#onetontour estonia
  • Powered by
#onetontour estonia
Artykuł
Czym przyciąga Estonia? Poznaj największe atrakcje

2019-09-05

Estonia to najmniejsze nadbałtyckie państwo, którego populacja jest mniejsza niż liczba ludności Warszawy. Wysunięty na północ kraj słynie przede wszystkim z natury - znajdziemy tu liczne piękne jeziora, parki narodowe i rezerwaty.

Niewiele osób wie, że Estonia posiada aż 1500 wysp (w większości niezamieszkałych), a aż 2 tys. km2 jej powierzchni zajmują zbiorniki wodne... a to dopiero początek, bo kraj ten kryje bardzo wiele ciekawych miejsc. Oto przewodnik po miejscach, których w Estonii zdecydowanie ominąć nie można!

 

1. Tallin

 

Fot. Shutterstock

 

Tallin to stolica i największe miasto Estonii. Od 1997 roku średniowieczna zabudowa Starego Miasta wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Oprócz centrum warto odwiedzić także skansen, dzielnicę Pirita oraz carski pałac i park Kadrilog.

 

2. Park Narodowy Lahemaa

 

Fot. Shutterstock

 

Położony jest w północnej Estonii, nad Zatoką Fińską. Na terenie parku mieszka 500 gatunków ssaków, 200 gatunków ptaków oraz 24 gatunki ryb. Znajdują się tu lecznicze źródła, system mokradeł i kilkaset jeziorek - w większości kryjących się w dziewiczych lasach. Te zaś zajmują ok. 70% powierzchni całego parku Narodowego Lahemaa. Rozlewiska wodne i stare majątki ziemskie otoczone prastarymi lasami przypominają o dawnej świetności rodów niemieckich.

 

3. Parnawa

 

Fot. Shutterstock

 

Parnawa położona na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju, nazywana jest „estońskim Miami”. Podczas letnich miesięcy tętni życiem, a jej malownicze plaże zamieniają się w gwarne, ale wcale nie tłoczne, place. Jednak jest tu również wiele innych ciekawych atrakcji czekających na zwiedzanie - m.in. miejskie parki i zabytkowa starówka Parnawy pełna krętych i malowniczych uliczek.

 

4. Kuressaare

 

Fot. Shutterstock

 

Kuressaare to niewielkie miasto, które uważane jest za jeden z najważniejszych kurortów w Estonii. Turystów zachwycają piękne kolorowe odrestaurowane kamienice oraz urocze wąskie uliczki. Warto zobaczyć kościół św. Wawrzyńca oraz położony na wyspie zamek biskupi, czyli najlepiej zachowaną średniowieczną fortecę w państwach nadbałtyckich.

 

5. Tartu

 

Fot. Shutterstock

 

Tartu to drugie co do wielkości miasto Estonii, uznawane za intelektualną oraz kulturalną stolicę kraju. Warto zobaczyć tutaj liczne klasycystyczne kamienice z czerwonymi i błękitnymi dachami, które otaczają plac Ratuszowy, tzw. Krzywą Wieżę, kościół św. Jana oraz Most Diabelski.

 

6. Haapsalu

 

Fot. Shutterstock

 

Haapsalu to znane uzdrowisko klimatyczne i balneologiczne - wypoczywali tu m.in. car Aleksander II oraz kompozytor Piotr Czajkowski. Największe atrakcje to pochodzący z XIII wieku zamek biskupi, najdłuższy w Europie drewniany dworzec kolejowy oraz plac Ratuszowy otoczony tradycyjnymi drewnianymi domami.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać