2019-05-16
W Lednicy znajduje się zamek w stylu neogotyckim, otoczony parkiem. Teren ten ma powierzchnię dwustu hektarów. W 1996 roku obiekt ten razem z pałacem w sąsiedniej miejscowości Valtice został umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako miejsce o szczególnej wartości historycznej i kulturowej dla świata.
Historia posiadłości
fot. Shutterstock
Krajobraz kulturowy posiadłości książąt Lichtenstein w regionie Lednice-Valtice to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w tej krainie. Założenie krajobrazowe stworzone zostało według zamysłu książąt arystokratycznego rodu Liechtensteinów, którzy w zamku mieli swą letnią posiadłość. Wspaniały pałac Liechtensteinów wraz z ogromnym terenem wokół nazywany jest kompleksem Lednicko-Valtickim – Ogrodem Europy.
Zamek wybudowany został w latach 1544-1585, początkowo według założeń architektury renesansowej. Powstał na miejscu gotyckiej twierdzy obronnej. Wielokrotna, postępująca z biegiem lat przebudowa pałacu doprowadziła do uzyskania ostatecznej formy budowli, która utrzymana została w stylu neogotyckim z połowy XIX wieku.
fot. Shutterstock
Styl neogotycki w architekturze charakteryzuje się naśladowaniem stylu gotyckiego, w którym wzniesione zostały najsłynniejsze sakralne budynki świata, takie jak na przykład francuska katedra Notre-Dame znajdująca się w Paryżu. Typowa dla stylu neogotyckiego jest smukłość budowli, wykorzystanie sklepień krzyżowo-żebrowych, ozdobnych rozet i portali oraz ozdabianie okien witrażami.
fot. Shutterstock
Wokół Pałacu w Lednicach rozpościera się ogromny, 200-hektarowy ogród, założony w XVI wieku. Ogród zaprojektowany jest na zasadzie sztucznego krajobrazu. W ogrodzie wykopane zostały rozległe stawy, a także posadzono las. Ogród wokół pałacu kryje też romantyczne ruiny miasta oraz mierzący 60 metrów minaret wzniesiony w stylu mauretańskim, który obecnie pełni funkcję tarasu widokowego dla turystów odwiedzających posiadłość książąt Liechtenstein. W ogrodzie znajduje się również świątynia Apollina. Ogród pełen jest kwiatowych rabat, stworzonych na wzór francuskich ogrodów królewskich.
Ciekawostki
Miłośnikom wina polecane jest skosztowanie charakterystycznego dla regionu Valtic napoju o nazwie burczak. Burczak to popularny jesienią, częściowo ukwaszony moszcz z winogron – produkt przejściowy procesu wyrobu wina.