#onetontour islandia
  • Powered by
#onetontour islandia
Artykuł
Dimmuborgir - mroczna część Islandii?

2018-05-10

Na północy Islandii, na wschód od jeziora Mývatn znajduje się powulkaniczny teren Dimmuborgir. Po islandzku nazwę tego miejsca można tłumaczyć jako "mroczne fortece" lub "mroczne zamki".
Dimmuborgir - mroczna część Islandii?

Około 2300 lat temu cały teren Dimmuborgir został ukształtowany przez wybuch pobliskiego wulkanu Thrergslaborgir. Wyjątkowy magmowy krajobraz pełen skalnych filarów, szczelin i podziemnych jaskiń sprawia, że niejednego turystę przeszły tutaj ciarki.

Najbardziej spektakularną jaskinią jest "Kirkjan" (po islandzku kościół). Nazwa groty związana jest z wyjątkowo wysokim, wręcz gotyckim sklepieniem. Podobno zakochani upodobali sobie to miejsce i właśnie tutaj ślubują sobie miłość.

Jak głoszą islandzkie legendy, to właśnie tutaj spadł na Ziemię Szatan po wypędzeniu go z nieba. Inne podania mówią, że jaskinie i łuki Dimmuborgir są bramami piekła.

Dla części turystów Dimmuborgir to mistyczna kraina, stanowiąca idealną scenerię dla opowieści o trollach i demonach. Innym kojarzy się z krajobrazem księżycowym, bo teren jest usiany kraterami tarczowymi i szczelinami ciągnącymi się przez wiele kilometrów. W okolicy znajduje się również podziemna jaskinia Grjótagjá, która niegdyś była tutejszym popularnym kąpieliskiem. W latach 1975-1984 z powodu geologicznej aktywności tego rejonu temperatura wody wzrosła do ponad 50 stopni i trzeba było zrezygnować z kąpieli.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać