#onetontour Austria Latem
  • Powered by
#onetontour austria-latem
Artykuł
Burgenland – słoneczna strona Austrii

2018-04-26

Tutaj, na wschodnim krańcu kraju, słońce świeci przez 300 dni w roku. Klimat sprzyja rozmaitym aktywnościom na świeżym powietrzu, a aż jedna trzecia regionu to rezerwaty przyrody. Burgenland słynie również z licznych zamków i znakomitego wina
Burgenland – słoneczna strona Austrii

Jest jednym z najmłodszych krajów związkowych Austrii. Na mapie wygląda jak długi i wąski pas ciągnący się wzdłuż granicy z Węgrami. Na krótkich odcinkach przylega do Słowacji i Słowenii. Dla tych, którzy Austrię kojarzą z Alpami, krajobraz nizinnego Burgenlandu może być zaskoczeniem. Nie ma tu wielu lasów, a zamiast gór rozciągają się łagodne wzgórza. Sercem regionu jest wpisany na listę UNESCO jedyny w Europie Środkowej park narodowy o charakterze stepowym – „Jezioro Nezyderskie -Seewinkel”. Leżące na północy regionu bezodpływowe jezioro to unikat na skalę europejską. Ma zaledwie 1,5 m głębokości, a jego woda jest słona. Jest gęsto zarośnięte sitowiem, latem mocno się nagrzewa i intensywnie paruje. Podobny charakter ma 80 małych jeziorek tworzących krainę Seewinkel.

Winnice i zamki

W malowniczy krajobraz Burgenlandu wpisane są również winnice. Warto wybrać się na romantyczny spacer lub wycieczkę rowerową szlakiem wina. Winnice w okolicach Jeziora Nezyderskiego stanowią aż ¼ łącznej powierzchni upraw winorośli w całym kraju, a ze środkowej części regionu pochodzi słynne czerwone wino blaufränkisch. Burgenland przyciąga również tych, którzy interesują się historią. Położenie przy jednym z najstarszych europejskich szlaków handlowych sprawiło, że przez setki lat mieszały się tu języki i kultury.

Dzisiaj regionalne radio nadaje audycje w trzech językach: niemieckim, węgierskim i chorwackim. Bogata przeszłość ma również swoje odzwierciedlenie w licznych twierdzach i pałacach. Najsłynniejszy zamek znajduje się w Eisenstadt, stolicy regionu. Wzniesiony w XIII w., od 1622 r. należy do węgierskiego rodu Esterházy. Z miejscem tym związany był kompozytor Joseph Haydn. Do dziś w sali, gdzie występował, odbywają się koncerty.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać