#onetontour islandia
  • Powered by
#onetontour islandia
Artykuł
Grafarkirkja - najstarsza świątynia chrześcijańska na Islandii

2018-05-10

Torfowy kościół zwany Grafarkirkja został wybudowany pod koniec XVII wieku. Jest to nie tylko najstarsza świątynia chrześcijańska na Islandii, ale także jedna z nielicznych posiadających jakiekolwiek dekoracje.
Grafarkirkja - najstarsza świątynia chrześcijańska na Islandii

Uważa się, że autorem XVII-wiecznej konstrukcji kościoła Grafarkirkja, która przetrwała do dziś. Jest dziełem rzeźbiarza o imieniu Guðmundur Guðmundsson. Artysta był bardzo sławny w swoim czasie, pamięć o nim przetrwała wieki wraz z unikalnymi zdobieniami na drewnianym kościele. Barokowe wzory zdobią część krokwi, natomiast ołtarz znany jest również z charakterystycznych rzeźb. Większość torfowych budowli z tego okresu była relatywnie ascetycznych w swoim wyglądzie, przez co Grafarkirkja wyróżnia się z innych zabytków swoimi wyjątkowymi zdobieniami. Ponadto mówi się, że w miejscu kościoła Grafarkirkja wcześniej znajdowała się inna budowla sakralna.

Wkrótce po wybudowaniu kościół został pozbawiony sakralnego charakteru i przez lata wykorzystywany był jako szopa na narzędzia. Mimo tego torfowa kaplica przetrwała przez wieki w wyjątkowo dobrym stanie.

Dopiero w 1950 roku Muzeum Narodowe Islandii przebudowało kościół, doprowadzając go do stanu pierwotnego. Teraz odwiedzający mogą zwiedzić dom święty, który reprezentuje długą historię ziemnego budownictwa.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać