#onetontour irlandia
  • Powered by
#onetontour irlandia
Artykuł
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o Irlandii

2019-11-27

Irlandia to piwem płynąca ojczyzna regat, kraj morskich opowieści i zielonych, irlandzkich wzgórz. Co powinniśmy wiedzieć o tym kraju?
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o Irlandii

Irlandia jest zachodnioeuropejskim, republikańskim państwem położonym na wyspie o tej samej nazwie. Otaczają ją wody Oceanu Atlantyckiego – w tym morza Irlandzkie i Celtyckie. Północno-zachodnią część wyspy zajmuje Irlandia Północna, należąca do Wielkiej Brytanii, a od reszty tego kraju oddziela Irlandię Kanał Świętego Jerzego. Stolicą Irlandii jest Dublin. Dominującą religią jest katolicyzm. Walutą Irlandii jest euro, które w 2002 roku zastąpiło funt irlandzki (IEP). Ostateczną datą uzyskania przez Irlandię niepodległości od Wielkiej Brytanii jest 6 grudnia 1921 roku. Języki urzędowe to irlandzki i angielski.


Flaga Irlandii to trzy pionowe pasyzielony po lewej symbolizuje katolików, pomarańczowy po prawej protestantów, a biel między nimi dążenie do pokoju między wyznawcami tych dwóch religii.

 

 fot. Shutterstock


Narodowe symbole Irlandii to przede wszystkim zielony shamrock (trójlistna koniczyna), harfa i krzyż celtycki. Shamrock ma kształt trójlistnej koniczyny. Legenda głosi, iż św. Patryk użył jej jako symbolu do zobrazowania, czym jest Trójca Święta. Św. Patryk to irlandzki święty narodowy (choć był Rzymianinem). Według starej legendy to święty Patryk, patron tego narodu, będzie go sądził w dniu Sądu Ostatecznego. Najsławniejszym irlandzkim świętem jest właśnie Dzień Świętego Patryka (17 marca). W tym dniu Irlandczycy noszą przypięty do ubrania znaczek w kształcie shamrock. Symbol shamrock widnieje też na odznace czapek Gwardii Irlandzkiej.

 

fot. Shutterstock


Ostatni dzień karnawału przed Wielkim Postem jest w Irlandii świętowany jako Dzień Naleśnika (odpowiednik naszego Tłustego Czwartku).

 

Irlandzkie zwyczaje są czasem naprawdę niezwykłe. 29 lutego (czyli co 4 lata) to dzień, w którym to kobiety oświadczają się mężczyznom!


Narodowym symbolem zwierzęcym Irlandii jest jeleń. Co ciekawe, jest to kraj, w którym nie występuje ani jeden wąż, co na pewno docenią osoby z ofidiofobią. W Irlandii nie występują również krety ani dzięcioły. Nietypową ciekawostką zoologiczną są też kangury żyjące na wyspie Lambay – przybyły tam z dublińskiego ZOO. Irlandia jest ojczyzną niedźwiedzią polarnego – według badań naukowych praprzodkiem była niedźwiedzica sprzed 20-50 tys. lat.

W Irlandii znajduje się największa kopalnia cynku w Europie – kopalnia Tara koło Narvanu.

 

W kraju piwa


Irlandia to kraj piwem płynący, spożywa się tu najwięcej piwa na świecie. Irlandzki Guinness to największy browar na świecie. Narodowymi alkoholami są ponadto Irish Whiskey, Poitin i Stout. Norma zawartości alkoholu we krwi dla kierowców wynosi 0,5 promila.

 

fot. Shutterstock


Irlandia nazywana bywa często krajem pubów. Najstarszy z nich to pub Sean’s Bar w hrabstwie Westmeath, powstały ponad 900 lat temu.


Irlandia jest krajem słabo zaludnionym. Jednym ze sposobów, żeby to zmienić, było… sprzedawanie prezerwatyw tylko na receptę aż do roku 1985! Ponadto do 1995 roku rozwody były prawnie zabronione!


W lokalnym radiu irlandzkim popularne jest nadawanie audycji z nekrologami.

Bardzo wielu Irlandczyków żyje poza granicami swego kraju. Przypuszcza się, że około połowa populacji Australii ma pochodzenie irlandzkie.

Amerykanie mają co zawdzięczać Irlandczykom. To irlandzkie święto Samhain jest prekursorem Halloween. Irlandczyk James Hoban zaprojektował Biały Dom, a projektant statuetki Oscara – Cedric Gibbons – urodził się w Dublinie.

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

 

Niestety niechlubnym dziełem powstałym w Irlandii był Titanic.

Ewenementem na skalę światową był słynny irlandzki dramaturg, George Bernard Shaw – to jedyna osoba, która otrzymała zarówno Nagrodę Nobla, jak i Oscara (1925 i 1938).

Ciekawostką techniczną są nietypowe konstrukcje wiatraków – obracają się w prawo (a nie w lewo jak w innych krajach). Natomiast okna w irlandzkich domach otwierają się zazwyczaj do wewnątrz.


Irlandia jest ojczyzną regat – pierwsze odbyły się w zatoce Dublina w 1663 roku. Najstarszym klubem jachtowym na świecie jest irlandzki Royal Cork Yacht Club (1720 r.).


Niezwykłą ciekawostką turystyczną jest grób korytarzowy Newgrange, który powstał ok. 3200 lat p.n.e. – aż 600 lat wcześniej niż piramida w Gizie!

 

fot. Shutterstock


Najpopularniejszą irlandzką grą jest hurling – gra zespołowa, w której używa się kijów i piłek. Uważana jest za najszybszą grę zespołową świata.

Przedrostki irlandzkich nazwisk – "Mac" i "O" – oznaczają odpowiednio "syn" i "wnuk" w języku celtyckim.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać