#onetontour szwecja
  • Powered by
#onetontour szwecja
Artykuł
Dzikie wakacje w szwedzkim Skinnskatteberg

2017-10-13

Przez ponad 400 lat szwedzkie Skinnskatteberg stało węglem drzewnym. W połowie XX wieku tradycja ta całkowicie jednak wymarła, a okoliczni mieszkańcy wypalają węgiel drzewny jedynie na użytek przemysłu żelaznego albo po to, by sprawić, by ich domy przypominały rustykalne chaty. W 1996 roku włożono wiele wysiłku, by z powrotem przywrócić do życia stary charakter tych ziem.
Dzikie wakacje w szwedzkim Skinnskatteberg

Lokalna społeczność postanowiła wybudować 12 opalanych chat, przypominających te, w jakich mieszkali ludzie zajmujący się wypalaniem węgla drzewnego . Do ich produkcji użyto jedynie błoto i trawę. Ich właściciel, Andreas Ahlse, wynajmuje je tym, którzy marzą o powrocie do przeszłości - nawet takiej, jakiej nigdy osobiście nie poznali. Każda chata powstała w samym środku lasu, na niewielkim wzgórzu. W środku znajdują się dwa łóżka, palenisko, toaleta, a nieopodal pobliskiego jeziora jest sauna.

Chociaż w domkach nie ma elektryczności ani bieżącej wody to tym, którzy zdecydują się w nich zamieszkać, te niedogodności wynagrodzi wszechobecna, czarująca prostota i miła atmosfera. Goście będą musieli nauczyć się samodzielnie rąbać drewno, rozpalać ogień, zdobywać zdatną do picia wodą. Wieczorna kąpiel będzie nie lada przyjemnością i przygodą, bo trzeba będzie jej zażyć w pobliskim jeziorze.

Na poniższym wideo można zobaczyć Adreasa i jego rodzinę, którzy pokazują jak chaty wyglądają w środku. Na takich wakacjach z pewnością można się wyciszyć, pozostawić za sobą wszelką elektronikę i zaszyć się w środku lasu, otoczonym przez matkę naturę.

https://www.youtube.com/watch?v=GUmCorQpDpQ

 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać