#onetontour islandia
  • Powered by
#onetontour islandia
Artykuł
Kolorowe góry i gorące źródła na Islandii

2018-04-20

Rezerwat przyrody Fjallabak na Islandii to 47 tys. ha malowniczych, surowych gór, niesamowitych formacji geologicznych rzeźbionych przez lawę, wiatr i wodę, aktywnych wulkanów, dzikich rzek i jezior. Jednym z najpiękniejszych miejsc na jego terenie jest Landmannalaugar zwane czasem „tęczowymi górami”.
Kolorowe góry i gorące źródła na Islandii

Fjallabak jest uważane za jedno z najpiękniejszych miejsc Islandii ze względu na wspaniałe krajobrazy i niesamowitą różnorodność dzikiej nieskażonej przyrody. Na tym jałowym, bezludnym terenie znaleźć można jednak ok. 150 gatunków kwiatów, mchów i innych roślin, a w potokach i jeziorach występują pstrągi. Najpopularniejszym kierunkiem wśród turystów odwiedzających rezerwat Fjallabak jest Landmannalaugar. Przy gorących źródłach powstało tu schronisko i pole kempingowe, z którego goście wyruszają na dzienne lub kilkudniowe wędrówki po płaskowyżu i górach przybierających (za sprawą zawartych w skałach minerałów) niesamowite kolory – od czerwonego i żółtego po niebieski i zielony. Landmannalaugar zwane są czasem nawet „tęczowymi górami”.

 

 

 

Podczas wędrówki należy ściśle trzymać się wyznaczonego szlaku, gdyż wśród kolorowych skał, pól lawowych i fumaroli łatwo się zgubić. Szlaki są różnej trudności i wiodą m.in. na szczyt wulkanu Bláhnúkur (940 m n.p.m), Brennisteinsalda (855 m n.p.m) czy Háalda (1089 m n.p.m). Trasa z Landmannalaugar do Þórsmörk ukazuje pełen wachlarz islandzkich krajobrazów, ale zajmuje 4–5 dni i wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego i logistycznego.

 

Rezerwat Fjallabak znajduje się w południowej Islandii, niecałe 200 km na wschód od Rejkiawiku. Utworzono go w 1979 r. Jest ogólnodostępny dla turystów, ale należy oczywiście przestrzegać regulaminu.

 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać