2018-05-10
Uważa się, że autorem XVII-wiecznej konstrukcji kościoła Grafarkirkja, która przetrwała do dziś. Jest dziełem rzeźbiarza o imieniu Guðmundur Guðmundsson. Artysta był bardzo sławny w swoim czasie, pamięć o nim przetrwała wieki wraz z unikalnymi zdobieniami na drewnianym kościele. Barokowe wzory zdobią część krokwi, natomiast ołtarz znany jest również z charakterystycznych rzeźb. Większość torfowych budowli z tego okresu była relatywnie ascetycznych w swoim wyglądzie, przez co Grafarkirkja wyróżnia się z innych zabytków swoimi wyjątkowymi zdobieniami. Ponadto mówi się, że w miejscu kościoła Grafarkirkja wcześniej znajdowała się inna budowla sakralna.
Wkrótce po wybudowaniu kościół został pozbawiony sakralnego charakteru i przez lata wykorzystywany był jako szopa na narzędzia. Mimo tego torfowa kaplica przetrwała przez wieki w wyjątkowo dobrym stanie.
Dopiero w 1950 roku Muzeum Narodowe Islandii przebudowało kościół, doprowadzając go do stanu pierwotnego. Teraz odwiedzający mogą zwiedzić dom święty, który reprezentuje długą historię ziemnego budownictwa.