#onetontour Czarnogóra
  • Powered by
#onetontour Czarnogóra
Artykuł
Jedno z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych południowej Europy

2019-07-04

Kotor jest portowym miastem w południowo-zachodniej części Czarnogóry. Położone nad Zatoką Kotorską na Zalewie Kotorskim nad morzem Adriatyckim, z trzech stron otaczone jest przez góry Lovcen, Vrmac oraz Dobrota. Zatoka Kotorska przypomina wyglądem norweskie fiordy i z tego względu nazywana jest najdalej wysuniętym na południe fiordem Europy. W 1979 roku przyrodniczy i kulturowo-historyczny region Kotoru wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jedno z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych południowej Europy

Pierwszym mieszkańcami regionu Kotoru byli Ilirowie, którzy zamieszkiwali ten teren już w II wieku p.n.e. Następnie w rejon Kotoru przybyli Grecy, którzy założyli tu port handlowy o nazwie Acurion. W 168 roku p.n.e. miasto nazywało się Acruvium i stanowiło część prowincji Illyricum, a następnie część prowincji Dalmatia. W późniejszym czasie miasto włączone zostało w skład Cesarstwa Bizantyńskiego i zmieniło nazwę na Dekaderon.



W VI-IX wieku obecny Kotor był jedną z najważniejszych twierdz bizantyńskich, a do XII wieku stanowiło jeden z głównych ośrodków miejskich Dalmacji. W XI wieku Kotor dostał się pod panowanie Cesarstwa Bułgarskiego, a następnie został oddany Serbii. W XIV wieku Kotor znajdował się pod panowaniem władców węgierskich, później zarządzany był przez króla bośniackiego, przez jakiś czas był też samodzielną republiką. W 1420 roku Kotor stał się częścią Albanii Weneckiej. W XVIII wieku miasto dostało się pod panowanie Habsburgów, a następnie zajmowane było kolejno przez wojska francuskie, rosyjskie, i ponownie francuskie. Po kongresie wiedeńskim Kotor włączony został do Królestwa Dalmacji, po I wojnie światowej stał się częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, od 1929 roku znanego jako Królestwo Jugosławii. Od 2006 roku Kotor jest miastem należącym do Czarnogóry.

 

Fot. Shutterstock


Najważniejsze informacje o regionie Kotoru


W Kotorze znajdują się liczne zabytki – jest to jedno z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych południowej Europy. Stare Miasto Kotoru otoczone jest średniowiecznymi murami, a zabytkowe budowle sakralne i świeckie zbudowane są w stylach romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym. Najważniejsze z nich to cerkiew św. Łukaszam katedra św. Tryfona, kolegiata z XIII wieku, Bazylika Mariacka przy rzece zbudowana w 1221 roku, romańsko-gotycki kościół św. Michała, kościoły św. Klary, św. Pawła, św. Józefa i kościół św. Anny pochodzące z XII- XIV wieku, wieża zegarowa oraz pałace: gotycki pałac Drago, Pałac Rady Miejskiej, Pałac Bizant i Pałac rodu Gruzina. Do Starego Miasta prowadzą trzy bramy: Brama Morska, która jest główną bramą do miasta, Brama Południowa oraz Brama Północna.

Region Kotoru to także unikatowy krajobraz, przywodzący na myśl norweskie fiordy.

 

Fot. Shutterstock


Ciekawostki na temat regionu Kotoru

 

  • Nazwa miasta Kotor pochodzi od starogreckiego słowa Katareo, które znaczy gorąco.

  • Kotor był wielokrotnie niszczony przez częste w tym regionie trzęsienia ziemi.

  • Ostatnie duże trzęsienie ziemi w Kotorze było w 1979 roku.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać