#onetontour czechy
  • Powered by
#onetontour czechy
Artykuł
Posiadłość książąt Lichtenstein nazywana Ogrodem Europy

2019-05-16

Lednice (niem. Eisgrub) to czeskie miasteczko położone dokładnie w kraju południowomorawskim, nieopodal granicy z Austrią i Słowacją, nad rzeką Dyja. W gminie Lednice mieszka 2366 mieszkańców, a jej powierzchnia równa jest 3127 ha.
Posiadłość książąt Lichtenstein nazywana Ogrodem Europy

W Lednicy znajduje się zamek w stylu neogotyckim, otoczony parkiem. Teren ten ma powierzchnię dwustu hektarów. W 1996 roku obiekt ten razem z pałacem w sąsiedniej miejscowości Valtice został umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako miejsce o szczególnej wartości historycznej i kulturowej dla świata.


Historia posiadłości

 

fot. Shutterstock


Krajobraz kulturowy posiadłości książąt Lichtenstein w regionie Lednice-Valtice to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w tej krainie. Założenie krajobrazowe stworzone zostało według zamysłu książąt arystokratycznego rodu Liechtensteinów, którzy w zamku mieli swą letnią posiadłość. Wspaniały pałac Liechtensteinów wraz z ogromnym terenem wokół nazywany jest kompleksem Lednicko-Valtickim – Ogrodem Europy.

Zamek wybudowany został w latach 1544-1585, początkowo według założeń architektury renesansowej. Powstał na miejscu gotyckiej twierdzy obronnej. Wielokrotna, postępująca z biegiem lat przebudowa pałacu doprowadziła do uzyskania ostatecznej formy budowli, która utrzymana została w stylu neogotyckim z połowy XIX wieku.

 


fot. Shutterstock


Styl neogotycki w architekturze charakteryzuje się naśladowaniem stylu gotyckiego, w którym wzniesione zostały najsłynniejsze sakralne budynki świata, takie jak na przykład francuska katedra Notre-Dame znajdująca się w Paryżu. Typowa dla stylu neogotyckiego jest smukłość budowli, wykorzystanie sklepień krzyżowo-żebrowych, ozdobnych rozet i portali oraz ozdabianie okien witrażami.

 

fot. Shutterstock


Wokół Pałacu w Lednicach rozpościera się ogromny, 200-hektarowy ogród, założony w XVI wieku. Ogród zaprojektowany jest na zasadzie sztucznego krajobrazu. W ogrodzie wykopane zostały rozległe stawy, a także posadzono las. Ogród wokół pałacu kryje też romantyczne ruiny miasta oraz mierzący 60 metrów minaret wzniesiony w stylu mauretańskim, który obecnie pełni funkcję tarasu widokowego dla turystów odwiedzających posiadłość książąt Liechtenstein. W ogrodzie znajduje się również świątynia Apollina. Ogród pełen jest kwiatowych rabat, stworzonych na wzór francuskich ogrodów królewskich.


Ciekawostki


Miłośnikom wina polecane jest skosztowanie charakterystycznego dla regionu Valtic napoju o nazwie burczak. Burczak to popularny jesienią, częściowo ukwaszony moszcz z winogron – produkt przejściowy procesu wyrobu wina.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać