#onetontour portugalia
  • Powered by
#onetontour portugalia
Galeria
Najbardziej portugalska wioska Portugalii

2017-11-10

W roku 1938 zorganizowano konkurs na najbardziej typową portugalską wioskę. Zwycięzcą zostało ogłoszone niewielkie Monsanto położone na wschodzie regionu Beira. Od tamtej pory jego najwyższy budynek - Torre de Lucano - zdobi statuetka srebrnego koguta przypominająca o tym zaszczytnym tytule.
Najbardziej portugalska wioska Portugalii

Jednak już na pierwszy rzut oka o Monsanto trudno powiedzieć, że jest "typowe". Stłoczone na skalistym wzgórzu domki z czerwonymi dachami przytulone są do wielkich granitowych głazów, które stanowią ich integralne elementy konstrukcyjne. Odpowiednio wykute i obmurowane służą za ściany, a nawet dachy domostw.

 

Monsanto ma bardzo długą historię - ślady osadnictwa sięgają tu początków epoki kamienia. Jego położenie między pasmem górskim Serra da Gardunha i rzeką Ponsul, czyniło z osady punkt strategiczny - oddzielający północ i południe Portugalii. Podobno, w II wieku p.n.e. wieś wytrzymała 7-letnie rzymskie oblężenie. Ten niezwykły wyczyn mieszkańcy upamiętniają co roku w dniu 3 maja, organizując  Festa das Cruzes (Święto Krzyży).

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać