2019-03-15
Zgodnie z nordycką konwencją językową osoby mówiące językiem fińskim jako ojczystym mają na terenie krajów Unii Nordyckiej prawo do używania własnego języka i bezpłatnej pomocy w tłumaczeniach w sprawach urzędowych. Język fiński posiada zróżnicowany alfabet, a jego wyrazy i ich tworzenie znacznie różnią się od języka polskiego. Akcent fiński ma charakter inicjalny, czyli pada zawsze na pierwszą sylabę słowa, co nadaje językowi bardzo ładnej barwy.
Według szacunków ambasady Finlandii w Polsce na stałe mieszka około 200 obywateli fińskich. Język fiński jest w naszym kraju używany głównie przez Finów mieszkających w Polsce, małżeństwa fińsko-polskie oraz osoby studiujące kierunki lingwistyczne. Trzy polskie uczelnie prowadzą nauczanie języka na poziomie akademickim i na podbudowie wiedzy ogólnolingwistycznej. Czynnych jest ponad dwudziestu tłumaczy przysięgłych. Lokalnie działania promujące język fiński prowadzą Towarzystwa Polsko-Fińskie. W mediach obszerniejsze informacje o języku pojawiają się głównie z okazji święta niepodległości Finlandii (6 grudnia – Itsenäisyyspäivä).
Przykładowe słowa i zwroty z języka fińskiego, które na pewno się przydadzą:
- kyllä – tak
- joo – tak (potocznie, odpowiednik polskiego no; także jaa lub juu)
- ei – nie (uwaga! en – ja nie, et – ty nie)
- minä, sinä, hän – ja, ty, on/ona
- me, te, he – my, wy, oni/one
- minä olen – ja jestem
- sinä olet – ty jesteś
- Hyvää päivää – dzień dobry
- Hyvää yötä – dobranoc
- Näkemiin – do widzenia
- Minä olen Puolasta / Minä olen puolalainen. – Jestem z Polski / jestem Polakiem
- Mitä kuuluu? – Co słychać? (do osób znajomych)
- en ymmärrä – nie rozumiem
- ymmärrän – rozumiem
- anteeksi – przepraszam, wybacz
- kiitos – dziękuję
- yksi, kaksi, kolme – jeden, dwa, trzy
- neljä, viisi, kuusi – cztery, pięć, sześć
- seitsemän, kahdeksan – siedem, osiem
- yhdeksän, kymmenen – dziewięć, dziesięć
Finlandia jest pięknym krajem, dlatego warto poznać jego kulturę, język oraz historię, aby wzbogacić swoją wiedzę i umiejętności. Warto również poznać ten kraj, zwiedzając go, nawiązując kontakty z ludźmi tam mieszkającymi i poznając ich codzienne życie. Finlandia jest stosunkowo młodym państwem, ponieważ powstała w 1917 roku. Posiada wiele pięknych jezior, które warto zobaczyć. Panuje tam klimat umiarkowany chłodny przejściowy oraz okołobiegunowy subpolarny, przez to bywa tam stosunkowo zimno, a upalne dni występują raz na kilka lat.