#onetontour dubaj
  • Powered by
#onetontour dubaj
Artykuł
Jak się żyje w Dubaju? Obalamy 9 popularnych mitów

2018-10-08

Dubaj słynie z fantazji, gigantomanii, innowacyjności i luksusu. Sztuczne wyspy i jeziora, przeogromne galerie handlowe i nowoczesne metro. Najwyższy budynek na świecie i najbardziej luksusowy hotel. To miasto, które należy odwiedzić.
Jak się żyje w Dubaju? Obalamy 9 popularnych mitów
Jednocześnie jest to miasto, które dla wielu Polaków wciąż pozostaje nieodkryte. Jego egzotyka, odmienna kultura i zawrotne tempo rozwoju sprawiają, że wzbudza ono wśród nas zaciekawienie, będące źródłem krążących o nim mitów. W galerii obalamy najpopularniejsze z nich.
 

1. Spożywanie alkoholu w Dubaju jest zakazane

Nieprawda. Okazji do świętowania w Dubaju zdecydowanie nie brakuje. Jest to coraz popularniejsze miejsce biznesowych spotkań, jak i cel romantycznych wyjazdów z drugą połówką. Dubaj nocą tętni życiem – w większości barów, klubów i hoteli alkohol jest dostępny i bez obaw można wznieść niejeden toast.
 

2. Temperatury w Dubaju są nie do zniesienia

Źródło: Shutterstock
 
Rzeczywiście, decydując się na wycieczkę do Dubaju w okresie od czerwca do września trzeba liczyć się z wysokimi temperaturami, jednak większość sklepów, środków transportu, restauracji, muzeów i innych atrakcji jest klimatyzowana. Można zatem znaleźć sposób na przyjemne spędzenie czasu. Wiele hotelowych basenów jest schładzanych, co czyni je idealnym schronieniem przed letnim słońcem. Ponadto, będąc latem w Dubaju, można na przykład pozjeżdżać na… nartach w słynnym Ski Dubai, największym na świecie zadaszonym zimowym resorcie. Zima w Dubaju wygląda zdecydowanie inaczej niż w Polsce – średnie temperatury oscylują wokół 25 stopni.
 

3. W Dubaju kobiety mogą chodzić ubrane jedynie w abaję

Źródło: Shutterstock
 
Kwestia zakrywania ciała w Dubaju jest podyktowana wyłącznie religią. Wyznawczynie islamu noszą tradycyjne abaje, jednak strój spotykanych na ulicach Dubaju Europejek nie różni się od tego, który widywany jest w Londynie czy Paryżu. Bikini na plaży, letnia sukienka zakładana przed wyjściem na zakupy czy wygodne, idealne podczas zwiedzania miasta szorty są jak najbardziej akceptowane. Odwiedzający Dubaj powinni starać się respektować lokalne tradycje i nie zakładać zbyt wyzywających strojów.
 

4. Dubaj jest drogi

Źródło: Shutterstock
 
Choć bogactwo w Dubaju widać na każdym kroku, to samo jego podziwianie nie musi pochłonąć życiowego dorobku. Ceny w Dubaju potrafią nawet pozytywnie zaskoczyć – przejazd taksówką jest około dwukrotnie tańszy niż w Polsce, a bilet wstępu do Muzeum Dubajskiego kosztuje ok. 2,5 zł.
 

5. Plażowanie i zakupy - to jedyne, co można robić w Dubaju

Źródło: Shutterstock
 
Czyste plaże i największe na świecie centrum handlowe – Dubai Mall – zdecydowanie zachęcają do korzystania ze swoich uroków, jednak Dubaj ma oprócz tego jeszcze wiele do zaoferowania. Rodzinne safari, pokaz fontann usytuowanych na sztucznym jeziorze o powierzchni 12 hektarów, przejażdżka „Abrą”, wodną taksówką, po urokliwej zatoce The Creek czy podziwianie panoramy miasta z najwyższego wieżowca świata, Burdż Khalifa, to tylko niektóre z tamtejszych atrakcji.
 

6. Bezpieczeństwo kobiet w Dubaju

Źródło: Shutterstock
 
Zjednoczone Emiraty Arabskie zajęły 1. miejsce pod względem społecznego szacunku do kobiet w światowym rankingu Social Progress Index, w którym zostały sklasyfikowane 132 kraje. Kobiety w Dubaju są nawet w pewnym stopniu uprzywilejowane, często mają pierwszeństwo w kolejkach w sklepach czy urzędach.
 

7. Dubaj jest nudny

Źródło: Shutterstock
 
Dubaj niewątpliwie kojarzy się z wielokulturowością, co jest również jego zaletą. Wystarczy jednak zrobić krok poza nowoczesne dzielnice miasta, aby szybko przekonać się, na jakich fundamentach stoją dzisiejsze tamtejsze drapacze chmur. Spacerując ulicami Al Bastakija, historycznej dzielnicy Dubaju, podziwiać można tradycyjne dubajskie zabudowania. Chwili odpoczynku zaznać tam można w arabskiej kawiarni czy w sklepie z artystycznym rzemiosłem. Warto również odwiedzić gwarny, tętniący życiem targ w dzielnicy Deira.
 

8. Uwaga na przestępców, miej oczy naokoło głowy

Źródło: Shutterstock
 
Będąc w Dubaju rzeczywiście warto „mieć oczy dookoła głowy”, bo liczba imponujących budynków sprawia, że trudno się na nie napatrzeć. Zwiedzając miasto, nie trzeba się jednak martwić o swoje bezpieczeństwo, gdyż w ZEA wskaźnik przestępczości z użyciem przemocy jest najniższy na świecie.
 

9. Dubaj jest stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Źródło: Shutterstock
 
Choć Dubaj niewątpliwie aspiruje do miana jednej ze światowych stolic mody, handlu i rozrywki, to jednak zdecydowanie nie jest stolicą ZEA. Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących państwo – ZEA, którego stolicą jest Abu Zabi, oddalone zaledwie dwie godziny drogi od centrum Dubaju.
 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać