2018-12-03
Każdy zagraniczny turysta, który odwiedzi stronę internetową Niemieckiej Centrali Turystyki, może zagłosować na swoje ulubione miejsca w Niemczech. Na podstawie wyników tego plebiscytu DZT sporządza listę 100 najpopularniejszych atrakcji turystycznych Niemiec. Miniatur Wunderland w Hamburgu broni swoją pozycję lidera od kilku lat.
1. miejsce - Miniatur Wunderland Hamburg
Fot. Miniatur Wunderland
Miniatur Wunderland w hamburskiej dzielnicy Speicherstadt to wyjątkowe miejsce. Największa na świecie kolejka miniaturowa zabiera swoich gości w podróż po krajach i kontynentach, jadąc przez wiernie odtworzone krajobrazy i światy stworzone przez fantazję.
Miniatur Wunderland w Hamburgu prezentuje wiele dużych i małych historii, na każdym kroku można coś odkryć – z Hamburga z jego słynnym portem jest zaledwie kilka kroków do Wielkiego Kanionu, przez który ogromnym drewnianym mostem przejeżdża amerykański ekspres. Odcinek amerykański porywa zwiedzających w objazdową podróż po Stanach Zjednoczonych, od Parku Narodowego Everglades, przez miasto hazardu Las Vegas, po Góry Skaliste. Stamtąd droga wiedzie dalej do Skandynawii, ojczyzny Pipi Langstrumpf i trolli jaskiniowych, gdzie po autentycznym zbiorniku wodnym o pojemności 30 000 litrów wody kursują frachtowce i statki wycieczkowe.
Można tu podziwiać również magiczny skuty lodem krajobraz z wieloma małymi detalami. Kolejną atrakcją jest fikcyjne miasto Knuffingen. Tutaj po małych uliczkach jeżdżą sterowane niewidzialną ręką ciężarówki i małe samochody osobowe. Można tu podziwiać jeszcze wiele innych rzeczy – koncert rockowy, akcję straży pożarnej, parę kochanków na polu słoneczników, a nawet legendarną Atlantydę. Oprócz Alp, Skandynawii, Ameryki i Szwajcarii podróżuje się tu i odkrywa oczywiście piękne miasto Hamburg.
2. miejsce - Europa-Park w Rust
Fot. Europa Rust
Byłeś już w Europa-Park w Rust? Jeśli nie, musisz to jak najszybciej odrobić! Europa-Park w badeńskiej miejscowości Rust, między Freiburgiem w Breisgau a Offenburgiem, to największy park rozrywki w krajach niemieckojęzycznych i jeden z niewielu czynnych również zimą.
Jakość rozrywki pierwsza klasa – kto się tutaj pojawia, oczekuje przede wszystkim jednego – doskonałej zabawy! W Europa-Park na ok. 95 hektarach czekają ekscytujące przeżycia. Ten olbrzymi obiekt spełni niemal każde marzenie i od lat należy do cieszących się największą popularnością parków rozrywki dla rodzin. Połączenie wystrzałowego lunaparku, ciekawych stref tematycznych, przepięknych parków i do tego ponad dziesięć fantastycznych widowisk ze wspaniałym programem, na przykład teatr dla dzieci, rewia na lodzie i teatr rozmaitości – ta miejscowość wypoczynkowa zadowoli niemal każdego, spełniając różne zachcianki związane z rozrywką i zabawą. Już na wejściu gości wita wielka postać maskotki parku – euromysz.
Wewnątrz teren parku jest podzielony na europejskie strefy tematyczne, wypełnione ponad 100 atrakcjami i fantastycznymi pokazami, które przerastają najśmielsze oczekiwania. „Silver Star”, czyli zapierająca dech w piersiach, widoczna z dala i największa w Europie kolejka górska czy gigantyczna, pędząca z prędkością ponad 100 km/h kolejka drewniana „Wodan-Timburcoaster”, dzika rzeka, wodne kolejki górskie i kolejka pętlowa – wszystkie te atrakcje zapewnią najlepszą zabawę oraz niezły dreszczyk emocji. Nie mniejsze emocje panują na symulatorze lotów, w kinie 4D oraz na wielu innych stacjach rozrywki. Ważną rolę odgrywają tu również punkty gastronomiczne. Kto woli spokojniejszą rozrywkę, może usiąść za kierownicą zabytkowego samochodu i ruszyć w nostalgiczną przejażdżkę. Od końca listopada do początku stycznia park zamienia się w bajeczny zimowy krajobraz z licznymi romantycznymi atrakcjami świątecznymi, adwentowymi i sylwestrowymi. Europa-Park w Rust – niemiecki park rozrywki w najlepszym wydaniu i doskonała zabawa na każdym kroku – tu trzeba po prostu bywać regularnie!
3. miejsce - zamek Neuschwanstein
fot. Shutterstock
Zamek Neuschwanstein znany jest na całym świecie jako symbol wyidealizowanej romantycznej architektury i tragicznej historii jego właściciela. Po utracie suwerenności we własnym królestwie, Ludwig II wycofał się do własnego świata mitów, legend i baśni.
Zamek Neuschwanstein, położony w Alpach w południowej części Bawarii, to jeden z najsłynniejszych i najczęściej fotografowanych zabytków w Niemczech. Odwiedza go ok. 1,5 mln turystów rocznie. Został zbudowany w 1869 r. na polecenie bawarskiego króla Ludwika II na stromych skalnych ścianach nad przełomem rzeki Pöllat.
Neuschwanstein to zamek prosto z bajki, symbol romantycznej architektury i tragicznej historii. Odzwierciedla on ucieczkę króla Ludwika II, zwanego czasem Szalonym, Bajkowym lub Łabędziem, w świat mitów i legend. Doprowadziły go do tego zarówno trudne polityczne koleje losu (wojna prusko-austriacka, a później francusko-pruska, utrata niepodległości Bawarii), jak i pokręcone życie prywatne (pogłoski o homoseksualizmie). W 1886 r. został uznany za niepoczytalnego i pozbawiony tronu. Zmarł dwa lata później w niejasnych okolicznościach.
Neuschwanstein jest wzorowany na słynnym zamku Wartburg, jak i legendach o królu Arturze, rycerzach Okrągłego Stołu i poszukiwaniach Świętego Graala. Komnaty zamku, opływające złotem, zdobią freski ukazujące scenki ze średniowiecza (świat minstreli, dam i rycerzy), jak i życie Parsifala (na co wielki wpływ miała przyjaźń króla z Ryszardem Wagnerem).
4. miejsce - Jezioro Bodeńskie z wyspami Mainau i Reichenau
fot. Achim Mende / bodensee.eu
Region Jeziora Bodeńskiego, w którym Niemcy graniczą z Austrią i Szwajcarią, jest rajem wypoczynkowym położonym wokół trzeciego co do wielkości jeziora śródlądowego w Europie Środkowej. Najpopularniejszym celem wycieczek jest wizyta na Wyspie Kwiatowej Mainau, słynącej ze wspaniałego parku i ogrodów otaczających barokową rodzinną rezydencję hrabiego Bernadotte.
Na Jeziorze Bodeńskim znajduje się także Wyspa Klasztorna Reichenau, która dokumentuje religijną i kulturową rolę odgrywaną przez wielkie opactwo benedyktyńskie w średniowieczu i jest wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO od 2000 roku. Trzy dobrze zachowane romańskie kościoły na wyspie to godne uwagi przykłady architektury klasztornej.
Kolejnym ciekawym miejscem jest skansen w Unteruhldingen z prehistorycznymi domostwami. 23 zrekonstruowane domy na słupach sprawiają, że ta utracona spuścizna ludzkości staje się znów widoczna i pozwala poczuć się jak w epoce brązu i neolitu.
Niedaleko znajduje się zamek Meersburg, z którego rozciąga się przepiękny widok na jezioro i który jest najstarszym zamkiem w Niemczech, który do dziś pełni funkcję prywatnej rezydencji. Zamkowa kuchnia, arsenał i sala bankietowa pozwalają cofnąć się w czasie.
Poza słynnym wejściem do portu w Lindau, z posągiem lwa bawarskiego i białą latarnią morską, można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Alp i Jeziora Bodeńskiego w otoczeniu zielonego krajobrazu.
5. miejsce - Rothenburg ob der Tauber
fot. Willi Pfitzinger / © Rothenburg Tourismus Service
Rothenburg ob der Tauber, małe miasto o wielkiej sławie. Nigdzie indziej nie zachowało się tyle średniowiecza, co właśnie tutaj. Czy czas się tutaj zatrzymał? Kto pospaceruje po starówce z prastarymi domami, zacisznymi placami i zakątkami, wieżami, fontannami, bramami, murami obronnymi, magazynami i winiarniami, naprawdę w to uwierzy.
Zdarzyła się tutaj rzecz następująca: w wojnie trzydziestoletniej miasto zostało zajęte w 1631 roku przez katolickiego generała Tilly. W przypływie rozpaczy miejscy rajcowie zaproponowali mu wino w naczyniu, które miało ponad trzy litry objętości. Tilly, który właściwie chciał nakazać spalenie miasta, dał się nieco ułagodzić i zapowiedział, że jeżeli ktoś opróżni naczynie jednym haustem, wówczas oszczędzi miasto. Zgłosił się burmistrz, któremu ku powszechnemu zdumieniu udało się dokonać tego niewyobrażalnego czynu. Tilly był pod wielkim wrażeniem - i pozostawił miasto nietknięte. Czy to wszystko prawda, nie wiadomo dokładnie, ale na pewno jest to bardzo piękna historia. I oczywiście powód do obchodzenia co roku "Święta Ratowania Miasta" ("Der Meistertrunk"), kolorowego, historycznego festiwalu o charakterze rozrywkowym.
6. miejsce - Drezno
Keute, Jochen / © Deutsche Zentrale für Tourismus
Kulturę można interpretować i definiować w różny sposób. Można również powiedzieć po prostu Drezno. Tak wielkie jest bogactwo i przepych wybitnych dóbr kultury, że gość może jedynie otworzyć usta ze zdumienia. A ponieważ drezdeńczycy zadbali również o to, by wszystko było idealnie wplecione w cudowny nadrzeczny krajobraz, do zdumienia natychmiast przyłącza się czysty zachwyt.
Właściwie nie należy szafować zbyt hojnie przymiotnikiem „światowej sławy“. Lecz w Dreźnie jest to zdecydowanie na miejscu. Dotyczy to nie tylko „wielkiej trójki“, Zwinger, Semperoper i Frauenkirche, lecz również promenady Brühlsche Terrasse i pałacu Residenzschloss, pałaców Elbschlösser na wzgórzu Loschwitzer Hang, dzielnicy willowej Blasewitzer, ogrodów Hellerauer Gartenstadt i oczywiście dwunastu muzeów Państwowych Zbiorów Sztuki. Również położenia centrum miasta na lewym brzegu Łaby, na wierzchołku uroczego zakola.
„Najsłynniejszą na świecie“ budowlą jest chyba Zwinger, podziwiany jako dzieło architektury barokowej. Kościół Mariacki (Frauenkirche), odbudowany z ruin, to chyba najważniejszy kościół protestancki, a potężna Saksońska Opera Państwowa w stylu włoskiego późnego renesansu, nazwana imieniem swojego budowniczego Operą Sempera, to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych oper na świecie. Z parku na promenadzie Brühlsche Terrasse, „balkonu Europy“, rozciąga się niezwykły widok na Łabę i leżące naprzeciw nowe miasto, w otoczeniu reprezentacyjnych budynków, jak Akademia Sztuki i Albertinum z galerią Neue Meister i zbiorem rzeźb jest kolejną atrakcją kulturalną miasta. Niezwykłe przeżycia kulturalne zapewniają również wspaniałe muzea, takie jak Grünes Gewölbe w pałacu Residenzschloss – największy skarbiec na świecie – Komnata Turecka czy galeria obrazów Alte Meister z Madonną Sykstyńską Rafaela Santi.
Drezno cieszy się światową sławą – i to już od blisko 700 lat – jako miasto muzyki. Nie tylko opera, również Kapela Państwowa, filharmonia i chór Kreuzchor zachwycają swoimi orkiestrami i artystami. Przez cały rok organizowane są międzynarodowe festiwale, ekscytujące produkcje teatralne i taneczne i największe wydarzenia, jak bal w operze Semperoper. Kultura w Dreźnie to również jazz – Międzynarodowy Festiwal Dixieland to największy w Europie festiwal starego jazzu. Tradycyjne atrakcje to Riverboat Shuffle, Jazzmeile wzdłuż ulicy Prager Straße i parada Dixieland przez starówkę. Ponadto w programie imprez znajdują się imprezy plenerowe, jak Noce Filmowe nad brzegiem Łaby, święto sztuki i festyn ludowy Elbhangfest oraz koncerty w romantycznych parkach, otaczających pałace nad Łabą.
Drezno nie jest skierowane wyłącznie ku tradycjonalizmowi, co widać również po nowoczesnych dziełach architektonicznych. Doskonałe przykłady to Nowa Synagoga czy dekonstruktywistyczny Kryształowy Pałac UFA zaprojektowany przez austriackie biuro architektoniczne Coop Himmelb(l)au. Warto tu zobaczyć również Dworzec Główny, którego zabytkową żelazną konstrukcję wielki architekt sir Norman Foster przykrył przepuszczającą światło powłoką teflonową oraz Muzeum Historii Militarnej. Zostało ono rozbudowane ostatnio według śmiałego projektu Daniela Libeskinda. Śmiała była również swego czasu budowa „Niebieskiego Cudu“, czyli pierwszego w Europie mostu bez filarów w rzece, stanowiącego majstersztyk sztuki inżynieryjnej, a zarazem wspaniały punkt widokowy.
A jeśli przyjedziesz do Drezna w grudniu, czeka tu na ciebie inna atrakcja – Striezelmarkt. To najstarszy w Niemczech jarmark bożonarodzeniowy. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z 1434 roku. To święto światełek, kolorów i zapachów. Poczuj wzruszająco uroczysty nastrój wśród grzanego wina, ciasteczek świątecznych i pieczonych kasztanów – i skosztuj jednej z drezdeńskich specjalności – świątecznej strucli nazywanej tutaj „Striezel”, którą można opisać trafnie tylko jednym określeniem – światowej sławy.
7. miejsce - zamek Heidelberg
Fot. Mark Wohlrab / ©DZT
Romantyczny Heidelberg jest jednym z najważniejszych ośrodków uniwersyteckich w Europie, a zarazem jednym z najpopularniejszych celów turystycznych - co roku odwiedza go 3 miliony gości. Ruiny zamku i stare miasto wraz z mostem nad Neckarem należą do najbardziej imponujących widoków, jakie można podziwiać w podróży po Niemczech.
Twierdzę z wieżami, kazamatami i fosą zbudowano w XIII w. dla miejscowych elektorów. Zamek objął Ludwik Bawarski z rodu Wittelsbachów. W XVI w. rozpoczęto jego przebudowę i budowla obronna zaczęła przekształcać się w majestatyczną rensesansową rezydencję.
Zamek został zniszczony pod koniec XVII. w. podczas wojny palatynackiej (9-letniej) przez Francuzów, a kilkadziesiąt lat później strawił go pożar w wyniku uderzenia pioruna. Nigdy już nie podniósł się z ruin, stając się symbolem niemieckiego romantyzmu i stanowiąc jedne z najpotężniejszych i najbardziej malowniczych ruin w Europie.
Wycieczka po zamku stanowi całkiem długi spacer ze względu na ogrom budowli. Zobaczyć można m.in. zniszczone dzwonnicę, prochownię, półkolisty Rondell. Z dziedzińca wchodzi się do częściowo odrestaurowanych pomieszczeń, jak komnata dam dworu (sala koncertowa), kaplica czy pałace Ottheinrichsbau z Muzeum Aptekarstwa i Friedrichsbau.
W piwnicach znajduje się natomiast największa na świecie beczka na wino – skonstruowana ze 130 pni dębowych, mierząca 8 m długości, 7 m szerokości i mieszcząca 221 726 litrów wina.
Koniecznie trzeba przejść się po nigdy niedokończonych ogrodach Hortus Palatinus, które już w XVII w. nazywano "ósmym cudem świata".
W zamku odbywa się też letni festiwal Schlossfestspiele, jeden z najpiękniejszych plenerowych festiwali teatralnych na południu Niemiec.
8. miejsce - park rozrywki Phantasialand w Brühl
Fot. Phantasialand
Dostosowany do potrzeb dzieci, oddalony ok. 20 km od Kolonii park rozrywki Phantasialand w Brühl nagradzany wielokrotnie wieloma nagrodami odwiedziło już wiele międzynarodowych gwiazd, m.in. Michael Jackson. Park warto odwiedzić również zimą, kiedy to w udekorowanym parku odbywają się radosne zimowe widowiska.
Phantasialand Brühl pod Kolonią to doskonałe miejsce dla całej rodziny, gdzie każda osoba znajdzie dla siebie ciekawe atrakcje – od parowej karuzeli, ciekawych placów zabaw, animowanych atrakcji i wesołych zajęć dla maluchów, po dziką rzekę, pętlową kolejkę górską i spektakularne widowiska na żywo. Jednak zdecydowanym faworytem są gwiazdy wśród kolejek górskich – Black Mamba, Winja’s Fear & Force, River Quest i Mystery Castle, którym należy dzielnie stawić czoła. Szczególny urok Phantasialand wynika z wyważonej różnorodności atrakcji. Maszyny pędzące w obłędnym tempie pod górę i w dół stoją obok łódek i gondoli, zapraszających na spokojną przejażdżkę.
Zarówno w lecie, jak i w zimie Phantasialand przeniesie cię do świata, który nie ma sobie równych: sześć wyjątkowych i wyglądających nad wyraz autentycznie stref tematycznych dla wszystkich grup wiekowych, zapierające dech w piersiach widowiska i wspaniali artyści, wciągający gości w swoje fantastyczne prezentacje. Na gości czeka tu myszka au Chocolat, Talocan, Wakabato & Co. Trzeba również konieczne zobaczyć wspaniałe, mieniące się błyskiem światełek zimowe scenerie z fantastycznymi wydarzeniami, romantyczną atmosferą, z jarmarkiem bożonarodzeniowym Berliner Adventszauber, Western Christmas, wyjazdem na jarmark bożonarodzeniowy dla smakoszy i wiele więcej.
9. miejsce - ogród zoologiczny Hellabrunn, Monachium
Fot. Hellabrunn
Monachijski ogród zoologiczny Hellabrunn położony na terenie rezerwatu przyrody na zalewisku Izery powstał w 1911 roku. Pierwszy na świecie geograficzny ogród zoologiczny zajmujący powierzchnię ponad 40 hektarów zamieszkiwany jest przez 19 000 zwierząt. Należy on do największych i najbardziej zróżnicowanych gatunkowo ogrodów zoologicznych w Niemczech.
Ogród zoologiczny Hellabrunn jest domem dla ponad 19 000 zwierząt reprezentujących 750 gatunków. Od pingwina do słonia, od kangura do morsa, od drapieżnego ptaka do tygrysa, od wesołej małpy po pocieszne młode zwierzęta – na dużych naturalnych wybiegach żyją tu zgodnie obok siebie zwierzęta ze wszystkich kontynentów odpowiednio do pochodzenia geograficznego.
Sawannę, zupełnie jak w swojej afrykańskiej ojczyźnie, zamieszkują wspólnie żyrafy, surykatki i jeżozwierze. Fascynujące światy kryją się zarówno na wybiegach, jak i w pawilonach ze zwierzętami – gady mieszkają w pawilonie tropikalnym pod jednym dachem z gorylami, szympansami, ptakami i rybami tropikalnymi. W akwarium można podziwiać ponad 9000 ryb, koralowców i meduz. Szczególną atrakcją jest 14-metrowy basen dla żarłaczy rafowych czarnopłetwych.
10. miejsce - Dolina Mozeli
Fot. moselsteig.de
Dolina Mozeli jest najstarszym regionem winiarskim w Niemczech, miejscem niezwykle zróżnicowanym, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
Podróżując Winnym Szlakiem Mozeli, goście powinni koniecznie zatrzymać się w jednym z pobliskich zamków, w których można zjeść, a nawet przenocować. Oczywiście główną atrakcją regionu jest wino i idylliczne bezkresne winnice. Tutejsi winiarze od lat zajmują czołowe miejsca w rankingach krajowych i międzynarodowych.
Wyjątkową atrakcją jest rejs statkiem po Mozeli, którego trasa wiedzie meandrami aż do Deutsches Eck, gdzie rzeka spotyka się z Renem. Po drodze można podziwiać wspaniałe krajobrazy okolicznych lasów i zamków na zboczach górujących nad korytem rzeki.
Dolinę Mozeli można również zwiedzać pieszo lub rowerem dzięki ogromnej liczbie malowniczych szlaków, od rekreacyjnych po wymagające.