztaczają się stąd piękne widoki na okoliczne szczyty, z Mededem na pierwszym planie. Jezioro można obejść dookoła, ścieżką o długości 3,5 km, mijając po drodze jaskinię Titova pećina.
Park Narodowy Durmitor
fot. Shutterstock
W 1952 r. na terenie gór utworzono park narodowy, który w 1978 r., po wchłonięciu m.in. kanionu Tary, rozrósł się do ponad 30 tys. ha. Infrastruktura turystyczna jest tu najlepsza spośród wszystkich gór w kraju, co nie zmienia faktu, że szlaki bywają zaznaczone niedbale i łatwo się zgubić.
Bjelasica
fot. Shutterstock
Wysuniętą na wschód część Czarnogóry pokrywają pasma górskie, jedne z najwyższych na Bałkanach. Najłagodniejsza i najbardziej dostępna z nich jest Bjelasica. Mimo częściowo wapiennej budowy nie przypominają poszarpanych turni Durmitoru - podobnie jak cały masyw mają łagodne kształty i w dużej mierze porośnięte są przez lasy oraz łąki wysokogórskie.