2019-07-31
Chociaż pierwsze dni na planie minęły pod znakiem deszczu, to udało się wykorzystać dość ponurą atmosferę i wykonać niesamowite ujęcia. W związku z tym, że Bałkany kojarzą się raczej ze słoneczną pogodą, podobnych zdjęć Podgoricy nie znajdziecie - ostre kolory, mgła i spektakularne widoki. Tak wyglądały pierwsze chwile ekipy.
"Miasto kwiatów"
Kolejnego dnia ekipa ruszyła do portowego miasteczka Herceg Novi, leżącego u stóp góry Orjeny. Od południa sąsiaduje na wprost wejścia do Zatoki Kotorskiej, w odległości 7 km od otwartego morza.
Herceg Novi, obok Budvy i Kotoru, jest najczęściej odwiedzanym przez turystów kurortem Czarnogóry. Miasteczko nazywane jest „miastem kwiatów”, ponieważ w porównaniu z innymi miastami na wybrzeżu, ma najbardziej śródziemnomorski charakter. Rosną tam m.in. cyprysy, palmy i drzewa cytrusowe. Wyróżnia się także mieszaną architekturą: romańską, bizantyńską, barokową oraz orientalną. Przez długi czas żył tu i tworzył serbski noblista Ivo Andrić.
Z ekologicznego punktu widzenia - "zielona maszyna"
Jarosław Kuźniar postanowił sprawdzić, co z ekologią w świecie morskim. Otóż zdecydowana większość łodzi opiera się na paliwach kopalnych, które negatywnie wpływają na środowisko. Bardzo powoli jednak rośnie świadomość i wiedza dotycząca energii alternatywnej, a statki napędzane energią słoneczną są przygotowane do płynniejszej przyszłości. Słynny muzyk rockowy i działacz ochrony środowiska „Rambo Amadeus” przebudował statek w łódź solarną.
Solar Voyager o nazwie Aurora ma dach pokryty panelami słonecznymi, podczas gdy silnik jest używany tylko wtedy, gdy wymaga tego bezpieczeństwo. Ta „zielona maszyna” jest przykładem tego, w jaki sposób wykorzystać potencjał energii słonecznej w odpowiedni sposób, który nie zakłóca środowiska i minimalizuje emisję dwutlenku węgla.
O tym, skąd pomysł na budowę takiej łodzi i jak reagują na nią turyści, opowiedział Miodrag Kovacevic. Szczegółów dowiemy się już w najnowszym programie Onet On Tour.
Zatoka Kotorska
Największą adriatycką zatoką jest Boka Kotorska. Wcina się w ląd w północno-zachodniej części czarnogórskiego wybrzeża. Ze względu na górzysty teren składa się z kilku zalewów, połączonych cieśninami. Najlepszy widok na zatokę roztacza się ze starej górskiej szosy biegnącej z Cetinje do Kotoru.
Gornja Lastva
Korzystając z okazji, odwiedzili opuszczoną miejscowość Gornja Lastva, by opowiedzieć o ekologii przez pryzmat recyklingu i rewitalizacji. Jak zrobić atrakcję turystyczną z miejsca, które ludzie opuszczali w pośpiechu? Rozgrywała się tu dość trudna historia Czarnogóry, teraz ruiny stanowią atrakcję turystyczną.
W Gornja Lastva Jarosław Kuźniar spotkał się z Mariją Nikolic - urban planerką oraz Aleksandrą Kapetanović, która zajmuje się architekturą i konserwacją. Obie kobiety działają w różnych organizacjach, których celem jest zwrócenie uwagi na turystykę skupiającą się na harmonii i spokoju. Organizują m.in. koncerty muzyki klasycznej i jazzowej.
Ludzie nie chcą tu mieszkać ze względu na nierozwiniętą infrastrukturę oraz odległość od innych miejsc. Z drugiej strony można tu odpocząć od zgiełku...
Jezioro Szkoderskie
Kontynuując ekoturystyczną wyprawę, Jarosław Kuźniar dotarł do miejscowości Vranjina i Karuc, gdzie można delektować się ciszą, wsiąść na łódkę i porozmawiać...
Półwysep Sveti Stefan
Kiedy dotarli na wybrzeże, mając widok na granatowe morze omywające skalistą wysepkę, nie mogli się powstrzymać przed wyciągnięciem aparatów i wypuszczeniem drona...
Na półwyspie, na którym kamienne domki z czerwonymi dachami, urządzono ekskluzywny hotel, a domki przerobiono na apartamenty, w których wypoczywali m.in. Sophia Loren, Kirk Douglas i Sylvester Stallone!