#onetontour estonia
  • Powered by
#onetontour estonia
Artykuł
Rummu - podwodne estońskie więzienie

2019-09-05

Rummu jest niewielką miejscowością położoną około 50 km od stolicy Estonii, czyli Tallinna. Kiedyś funkcjonowało tu radzieckie więzienie, a osadzeni w nim mężczyźni pracowali w kamieniołomie. Gdy odłączono pompy usuwające wody gruntowe, powstało interesujące jezioro.
Rummu - podwodne estońskie więzienie

Więzienie wybudowano w 1940 roku przy kamieniołomie, gdzie wydobywano wapień. Jednak kiedy w 1991 roku, Estonia ogłosiła niepodległość, radziecka administracja opuściła kraj i pozostawiła wiele obiektów bez nadzoru.

 

Więzienie oraz kamieniołom również zostały porzucone i pozostawione same sobie. Odłączono pompy odsysające wody gruntowe i wyrobisko wypełniło się wodą, w wyniku czego powstało piękne jezioro. Wody przybywało tak wiele, że większość budynków więziennych oraz część pozostawionego wyposażenia kopalni zostało całkowicie zakrytych.

 

Fot. Shutterstock

 

Pozostałości więziennych budynków zajmują niewielki obszar zbiornika. Można je oglądać z plaży, obok której znajduje się usypana z wyrobku wielka góra o fantazyjnych kształtach. Co więcej, jest to świetne miejsce do nurkowania. Pod wodą zobaczyć można latarnie, ogrodzenie z drutu kolczastego, sprzęt górniczy, a nawet... cały las i małe drewniane domki, w których nadal znajdują się m.in. garnki.

 

Teren otoczony jest płotem z tabliczkami informującymi o zakazie pływania, ale przyciąga wielu śmiałków, którzy z murów dawnego więzienia skaczą do wody. To bardzo niebezpieczne, ponieważ w zbiorniku są betonowe płyty, wysokie słupy oświetleniowe oraz gruz. Kilkakrotnie dochodziło już tutaj do niebezpiecznych wypadków.

 

Fot. Shutterstock

 

Gdyby nie ogrodzenia, które mija się po drodze, można by pomyśleć, że znajduje się tutaj plaża miejska. Jednak miejsce jest atrakcją nieoficjalną, mimo opisu na portalu www.VisitEstonia.com, gdzie przeczytać można o możliwym schodzeniu pod wodę do tutejszego jeziora. Do Rummu prowadzi kilka dróg, ale część z nich jest zablokowana betonowymi płytami, co utrudnia bezpośredni dojazd.

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać