#onetontour niemcy
  • Powered by
#onetontour niemcy
Artykuł
Tygodnie Światła w Essen

2018-12-04

Im bliżej do Świąt Bożego Narodzenia, tym dzień jest krótszy. Najciemniejszy okres zimy w centrum Essen wcale nie należy do smutnych. Do 6 stycznia 2019 roku odbywa się tam "Essener Lichtwochen", czyli Tygodnie Światła. Różne motywy oświetlają miasto, tworząc magiczną atmosferę.
Tygodnie Światła w Essen

Zagłębie Ruhry jest idealnym miejscem, żeby spędzić kilka dni przed oraz w trakcie Świąt Bożego Narodzenia. Jednym z wielu powodów, dla których warto tu przyjechać, jest festiwal nazywany Tygodniami Światła. Do 6 stycznia w Essen można podziwiać wyjątkowe instalacje świetlne, które sprawią, że świąteczna atmosfera nabiera innego znaczenia.

 

Festiwal światła Essen jest jedną z najbardziej atrakcyjnych tradycji w mieście od 1949 roku. Jego nazwa pochodzi od iluminacji, między innymi węży świetlnych, prezentujących zaproszony do udziału w festiwalu kraj: m.in. jego historię, kulturę i naukę. Z roku na rok temat przewodni jest zmieniany. W 2004 roku Polska była honorowym gościem festiwalu. Wówczas podczas odbywającej się po raz 55. imprezy, na świetlnych dekoracjach można było zobaczyć m.in. Jana Pawła II oraz Madonnę Jasnogórską.

 

Przez te 69 lat przewinęło się naprawdę wiele motywów. Oprócz krajów, wykorzystywano tematykę bajek rodem z Disneya, Księgi tysiąca i jednej nocy, czy bohaterów z kolorowych komiksów.

 

Od 2010 roku Tygodnie Światła rozpoczyna spektakularny pokaz sztucznych ogni. To wydarzenie obok międzynarodowego jarmarku bożonarodzeniowego stanowi doskonały argument, by odwiedzić Essen jesienią i zimą. Trzeba również dodać, że energia elektryczna w tym świetlnym spektaklu w stu procentach generowana jest z odnawialnych źródeł energii.

 

fot. Peter Wieler, www.visitessen.de

 

fot. Peter Wieler, www.visitessen.de

 

fot. Peter Wieler, www.visitessen.de

 

fot. Peter Wieler, www.visitessen.de

 

Przeczytaj też

Zapisz się na jazdę próbną chcę się zapisać