#onetontour niemcy
  • Powered by
#onetontour niemcy
Artykuł
Rozpoczyna się okres jarmarków bożonarodzeniowych w niemieckich miastach

2018-12-04

Jarmarki bożonarodzeniowe zapewnią świąteczną atmosferę, nawet jeśli zabraknie śniegu. To one pozwalają poczuć nadchodzące święta. Wszystkie stragany są pięknie przystrojone, a aromaty wigilijnych przysmaków oraz bożonarodzeniowa muzyka wprowadzają w błogi świąteczny nastrój. W Niemczech można już w wielu miejscach odwiedzić takie jarmarki. Najstarszy z nich to tzw. Jarmark Struclowy (Striezelmarkt), który w tym roku odbędzie się po raz 584.
 Rozpoczyna się okres jarmarków bożonarodzeniowych w niemieckich miastach

Zanim pierwsza gwiazda pojawi się na widnokręgu, o świętach przypomną nam bożonarodzeniowe jarmarki. Pojawienie się pierwszych świątecznych straganów inauguruje okres oczekiwania na Boże Narodzenie. Zwykle otwierają się już pod koniec listopada i trwają aż do końca roku. W okresie świątecznym w samych Niemczech uruchamianych jest ponad 150 jarmarków. Do najbardziej znanych należą Christkindlmarkt w Norymberdze i drezdeński jarmark Striezelmarkt. Na uwagę zasługują również markety w Kolonii, które przyciągają co roku około dwóch milionów osób.

 

Jarmark w Dreźnie należy do najpopularniejszych i najstarszych jarmarków bożonarodzeniowym w Niemczech. Po raz pierwszy handlarze rozstawili tu swoje stragany zimą 1434 roku. "Striezelmarkt" - nazwa drezdeńskiego marketu pochodzi od słynnej lokalnej strucli "Christstollen", czyli tradycyjnego ciasta z bakaliami, zwanej potocznie Striezel.

 

Co więcej, na terenie tego jarmarku znajduje się diabelski młyn i podest widokowy.

 

fot. Shutterstock

 

Drezdeński jarmark rozpoczął się 28 listopada i potrwa do 24 grudnia, będzie czynny codziennie od 10:00 do 21:00.

 

fot. Shutterstock

 

Nie tylko Drezno

 

Renoma niemieckich jarmarków bożonarodzeniowych dociera na cały świat. Położony w fascynującym Zagłębiu Ruhry, Dortmund szczyci się jedną z największych choinek na świecie. Umieszczone w samym sercu miasta, na starym rynku (Alter Markt), zdobione przez 48 000 lamp, świąteczne drzewko mierzy aż 45 metrów wysokości. Anioł umieszczony na szczycie ma 4 metry wysokości i posiada 1 000 własnych lamp.

 

fot. Shutterstock

 

Co roku na niemieckich jarmarkach pojawia się setki sprzedawców. Niektóre stanowiska oferują jedzenie, w tym słynne niemieckie kiełbaski Bratwurst. Dużym powodzeniem cieszy się zawsze rozgrzewający napój "Gluhwein". Największą popularnością cieszą się jednak bożonarodzeniowe smakołyki, grzane wino i regionalne specjały, takie jak pieczone jabłka z orzechami i cynamonem w zalewie z gluhwein, czyli grzanego wina.

 

Na straganach nie zabraknie wyrobów rzemieślniczych, na których można zaopatrzyć się w oryginalne świąteczne prezenty, takie jak drewniane figurki palące fajki - tzw. Rauchermannchen, ceramikę, biżuterię i ręcznie robione mydła. Na straganach znajdziemy również różnego rodzaju ozdoby świąteczne: ręcznie wykonane lampki na okno, ozdoby choinkowe, świece, tradycyjne drewniane zabawki.

 

Jarmark w Dortmundzie rozpoczął się 22 listopada i będzie trwał aż do 30 grudnia.

 

fot. Shutterstock

 

Jarmark bożonarodzeniowy w Essen

Na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku powstał jeden z największych w regionie Ruhry, ale i międzynarodowy jarmark bożonarodzeniowy.
 
fot. Shutterstock
 
Na ponad 250 straganach, pod wykonaną z 45 tysięcy światełek koroną, można znaleźć pomysły na prezenty oraz skosztować jedzenie z całego świata.
 
Świątecznie udekorowane stragany rozstawione są od Willy-Brandt-Platz, wzdłuż ulicy Rathenaustraße, na Kennedyplatz i Flachsmarkt do samego rynku. Inne atrakcje to podróż do przeszłości na średniowiecznym targu przy Hoher Dom oraz jasełka, które wprowadzają w niesamowitą atmosferę.
 
Jarmark bożonarodzeniowy w Essen czynny jest od 16 listopada do 23 grudnia.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać