#onetontour Węgry
  • Powered by
#onetontour Węgry
Artykuł
Hollókö - niezwykle malownicza wieś na mapie Węgier

2019-10-10

Wieś Hollókö to miejscowość w północnych Węgrzech pełniąca obecnie funkcję skansenu. W 1987 roku wieś Hollókö wraz ze swoim naturalnym otoczeniem wpisana została na listę światowego dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego UNESCO.
Hollókö - niezwykle malownicza wieś na mapie Węgier

Dokładna data założenia wsi Hollókö nie jest znana, ale na pobliskich wzgórzach znajdują się ruiny zamku z XIII wieku, co znaczy, że już wówczas najprawdopodobniej w okolicy znajdowała się osada. Zachowała ona swój oryginalny charakter i zachowały się w niej arcydzieła kultury ludowej takie jak wiejskie chaty oraz kryty gontem kościół rzymskokatolicki.


Co warto wiedzieć o wsi Hollókö?


Wieś Hollókö otoczona jest Parkiem Przyrody Hollókö, który zajmuje powierzchnię 141 ha. Znajdują się w nim pozostałości dawnych zwyczajów uprawy roli na wąskich poletkach. Naukowcy odkryli tam również rzadkie gatunki roślin.

 

Źródło: Getty Images


Domy w Hollókö są pomalowane na biało i pokryte dachem krytym gontem.


Wioska nie zmieniła swojego wyglądu od 1909 roku, kiedy to większość starych domów spłonęła w pożarze. Nowe zostały odbudowane w jednolitym stylu i nie były od tamtego czasu zmieniane ani przebudowywane, co sprawiło, że obecnie stanowią unikat na skalę światową.


We wsi znajdują się dwie ulice – Kossutha i Petöfiego. Wzdłuż nich stoją rzędy prostokątnych, bielonych wapnem domów o wysokich podmurówkach. Każdy dom ma rzeźbiony ganek, na którym wiszą kolorowe, misternie tkane tkaniny, każdy też przyozdobiony jest kwitnącymi roślinami. We wsi Hollókö znajduje stara tkalnia, odtworzono też w niej starą pocztę oraz pracownię garncarską. Oprócz tego zwiedzić można tam również Muzeum Lalek, prezentujące stałą ekspozycję lalek porcelanowych w strojach ludowych Połowców. Jeden z domów udostępnionych do zwiedzania kryje też tradycyjne wnętrze z początku XX wieku – można dokładnie zapoznać się ze sposobem, w jaki wówczas żyli ówcześni mieszkańcy wsi.

Źródło: Getty Images

 

Wieś Hollókö - ciekawostki

Obecnie wieś Hollókö zamieszkana jest przez niewiele ponad 300 osób.

Zamek na wzgórzach otaczających wieś Hollókö został odrestaurowany i w 1996 roku udostępniony dla zwiedzających. Organizowane są w nim wystawy tematyczne, przedstawienia teatralne oraz turnieje rycerskie.

We wsi Hollókö mieszkają Połowcy, owiany tajemnicą lud ze stepów azjatyckich. Osiedlili się oni na Węgrzech w połowie XIII wieku, zachowując swoją tożsamość i silne poczucie przynależności kulturowej i etnicznej. Połowcy mają własne obyczaje, mówią gwarą i zajmują się tradycyjnym rzemiosłem – tkaniem wielobarwnych strojów, obrusów oraz haftowanych czapeczek.

 

Źródło: Getty Images


Według zwiedzających wieś Hollókö czas jakby zatrzymał się tam w miejscu – ma się poczucie uczestniczenia w życiu toczącym się niezmiennym rytmem i w nie zmieniony sposób od wieków. Wieś ma status skansenu, co jej mieszkańcy skwapliwie podkreślają strojem i czynnościami, którymi się zajmują w celach zarobkowych.

We wsi Hollókö odbywają się także pokazy rzemiosła, w których chętni turyści mogą wziąć czynny udział.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać