#onetontour izrael
  • Partner
#onetontour izrael
Artykuł
Sześć miejsc w Izraelu, które warto zobaczyć

2018-06-25

Izrael bezsprzecznie jest miejscem pięknym i fascynującym. Podpowiadamy, jakie miejsca warto zobaczyć podczas pobytu w tym kraju.
Sześć miejsc w Izraelu, które warto zobaczyć

Izrael to jednocześnie kraina, której historia sięga czasów biblijnych oraz jedno z najmłodszych państw świata. Do tego ogromna mieszanka kulturowa – kraj ważny dla wyznawców chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Turyści znajdą w nim nie tylko ważne zabytki, ale także piękne plaże i zachwycającą przyrodę.

 

Pustynia Negew


Jeśli podczas urlopu ważny jest dla ciebie aktywny wypoczynek w najlepszym wydaniu, to warto udać się na pustynię Negew. Pokrywa ona niemal 40 proc. powierzchni Izraela i co warto podkreślić, jest to pustynia kamienista, której piękny krajobraz urozmaicają liczne kaniony oraz maktesze, czyli formacje kształtem przypominajce kratery.

 

Mimo że pustynia to teren dość jałowy, to na jej obszarze znajdziemy miejsce, gdzie wiosną jest naprawdę zielono. Park Narodowy Ein Avdat obejmuje swoim terytorium skalisty kanion – na jego dnie płyną liczne strumienie; można zobaczyć tutaj także wodospady. Turyści mają do dyspozycji dwa szlaki piesze.

 

 

Jednak zdecydowanie najciekawszym miejscem na pustyni Negew jest maktesz Ramon. Warto podkreślić, że na całym świecie jest tylko siedem makteszów – pięć na pustyni Negew i dwa na Półwyspie Synaj. Jak powstały? Choć przypominają kratery, nie mają nic wspólnego z aktywnością wulkaniczną. Setki milionów lat temu teren dzisiejszej pustyni pokrywał ocean, który stopniowo oddalał się na północ. W efekcie powstało wzgórze kształtem przypominające garb – warunki atmosferyczne oraz woda powoli coraz bardziej je spłaszczały.

 

Co więcej, liczne rzeki zmieniały swoje trasy (odpływając do Morza Martwego) i „wycinały” wnętrze wzgórza, które było bardziej miękkie niż skała pokrywająca je od zewnątrz. Gdy we wnętrzu powstała wystarczająco duża pusta przestrzeń, to znajdujące się na szczycie skały zapadły się do środka, tworząc formację przypominającą krater.

 

 

Po pustyni Negew można nie tylko wędrować pieszo, ale także jeździć na rowerze lub segwayu. Ciekawym pomysłem może być tzw. jeep safari. Taka około 2-godzinna przejażdżka to nie tylko frajda z terenowej jazdy autem, ale także szansa na poznanie pustyni z bliska.

 

Morze Martwe

 

Morze Martwe to w rzeczywistości bezodpływowe jezioro, które jest stale zasilane tylko przez jedną rzekę – Jordan. Kiedyś połączone było z Morzem Czerwonym, lecz w wyniku spadku poziomu wód w oceanach połączenie zostało przerwane. Akwen ma około 75 kilometrów długości i od 5 do 16 kilometrów szerokości. Co warto podkreślić – Morze Martwe to najgłębsza na świecie depresja. Ze względu na gwałtowne parowanie wód, prawdopodobnie już za 50 lat zbiornik całkowicie wyschnie. Jednak zarówno w Izraelu, jak i w Jordanii rozważa się różne pomysły na jego ocalenie – m.in. budowę kanału.

 

Morze Martwe jest wyjątkowe ze względu na bardzo wysoki poziom zasolenia – wynosi on aż 28%. W żadnym innym zbiorniku wodnym na świecie nie jest on aż tak wysoki. Z tego powodu w wodach nie żyją żadne organizmy żywe poza specjalnie przystosowanymi bakteriami. Co więcej, tak wysokie zasolenie sprawia, że pływanie jest tutaj dość trudne, ponieważ unosimy się na wodzie.

 


Również panujący nad Morzem Martwym mikroklimat jest wyjątkowy. W powietrzu znajduje się bardzo wiele mikroelementów i zawiera ono więcej tlenu niż w innych miejscach. Dlatego pobytu tutaj zaleca się osobom mającym problem z układem oddechowym czy chorym na astmę.

 

Największym ośrodkiem turystycznym nad Morzem Martwym jest miejscowość Ein Bokek. Turyści mają tutaj do dyspozycji ogromną bezę noclegową i gastronomiczną oraz liczne plaże, także piaszczyste. Wypoczywając nad zbiornikiem, warto odwiedzić także 6-kilometrowy odcinek zachodniego wybrzeża nazywany En Gedi. Znajduje się tu rezerwat o tej samej nazwie, gdzie zlokalizowane są cztery całoroczne źródła słodkiej wody. Dzięki nim powstały piękne zielone oazy oraz wodospady (w tym bardzo popularny wodospad Dawida), które otoczone są bujną egzotyczną roślinnością.

 

Akka

 

Akka to jedno z dwóch zabytkowych miast na izraelskim wybrzeżu, którego historia sięga aż epoki brązu. Było ono ostatnia twierdzą Krzyżaków. Mimo że zabytkowa dzielnica miasta wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to nie przyjeżdża tutaj zbyt wielu turystów.

 

Zwiedzając miasto koniecznie, trzeba odwiedzić cytadelę wzniesioną w XVIII wieku na ruinach krzyżackich budowli. Znajduje się tam Wieża Skarbca, z której tarasu można podziwiać piękny widok na całe miasto oraz Muzeum Więzienia Bojowników Podziemia. Jednak zdecydowanie najciekawszym fragmentem Akki jest Miasto Krzyżowców zlokalizowane we wnętrzach cytadeli. Kiedyś obszerne pomieszczenia służyły rycerzom m.in. jako sypialnie i jadalnia.

 

W Akkce watro odwiedzić także położone na północnych przedmieściach ogrody bahaitów. Na ich terenie znajduje się willa oraz grobowiec Alego Husajna Nuriego, czyli twórcy bahaizmu. Dla wyznawców tej religii jest to najświętsze miejsce, ważniejsze niż świątynia i ogrody położone w Hajfie.

 

 

Jerozolima

Nie ma wątpliwości, że Jerozolima to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Izraela. Jest symbolicznym miejscem, które odgrywa ogromną rolę dla trzech religii – chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Od 1999 roku całe stare miasto Jerozolimy wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

 

To ile uda się nam zobaczyć w mieście i jego okolicy, zależny przede wszystkim od ilości czasu, jaki możemy poświęcić na zwiedzanie. W przypadku Jerozolimy jeden dzień będzie wystarczający, jeśli skupimy się tylko na najważniejszych atrakcjach i zabytkach.

 

Wędrówkę po mieście warto zacząć od Wzgórza Oliwnego, skąd roztacza się wspaniały widok. Stamtąd spacerem można dojść do Ściany Płaczu, czyli najświętszego miejsca judaizmu i jedynej zachowanej do dziś pozostałości Świątyni Jerozolimskiej. Koniecznie trzeba odwiedzić także Wzgórze Świątynne, gdzie położone są dwa święte obiekty muzułmanów – Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa.

 

 

Oczywiście, bardzo ważnym miejscem w Jerozolimie jest też Bazylika Grobu Świętego, do której chrześcijanie pielgrzymują od dwóch tysięcy lat. To najważniejsza świątynia chrześcijańska wybudowana prawdopodobnie w miejscu męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

 

Tel Awiw

 

Tel Awiw bywa nazywany miastem, które nie zasypia. Nic dziwnego – to zupełne przeciwieństwo Jerozolimy, gdzie większość turystów przyjeżdża ze względów religijnych. Liczący sobie niewiele ponad 100 lat Tel Awiw jest miejscem pełnym barów i nocnych klubów, gdzie zabawa trwa do białego rana. Co więcej, to miasto niezwykle tolerancyjne. Wystarczy wspomnieć choćby o tym, że swoje plaże mają tu zarówno homoseksualiści, jak i ortodoksyjni żydzi.

 

Oczywiście Tel Awiw to nie tylko całonocne imprezy. Jest tu co robić także w ciągu dnia. Warto odwiedzić centralnie położone dzielnice, które od lat 30. XX wieku były budowane zgodnie z założeniami stylu Bauhaus – to największy na świecie zespół tego rodzaju architektury. Miłośnicy aktywnego wypoczynku i morza powinni udać się na plażę i spróbować surfingu – warunki do uprawiania tego sportu są tu bardzo dobre.

 

 

Tel Awiw to także będąca od ponad pół wieku jego częścią dzielnica Jaffa, która zdecydowanie wyróżnia się na tle reszty miasta. Przede wszystkim jest o kilka tysięcy lat starsza, znajdziemy tu także zupełnie inną architekturę. Zwiedzanie dzielnicy warto rozpocząć od Wieży Zegarowej i dalej udać się albo na wzgórze, gdzie położone są ogrody Ha-Psiga oraz punkt widokowy albo skierować kroki na drugą stronę ulicy, aby dotrzeć do obszaru, na którym rozciąga się pchli targ.

 

Ejlat


Ejlat to jedyne miasto położone na krótkim odcinku izraelskiego wybrzeża Morza Czerwonego. Jest nie tylko dużym portem morskim, ale także chętnie odwiedzanym przez turystów kurortem, ponieważ lato w Ejlacie trwa niemal cały rok. Znajduje się tu wiele pięknych piaszczystych plaż, a wody Morza Czerwonego są idealnym miejscem do nurkowania i podziwiania raf koralowych. Ciekawą atrakcją mogą być także rejsy łodziami z przeźroczystym dnem, z której można obserwować podwodny świat.


Wypoczywając w Eljacie, warto odwiedzić położoną w bezpośredniej okolicy Rafę Delfinów oraz Coral Beach Nature Reserve, gdzie znajduje się piękna rafa koralowa. Ciekawą alternatywną dla aktywności związanych z wodą będzie wizyta w sąsiadujących z miastem górach, które osiągają nawet 800 m n.p.m. Największą atrakcją są powstałe w wyniku erozji ciekawe formy skalne – kolumny Amrama.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać